Üye Paneli
E-posta :
Şifre :
» Şifremi Unuttum
» Üye Olmak İstiyorum...
Duyuru Listesi
Ad Soyad
E-posta

İstatistik

Bugün : 398
Dün : 620
Bu Ay : 9465
Geçen Ay : 23271
Toplam : 2938040
 
  » 38.Hutbe-Cuma gününün faziletleri
    » Görüntülü Dersler » Hutbeler » 38.Hutbe-Cuma gününün faziletleri

 

CUMA GÜNÜN FAZİLETLERİ

Ubeydullah Arslan

الْحَمْدُ لِلَّهِ وَلِيِّ الْمُتَّقِينَ، وَلَا عُدْوَانَ إِلَّا عَلَى الظَّالِمِينَ، وَالصَّلَاةُ وَالسَّلَامُ عَلَى خَيْرِ الْمُرْسَلِينَ، وَعَلَى آلِهِ وَصَحْبِهِ أَجْمَعِينَ

            Hamd âlemlerin Rabbine salât ve selâm Tevhid muallimi, ahlak örneği, kalplerin sevgilisi, âlimlerin önderi Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in üzerine olsun.

            Ya Rabbi ! Bize hakkı hak göster ona tutunmayı kolaylaştır, batılı batıl göster, ondan uzak kalmayı sevdir. Ey Rabbimiz, bizleri İslam üzere muhafaza buyur. İmandan, salih amelden ve güzel ahlaktan uzaklaştırma.

           Ya Rabbi hidayet verdikten sonra saptırma, bizi rahmetinden mahrum bırakma, imanımızı koru, ailemizi sana teslim olanlardan eyle. Bizi sevdiğin ve razı olduğun dini anlamamıza kolaylık ver.

          Rabbim bizleri, salih amelimizde başarılı kılsın, sevdiği ve razı olduğu dinden çıkartmasın, sevdiği kullarının safına katsın. Bugünkü Cuma hutbemizin konusu:

“Cuma günün faziletleri”

Rabbim bana anlatma, size anlama kolaylığını nasip etsin.

 

         Günümüzde müslümanlar mübarek cuma gününün kıymetini bilmiyor. Cuma gününü diğer günler gibi değerlendiriyor. Cuma gününü çalışarak, dünyaya dalarak, ibadetten uzak bir şekilde geçiriyor.

         Allah’ın sevdiği, peygamberin övdüğü, ashabın ve âlimlerin hayırla andığı, muvahhid müminlerin kıymetini bildiği en mübarek gün, cuma günüdür.

       Allah, Âdem a.s. Cuma günü topraktan yarattı. Cuma günü cennete koydu. Cuma günü cennetten çıkarttı. Kıyamet Cuma günü kopacaktır. Bugün Musa a.s. sihirbazlara galip geldi gündür. İnsanlar Cuma günü duha vaktinde hasrolunacaktır.

              Ebu Hureyre radiyallahu anhu rivayet eder Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurur: “İçerisinde güneşin doğduğu en hayırlı gün Cuma günüdür. Âdem o günde yaratıldı, o günde cennete girdi, o günde cennetten çıkarıldı, kıyamet ancak Cuma günü kopacaktır.” (Muslim-Ahmed)

         Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem Cuma günü Müslümanın ibadetlerini güçlü bir şekilde yerine getirmesi için oruç tutmasını yasaklamıştır. Bu yüzden, Cuma günü ibadet günüdür, zikir günüdür, dua günüdür, kuran okuma günüdür,  Allah’a ibadet ve itaat sergileme günüdür.

 

            Gelin lütfen kardeşlerim! Nefsimize soralım, acaba kendimizi, ailemizi ve kardeşlerimizi Cuma gününe hakkıyla hazırlayabildik mi? Cuma gününe hakkıyla hazırlık yapıyor muyuz?

         Bugün birçok insan Cuma günü sabah namazına kalkmadan, namaz kılmadan, dua etmeden, zikir etmeden güne başlar, bu yüzden de günlerinin bereketini göremezler.

       Namazların en faziletlisi sabah namazı, günler içinde en faziletli sabah namazı da Cuma günü kılınan sabah namazıdır. Rasulullah Cuma günü sabah namazında secde ve insan surelerini okur, namazını uzatır, insanların düşünmesini sağlardı.

        Cuma günü sabah namazından sonra yeryüzünde ki hayvanların tümü akşam ezanı okununcaya kadar okunan ezanları dinler, o gün sur üfleneceği için tüm hayvanlar o günün korkusunu yaşarlar, ille insanoğlu bu korkuyu düşünmez, uyur, dünyasına dalar, gaflet içinde yaşar.

         Cuma gününde temizlenmekle emrolunduk. Yıkanmakla emrolunduk, güzel kokular sürüp mescide gitmekle emrolunduk. Gelin izin verin Cuma gününün faziletine dair bilmemmiz gereken temel maddeleri zikredelim.

 

 

1-Cuma günü diğer günlerden faziletlidir. Allah şöyle buyurur:

 

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا إِذَا نُودِيَ لِلصَّلَاةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ

“Ey iman edenler! Cuma günü namaza çağırıldığı (ezan okunduğu) zaman, hemen Allah’ı anmaya koşun ve alış verişi bırakın. Eğer bilmiş olsanız, elbette bu, sizin için daha hayırlıdır.” (Cuma -9)

2-Cuma günü duanın kabul edildiği övülen en makbul gündür. Her Müslüman, Cuma gününde dua etmeye özen göstermeli, kendisine verilen icabet saatini gözetmelidir.

          Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) rivayet eder: “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Cuma gününü anlattı ve: Onda öyle bir saat var ki, Müslüman bir kul o saate denk getirerek namaz kılıp Allah-u Teâlâ’dan bir şey isterse, Allah ona isteğini mutlaka verir’ buyurdu.” (Buhari 895, Müslim 852/13)

 

 

 

3-Cuma günü Müslümanlar için özel bir gündür. Hiçbir millete verilmeyen Cuma günü yalnız bize verilmiştir.

           Ebu Hureyre ve Huzeyfe (Radiyallahu Anhum) rivayet eder. “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: ‘Allah-u Teâlâ bizden önceki kimselere Cuma gününü kaybettirdi. Dolayısıyla Yahudilerin özel günü Cumartesi, Hristiyanların özel günü Pazar oldu. Derken bizi dünyaya getirdi ve Cuma gününü Allah bize hidayet etti, gösterdi. Böylece Cuma, Cumartesi ve Pazar günlerini ibadet günü kılmış oldu. İşte bunun gibi kıyamet gününde de onlar bize ittiba edecektir. Biz dünya ehlinin sonuncularıyız, kıyamet gününde ise herkesten önce lehine hüküm verilenlerin ilkleri biz olacağız’ buyurdu.” (Müslim 856/22, Nesei 1367, İbni Mace 1083, Albânî Cami 1017)

4-Cuma günü bayram günüdür, kokular sürünmek, misvaklanmak, temiz kıyafet giymek, tebessüm ederek mescide gelmek gerekir.

          Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma) rivayet eder. “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: ‘Şüphesiz ki bugün bayramdır! Allah bu günü Müslümanlar için bayram yapmıştır! Cuma’ya gelen kimseler yıkansın! Eğer güzel kokusu varsa ondan sürünsün! Misvaka ise, iltizam gösteriniz!’ buyurdu.” (İbni Mace 1098, Tabarani Mucemu’s-Sağir 1/1291/269)

5-Bir cumadan öbür Cuma günü arası işlenen küçük günahlar affedilir. Bu yüzden Cuma günü bağışlanmaya vesiledir.

           Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) rivayet eder. “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: ‘Büyük günahları işlemedikçe beş vakit namaz ve Cuma, öbür Cuma’ya kadar aralarında işlenen günahlara kefarettir’ buyurdu.” Müslim 233/14, Tirmizi 214, İbni Mace 1086, Ahmed 2/484)

         Abdullah ibni Ömer ve Ebu Hureyre rivayet eder. “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle derken işittik: ‘Bir takım insanlar Cuma namazlarını terketmekten ya vazgeçerler veya Allah onların kalplerini muhakkak mühürleyecek de kendileri gafillerden olacaklardır!’ buyuruyordu.” (Müslim 865/40, Nesei 3/88, İbni Hibban 2785, Begavi 1054, Ahmed 2132)

          Selman el Farisi (Radiyallahu Anh) rivayet eder. “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: ‘Bir kimse Cuma günü yıkanıp elinden geldiğince temizlenir ve yağından yağlanır veya evindeki kokusundan sürünür sonra Cuma’ya çıkar, yan yana oturan iki kişinin arasını açmaz sonra kendisi için takdir olunan miktarda namaz kılar ve daha sonra imam hutbede konuştuğunda susar dinlerse muhakkak o Cuma ile diğer Cuma arasındaki günahları mağfiret edilir’ buyurdu.” (Buhari 855, Darimi 1/362, İbni Mace 1097, İbni Huzeyme 1763, İbni Hibban 2776, Ahmed 5/181)

6-Cuma günü gusletmek vaciptir. Ebu Said el-Hudri (Radiyallahu Anhuma) rivayet eder. “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: ‘Cuma günü gusletmek, buluğ çağına gelen herkese vacibtir!’ buyurmuştur.” Buhari 895, Müslim 846/5, Ebu Davud 341, Nesei 3/93, Darimi 1/361, İbni Mace 1089, Malik 1/122/4, İbni Huzeyme 1742, Begavi 331, Beyhaki 1/294, Ahmed 3/60, Albânî İrva 143

7-Cuma namazını bilerek veya delilden uzak bir şekilde terk edenleri bekleyen kötü bir akıbet vardır. Bu konuda son noktayı hadis koymuştur. Hadisin olduğu yerde bireyin söz söyleme hakkı yoktur.

           Abdullah ibni Mesud (Radiyallahu Anh) rivayet eder. “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: “Cuma namazına gelmeyen kimseler için: ‘Yemin olsun ki; birisine emredeyim insanlara namaz kıldırsın, sonra Cuma namazına gelmeyen kimselerin evlerini kendileri orada iken yakıvereyim istedim’ buyurdu.” (Müslim 652/254, Ahmed 3743, 3816, 4007, 4295, 4398, Albânî Cami 5142)

         Abdullah ibni Ömer ve Ebu Hureyre rivayet eder. “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle derken işittik: ‘Bir takım insanlar Cuma namazlarını terketmekten ya vazgeçerler veya Allah onların kalplerini muhakkak mühürleyecek de kendileri gafillerden olacaklardır!’ buyuruyordu.” (Müslim 865/40, Nesei 3/88, İbni Hibban 2785, Begavi 1054, Ahmed 2132)

8-Cuma namazına ilk gelen en karlı insandır.

Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) rivayet eder. “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: ‘Cuma günü mescidin her kapısının önünde bulunan melekler mescide ilk gelenleri yazarlar. İmam minbere çıkıp oturunca, yazdıkları sayfaları dürer ve hutbeyi dinlerler. İlk gelen deve kurban eden kimse gibidir. Bundan sonra gelen, sığır kurban eden gibidir’ buyurdu. Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi: Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), tavuk ve yumurtaya varana kadar zikretti.” (Buhari 890, Müslim 850/25)

9-Cuma namazına imam hutbede iken gelen kişinin oturmadan iki rekât namaz kılması vaciptir.

Cabir (Radiyallahu Anh) şöyle dedi: “Bir adam Cuma günü Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) hutbe okurken mescide girdi. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ona: −‘Namaz kıldın mı?’ dedi. Adam: −Hayır dedi. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem): −‘Kalk iki rekât namaz kıl!’ buyurdu.” Buhari 1166, Müslim 875/55)

 

 

10-Cuma günü hutbeye çıkan imam önce selam verir sonra oturur. Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi: “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Cuma günü minberine yaklaştığı vakit onun yanındaki kimselere selam verir sonra minberin üzerine çıkardı. İnsanlara yüzünü döndüğü vakit onlara selam verir ve otururdu.”İbnu’l-Münzir el-Evsad 1799, Beyhaki 3/205)

11-Cuma namazının farzı iki rekâttır, farz sonrası mescidde kılınan sünnet ise 4 rekattır. Eğer mescidde değil evde kılınmak istenirse 2 rekattır.

        Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) rivayet eder. “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: “Biriniz Cuma’yı kıldığı vakit, ondan sonra dört rekât da sünnet kılsın!’ buyurdu.”Müslim 881/67, Ebu Davud 1131, Nesei 2425, Darimi 1/370, İbni Mace 1132, İbni Hibban 2477, Tayalisi 2406, Beyhaki 3/239, Ebu Nuaym el-Hilye 7/334, Ahmed 2/499, Albânî İrva 625

              Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in sünnet namazlarını vasfederek şöyle dedi: “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Cuma günü farz namazını kıldıktan sonra evine dönene kadar namaz kılmazdı. Müteakiben evinde iki rekât namaz kılardı.” (Müslim 882/71, Ebu Davud 1132, Nesei 1426, 1427, Tirmizi 521)

12-Cuma hutbesi verilirken susup dinlemek konuşmamak sünnettir.

        Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) rivayet eder. “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: ‘Cuma günü imam hutbe okurken arkadaşına sus desen yine lağv etmiş olursun!’ buyurmuştur.” (Buhari 894, Müslim 851/11, Ebu Davud 1112)

13-Cuma günü kehf suresini okumak iki Cuma arasını aydınlatır.

          “Said el Hudri rivayet eder, Nebi sallallahu aleyhi ve sellem kim Cuma günü kehf suresini okursa iki Cuma arasını nurlandırır.”Beyhaki el-Kubra 5792, Elbanî sahihu’l Câmî 6470)

            Ya Rabbi, bizi sevdiğin ve razı olduğun dinden, tevhidden, salih amelden ayırma, bizlere hidayet verdikten sonra saptırma, hakkı hak göster onu tutunmayı kolaylaştır, batılı batıl göster ondan uzaklaştır. Ya Rabbi mübarek Cuma gününün kıymetini bilen ona en güzel bir şekilde hazırlık yapan müminlerden eyle. Sen her şeye kadirsin.

 

 

 

 

بارَكَ اللهُ لِيْ وَلَكُمْ في القرآنِ العَظيمِ،

 وَنَفَعَنِيْ وَإِيَّاكُمْ بِمَا فِيهِ مِنَ الآياتِ وَالذّكْرِ الْحَكِيمِ،

أَقُولُ قَوْلِي هَذَا، وَأَسْتَغِفِرُ اللهَ لِي وَلَكُم وَلِسَائِرِ المسلمينَ مِنْ كَلِّ ذَنْبِ فَاسْتَغْفِرُوهُ، إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيم

Otur.

الحمد لله حمدًا طيبًا كثيرًا مباركًا فيه كما يحب ربنا ويرضى، أحمده وأشكره، وأتوب إليه وأستغفره،

فَاتَّقُوا اللهَ -أَيُّهَا المُؤمِنُونَ- وَكُونُوا مَعَ الصَّادِقِينَ،

 

 وَأَطِيعُوا اللهَ وَالرَّسُولَ لَعَلَّكُم تُرحَمُونَ

 

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيماً

 

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ،

 

اللَّهُمَّ بَارِكْ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا بَارَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

 

وَارْضَ اللَّهُمَّ عن خُلَفَائِهِ الرَّاشِدِينْ: أَبِي بَكْرِ، وعمرَ، وعثمانَ، وعليٍّ؛ وعَن سَائِرِ أَصْحَابِ نَبَيِّكَ أَجْمَعَينِ، وَعَنِ التَّابِعِينِ، وَتَابِعِيهمْ بِإِحْسَانٍ إلى يَوْمِ الدِّين،

 

اللَّهم أعِزَّ الإسلامَ والمسلمينْ، وأذِلَّ الشركَ والمُشرِكِينْ، وَدَمِّرْ أَعْدَاءَ الدِّينْ، وَانْصُرْ عِبَادَك المُوَحِّدين،

**

رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونَا بِالْإِيمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلّاً لِّلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّكَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ

***

 رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ

 

 رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ

 

يَا عِبِادَ اللهِ

إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاءِ ذِي الْقُرْبَى

 وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

Muhakkak ki Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder, çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.”

 

اَقِمِ الصَّلَاة

 

 


83.Hutbe:Bir iyiliği hakir görme
İzlenme : 755

82.Hutbe:En faziletli amel hangisidir ey nebi?
İzlenme : 691

81.Hutbe-İslam’dan çıkartan en tehlikeli on madde
İzlenme : 704

80.Hutbe-Bu yedi hususu biliyor musun?
İzlenme : 774

79.Hutbe-Saklı putlarını kır
İzlenme : 703

78.Hutbe-Cennette nebiyle beraber olacaklar
İzlenme : 469

77.Hutbe-Çocukların kalbine ekilmesi gereken yedi tohum
İzlenme : 488

76.Hutbe-Af ve rahmet peygamberinin hayatından örnekler
İzlenme : 418

75.Hutbe-Tin suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 462

74.Hutbe-Fatiha Suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 443

73.Hutbe-Niçin okumalıyız?
İzlenme : 493

72.Hutbe-Çağdaş Haçlı Seferleri
İzlenme : 441

71.Hutbe-Din nasihattır
İzlenme : 477

70.Hutbe-Mutluluğa giden yol
İzlenme : 648

69.Hutbe-Lokman’ın oğluna vasiyeti
İzlenme : 523

68.Hutbe-Günahlarımızı unuttuk
İzlenme : 660

67.Hutbe-Ebu Bekir Sıddık (r.a.)
İzlenme : 616

66.Hutbe-Beni işiten var mı?
İzlenme : 637

65.Hutbe:Muharrem ayının fazileti ve bidatleri
İzlenme : 592

64.Hutbe:Allah mı hayırlı yoksa ortak koştuklarınız mı?
İzlenme : 579

63.Hutbe:İbrahim aleyhi selam ve Kavmi
İzlenme : 637

62.Hutbe-2016 Kurban Bayramı Hutbesi
İzlenme : 588

61.Hutbe-Musa’nın Kavmi (2)
İzlenme : 656

60.Hutbe-Musa’nın Kavmi (1)
İzlenme : 586

59.Hutbe:Nuh’un Kavmi
İzlenme : 642

58.Hutbe-Medyen Kavmi
İzlenme : 663

57.Hutbe-Semud Kavmi
İzlenme : 736

56.Hutbe:Allah beni seviyor mu?
İzlenme : 1069

55.Hutbe-Bir yiğit olarak Habibu Naccar
İzlenme : 633

54.Hutbe-Ramazandan sonra ki görevlerim
İzlenme : 617

53.Hutbe-Ramazan bayramı hutbesi (2016)
İzlenme : 727

52.Hutbe-Cennetin sekiz kapısından girenler.
İzlenme : 1509

51.Hutbe-Kadir gecesinin fazileti
İzlenme : 749

50.Hutbe-Cennete girebilmek için 30 sebep
İzlenme : 1158

49.Hutbe-Müslüman olmam neyi gerektirir?
İzlenme : 804

48-Hutbe-Ramazan ayını nasıl karşılamalıyız?
İzlenme : 697

47.Hutbe-Ah bu dünya hayatına keşke dönebilseydim
İzlenme : 655

46.Hutbe-Siz ki en hayırlı ümmetsiniz
İzlenme : 624

45.Hutbe-Ben müslümanlardanım.
İzlenme : 696

44.hutbe-Onun ahlakı Kuran’dı.
İzlenme : 619

43.Hutbe-Kuran’ın üç topluluğu
İzlenme : 610

42.Hutbe-Cennetin anahtarları
İzlenme : 597

41.Hutbe-Rasulullah Taif’te.
İzlenme : 654

40.Hutbe-Cehalet şerî bir özürdür
İzlenme : 603

39.Hutbe-Peygamberin hataları tedavi etme yöntemi
İzlenme : 606

37.Hutbe-Kaç ilaha ibadet ediyorsun?
İzlenme : 586

36.Hutbe-Fitneler karşısında nasıl sebat edebilirim?
İzlenme : 602

35.Hutbe-İmanın kaideleri
İzlenme : 658

34.Hutbe-2015 Kurban bayramı hutbesi (İsmai’li anlamak)
İzlenme : 600

33.Hutbe-2015 Ramazan bayramı hutbesi
İzlenme : 603

32.Hutbe-İslam’ın kaideleri
İzlenme : 580

31.Hutbe-İmanın tadına nasıl ulaşabilirim?
İzlenme : 645

30.Hutbe-Firavun Ve Dostları
İzlenme : 590

29.Hutbe-Allah’a ibadet edin tağuttan sakın.
İzlenme : 628

28.Hutbe-Bana nasihat eder misin?
İzlenme : 592

27.Hutbe-Babacığım şeytana itaat etme.
İzlenme : 570

26.Hutbe-Fil suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 586

25.Hutbe-Rabbine sığınan yedi gencin öyküsü
İzlenme : 590

24.Hutbe-Gençlere çok seveceği 21 nasihat
İzlenme : 591

23.Hutbe:Bu gidiş nereye?
İzlenme : 629

22.Hutbe-Kurtuluş Kapısı
İzlenme : 584

21.Hutbe-Kıymeti bilinmeyen beş büyük nimet
İzlenme : 574

20.Hutbe:Vakti gelmedi mi?
İzlenme : 592

19.Hutbe-Asr suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 570

18.Hutbe-Seni ibadetten alıkoyan nedir?
İzlenme : 556

17.Hutbe-Kurtuluşa eren fırkanın akidesi
İzlenme : 567

16.Hutbe-Sen Allah’ın tanımladığı müslüman mısın?
İzlenme : 591

15.Hutbe-Hevasını ilah edineni gördün mü?
İzlenme : 1195

14.Hutbe Sizi sekar cehennemine ne sürükledi?
İzlenme : 1026

2015 Kurban Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 1010

13.Hutbe-Allah’la beraber başka bir ilah mı var?
İzlenme : 1003

12.Hutbe-Bugün mülk kimin?
İzlenme : 1006

11.Hutbe-Mahşer gününde evin nerede olacak?
İzlenme : 915

10.Hutbe-Allah’a karşı samimi misin?
İzlenme : 880

9.Hutbe-Kıyamet için ne hazırladın?
İzlenme : 914

8.Hutbe-Allah’ı terk edip şeytanları dost edindiler.
İzlenme : 866

7.Hutbe-Şüphesiz ki Sen dosdoğru yola iletirsin.
İzlenme : 887

6.Hutbe-Toplumda ki en yaygın şirkler
İzlenme : 1231

5.Hutbe-Kulluk ancak Allah’a olur
İzlenme : 1035

2015 Ramazan Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 1005

4.Hutbe-Dinde bilinmesi gereken Üç Esas
İzlenme : 1030

3. Hutbe-La İlahe İlallah’ın anlamı ve şartları
İzlenme : 910

2.Hutbe:"Şirkten Sakındırma"
İzlenme : 1014

1.Hutbe: "İlkin Tevhid"
İzlenme : 1149
Eklenme : 30/06/2016 17:18 İzlenme : 639
Oylama :     Uyarı : Oy verebilmek için üye girişi yapmanız gerekir
Link :
Yorum : Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız...
Giriş için tıklayınız...
Paylaş Delicious Stumble


Yunus:109 (Ey Muhammed!) Sana vahyolunana uy ve Allah hükmünü verinceye kadar sabret. O, hüküm verenlerin en hayırlısıdır.

 

 

 

 

 

 

Davet