Üye Paneli
E-posta :
Şifre :
» Şifremi Unuttum
» Üye Olmak İstiyorum...
Duyuru Listesi
Ad Soyad
E-posta

İstatistik

Bugün : 175
Dün : 541
Bu Ay : 10423
Geçen Ay : 23271
Toplam : 2938998
 
  » 43.Hutbe-Kuran’ın üç topluluğu
    » Görüntülü Dersler » Hutbeler » 43.Hutbe-Kuran’ın üç topluluğu

 

KURAN’IN ÜÇ TOPLULUĞU

Ubeydullah Arslan

 

الْحَمْدُ لِلَّهِ وَلِيِّ الْمُتَّقِينَ، وَلَا عُدْوَانَ إِلَّا عَلَى الظَّالِمِينَ، وَالصَّلَاةُ وَالسَّلَامُ عَلَى خَيْرِ الْمُرْسَلِينَ، وَعَلَى آلِهِ وَصَحْبِهِ أَجْمَعِينَ

 

            Hamd âlemlerin Rabbine salât ve selâm Tevhid muallimi, ahlak örneği, kalplerin sevgilisi, âlimlerin önderi Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in üzerine olsun.

           Ya Rabbi ! Bize hakkı hak göster ona tutunmayı kolaylaştır, batılı batıl göster, ondan uzak kalmayı sevdir, sen her şeye kadirsin. Rabbim, cümlemizi İslam üzere muhafaza buyursun. Güzel ahlaktan uzaklaştırmasın.

           Bizleri burada kardeşler olarak toplayan Rabbimiz, mahşer gününde de peygamberler ve Salihlerle beraber kardeş olarak toplasın.

           Bugünkü hutbemizin konusu “Kuran’ın üç topluluğu.” Bu hutbemizde Kuran’da adı geçen üç sınıf insandan bahsedeceğiz. Bu üç sınıf insanın sıfatına, gideceği yurda ve akıbetlerine değineceğiz.

 

 

 

              Allah, bizleri kendisine ibadet etmek için yaratmıştır. İbadet edenler cenneti, etmeyenelr de cehennem azabını hak edecektir. Bu nedenle; Allah insana doğru yollarını göstermiştir. Kitap indirerek hakla batılı ayırt etmesini istemiştir. Resul göndererek yapması gerekenleri öğretmiştir. Onu kendi başına bırakmamıştır. Cennete giden müminleri, cehenneme giden insanları tanıtmıştır. Bu nedenle Müslüman olarak Alalh’ın sevdiği, razı olduğı yolu izlemeli, dünya hayatında izzetli yaşamalıyız.

            Kuran, üç sınıf insandan bahseder. Birinci sınıf insanlar amel defterini sağdan alıp kurtuluşa erenler, ikinci sınıf insanlar ise amel defterini soldan alıp kaybedenlerdir.

             Birde bunların en üstünde olan sabikun adını verdiğimiz, hayırda yarışan, tevhid sancağını taşıyan, imanlarıyla yaşayan, salih amellleriyle adaleti ayaktan tutan müminlerdir. Kuran bakınız şöyle buyuruyor:

 

وَكُنْتُمْ أَزْوَاجًا ثَلَاثَةً

Ve sizler de üç sınıf olduğunuz zaman (Vakıa-7)

 

             Yani kıyamet kopup, hesap günü, üç topluluk olarak geldiğiniz zaman. Kuran’ın bahsini ettiği bu üç topluluk kimdir? Sıfatları nelerdir? Nasıl bir kimliğe sahiplerdir? Kuran neden onlardan haber verir? Kuran’ın bundan amacı nedir? Birinci sınıf topluluk işte şunlardır.

 فَأَصْحَابُ الْمَيْمَنَةِ مَا أَصْحَابُ الْمَيْمَنَةِ

Sağdakiler, ne mutlu o sağdakilere! (Vakıa-8)

                Bu üç topluluğun biri, sağdakilerdir. Bunlar amel defterlerini sağdan alanlardır. Bu kimseler kurtuluşa ermiştir. Allah onlardan dünyada yaptıkları amelden razı olmuştur. Bunlar tevhid ve sünnet üzere kaim olanlardır. Cennet ehlidir. Bu kimseler dünya hayatında Allah’ın dini sevmiş, yaşamış, onu yüceltmiş, Müslümanca mücadele etmiş kimselerdir.

             Dünyada yaptıkları salih amelin karşılığı olarak amel defterlerini sağdan alacaklardır. Bu kimseler; Salihler, muvahhidler, tevhid ehli müminlerdir.

           Şirkten, küfürden, haramdan ve günahtan uzak kalan insanlardır. İçkiden, zinadan, kumardan, faizden, kötü arkadaştan, çevreden uzak kalanlardır. Bu kimseler; Allah’ın dinine sırt dönmeyenlerdir.

          Bu kimseler, cevherlerle işlenmiş tahtlar üzerindedir, karşılıklı olarak oturup yaslanırlar. Çevrelerinde, (hizmet için) ölümsüz gençler dolaşır; Cennette onlara hizmet eden gençler olur, servis yaparlar, diledikleri yemeği, tatlıyı, meyveyi yerler. Main adında bir pınardan içerler, suyu lezzetli, bal tadında, misk konusunda güzel sular içerler. çeşit çeşit meyveler, gözlerin görmediği, dilin tadına ermediği, lezzetine doyum olmayan meyvelerdir. Ayrıca canlarının çektiği kuş etleri, çeşit çeşit. Saklı inciler gibi, iri gözlü hûrilerle birlikte cennettedirler.

 وَأَصْحَابُ الْمَشْأَمَةِ مَا أَصْحَابُ الْمَشْأَمَةِ

9. Soldakiler, ne bahtsızdırlar onlar!

           Bu üç topluluğun diğeri de, soldakilerdir. Bunlar amel defterlerini soldan alanlardır, bu kimseler kurtuluşa ermemiştir, Allah onlardan dünyada yaptıkları amelden razı olmamıştır, bunlar tevhidi ve sünneti terk etmiş küfre sapmış kimselerdir. Cehennem ehlidir.

             Bu kimse; şirk koşmuş, zalimi sevmiş, kafiri dost edinmiş, batıla dalmış, haram yemiş, içki içmiş, kötü arkadaş edinmiş, namaz kılmamış, oruç tutmamış, dünyaya demir atıp ahireti unutmuş, şeytanın yolunda gitmiş, sürekli eğlence ve oyunla yaşamını devam ettirmiş, din adına bir gün bir şey merak edinmemiş, Allah’ın şeriatını bilerek hükmetmemiş kimsedir.

                Bu kimselerin en büyük özelliği Kuran’a, onun hükümlerine, Resüle ve onun davetine karşı olmaktır. Bu kimseler; dinle devleti biribirinden ayıran, kafalarından din koyan, düzen belirleyen, batılı öven kimselerdir. Milletin değerlerine ve dinine karşı düşmanca tavır alan kimselerdir.

            Bu kimselerin bir elinde içki bir elinde kumar kâğıtları olan, dillerinde ise sürekli isyan, küfür ve hakaret gezen, şeytanın aldattığı, saptırdığı kimselerdir. Bu kimseler; Müslümanların başörtülerine düşmanlık etmiş, ellerinde içki kadehleriyle ramazan ayında Müslüman topluma meydan okuyan kimselerdir.

          Bu kimseler Müslümanların şanlı tarihine hakaret eden, onu kirli göstermeye çalışan, önderlerine karşı kindar bir gözle bakan kimselerdir.

         Bu kimselere en güzel örnek ebu leheb ve ebu cehildir. Bir gün Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem safa tepesine çıktı, kureyş’in tüm kabilesini davet etti, gelenler geldi, gelemeyenler de elçi gönderdi, sonra onları bir ve tek olan Allah’a davet etti, putlardan sakındırdı, azabla uyardı, Topluluğun içinde yer alan ebu leheb bizi bunun için mi topladın dilin kurusun dedi, peygamberi taşladı.

 

 

             Ebu Leheb hem tükürüyor, hem taş atıyor hem hakaret ediyordu. Küfrünü açık bir şekilde ilan ediyordu, etrafında kileri de kışkırtıyordu. Aynı ebu leheb hayatı boyunca İslam’a düşmanlık etti, küfür üzerine öldü. Ebu Leheb amel defterini soldan alacak kimsedir.

               Ebu Cehilde onlardan biridir. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem bir gü kabe’nin önünde Rabbine ibadet ediyor, dua ediyor, secde ediyordu, alnı secdedeydi, Ebu Cehil ve taraftarları da az ötedeydi. Aralarında kim şu deve işkembesini alır ve Muhammedin secdede ki belinin üzerine koyar diye sorular. Ebu Cehil ben yaparım dedi, gitti devenin işkembesini aldı, secdede ki beline koydu, bununla gurur duydu, bu zülümdü, bunu gören Ebu Bekir sıdık koşarak geldi, zülmü def etti, müşrikler sonra Ebu bekir Sıddık’a saldırdı, bayıltıncaya kadar dövdü. Ebu Cehil kuleyb çukurlarına atılan müşriklerden oldu.

 وَالسَّابِقُونَ السَّابِقُونَ

 (Hayırda) önde olanlar,(ecirde de) öndedirler.(Vakıa-10)

           Bunlar ise; Tevhidi, sünneti, imanı, salih ameli, cihadı, takvayı, daveti, hayrı, adaleti ve dinin sancağını hakkıyla yaşayan en önde gidenlerdir.

          Bu kimseler; muvahhid erlerdir. Bu kimseler; dünyaya değil ahirete demir atanlardır. Mescidlerde 5 vakit namaz kılanlardır. Bu kimseler; şeytana kulak vermeyen namazını kılani orucunu tutan, zekâtını veren, hacca giden, tevhid sancağını beldelerden beldelere taşıyan kimselerdir. Allah, onları övüyor, seviyor, razı oluyor, ümmete tanıtıyor, cennetin kapısını açıyor, azabtan emin kılıyor.

          Bunlar peygamberler, nebiler, Sıddıklar, sehitler, Salihler, âlimler, davetçiler hayırda öncü olanlardır. Sende hayırda öncü ol, onların kervanına katıl. Bu kimseler; tüm zamanlarda imanda, amelde, hayırda, davette, cihadda en önde gidenlerdir.

            Bu kimseler; Allah’ın rızasını dünyanın tüm güzelliklerinin önüne alan seçkin insanlardır. İnsanlar çizgilerinden kayarken onlar sebat edenlerdir. Müminleri seven, birliğini koruyan, onlardan asla ayrılmayan, kardeşlik bilincini muhafaza eden kimselerdir.

          Bu kimselere en güzel örnek resullerdir, onların başında Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’dir. Rasulullah namazını huluyla kılar, gece namazına kalkar, gündüz oruç tutar, kuran okur, insanlara güzel davranır, ahlakıyla örnek olur, eşlerine adil olur, müğslümanları hatalar karşısında tedavi eder, onları tekfir etmez, dışlamaz, cihad eder, davet yoluna çıkar, düşmana karşı yerine göre tavır alır yerine göre af yolunu seçerdi.

         Bir gün iki adam Kâbe’nin önünde şöyle konuşuyordu: Ben Muhammedi öldürmeye gideceğim, öldürürüm dönersem ne ala, dönmezsem ailem ve geçimleri sana aittir.” Arkadaşı kabul etti, yola çıktı, yüzünü gözünü tanınmamak için örttü. Medineye gece vakti girdi, Allah’ın takdiriyle Ömer ibn Hattab onu gözünden tanıdı, yakasından yakaladı, Allah’ın düşmanı ne giziyorsun burada dedi ve Peygamberin huzuruna çıkardı. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem niçin geldiğini sordu, cevap vermedi, yeniden sordu başka nedenler söyledi, Rasulullah gerçek geliş nedenini ifade edince adam sen Allah’ın elçisisin dedi, Rasulullah onu afetti, Bu durum neyi ifade eder, “Peygamberin yüce kimliğini, şahsiyet üstünlüğünü ve en önde gidenlerden olduğunu” ifade eder.

          Musab ibn Umeyr cahiliye döneminde zengin bir ailenin oğluydu. Küfür şirk içinde hayat sürüyordu. Dünyanın eğlencesine dalmış islamdan, namazdan uzak bir yaşam içindeydi. Bir gün İslam’ı işitti, araştırdı, sonra Muhammed a.s. huzuruna gelerek Kuran dinledi, sonra da Müslüman oldu. Müslüman olunca çilesi başladı, ailesi onu reddetti, annesi seni mirasımdan men ederim dedi, Musab onu dinlemedi. Annesi Muhammedi terk et yanıma gel dedi, Musab ise annesine ondan vazgeçemem dedi ve sebat etti.

 

          Uhud harbine katıldı, Tevhid sancağını taşıyordu, düşman iki kolunu birden kopardı, bedeniyle sancağı kaldırmak istedi, bu sefer de düşman bdenine keskin kılıçlarını sapladı, orada şehit oldu. İşte bu güzel insanlar sabıkundur.

 أُولَئِكَ الْمُقَرَّبُونَ  فِي جَنَّاتِ النَّعِيمِ

İşte bunlar, naîm cennetlerinde (Allah’a) en yakın olanlardır.

          İşte bu güzel müminler naim cennetindedir, Allah’a en yakın olanlardır, Allah da onlardan razı olmuştur. Onlar Allah’ın dünyada ki sevgisine, yardımına nail olmuş Allah’a yakın kimselerdir.

           Şimdi kendimize sorma vakti geldi. Acaba bizler amel defterini soldan mı alacağz sağdan mı? Yoksa sabıkun dediğimiz -her zaman hayırda en önde gidenlerden miyiz?

          Sözümüzü ve amelimizi islam mı süslüyor dünyalıklar mı? Hayatımızın en önemli anlarını Allah’a mı adıyoruz, dünyaya mı?

         Acaba 5 vakit namazımızı kılıyor muyuz? Kuran okuyor muyuz? Dinimizi yaşıyor muyuz? İlim meclislerine giderek ilmimizi, imanımızı artırıyor muyuz? Sadaka veriyor muyuz? Salihleri dost ediniyor muyuz?

          Müslüman olarak günlük duamız, zikrimiz var mı? Evladımızın ve eşimizin Müslümanca yaşaması için gayret ediyor muyuz?

            Rabbim, bizleri Kuran ve sahih sünnetten uzaklaştırmasın, şirke adım attırmasın, İslam’a ve müminlere katkı sağlayan Müslümanlardan eylesin.  İlme, âlime, delille kıymet veren, hayatını onlarla tanzim eden Müslümanlardan kılsın. Şüphesiz ki; Allah duayı işitir ve ona icabet eder. 

          Allah’ım İslam’ı ve müslümanları izzetli kıl, şirki ve ehlini zelil eyle. Din düşmanlarını yerle bir et, muvahhid kullarına yardım et. Senin dinin uğruna her nerede, hangi şartlarda, hangi adımı atıyorsa, onlara nusretini indir, düşmanlarını mağlup eyle, sen Rahmansın, Rahimsin bizleri affet.  

بارَكَ اللهُ لِيْ وَلَكُمْ في القرآنِ العَظيمِ،

 وَنَفَعَنِيْ وَإِيَّاكُمْ بِمَا فِيهِ مِنَ الآياتِ وَالذّكْرِ الْحَكِيمِ،

أَقُولُ قَوْلِي هَذَا، وَأَسْتَغِفِرُ اللهَ لِي وَلَكُم وَلِسَائِرِ المسلمينَ مِنْ كَلِّ ذَنْبِ فَاسْتَغْفِرُوهُ، إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيم

Otur.

 

 

 

الحمد لله حمدًا طيبًا كثيرًا مباركًا فيه كما يحب ربنا ويرضى، أحمده وأشكره، وأتوب إليه وأستغفره،

فَاتَّقُوا اللهَ -أَيُّهَا المُؤمِنُونَ- وَكُونُوا مَعَ الصَّادِقِينَ،

 

 وَأَطِيعُوا اللهَ وَالرَّسُولَ لَعَلَّكُم تُرحَمُونَ

 

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيماً

 

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ،

 

اللَّهُمَّ بَارِكْ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا بَارَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

 

 

وَارْضَ اللَّهُمَّ عن خُلَفَائِهِ الرَّاشِدِينْ: أَبِي بَكْرِ، وعمرَ، وعثمانَ، وعليٍّ؛ وعَن سَائِرِ أَصْحَابِ نَبَيِّكَ أَجْمَعَينِ، وَعَنِ التَّابِعِينِ، وَتَابِعِيهمْ بِإِحْسَانٍ إلى يَوْمِ الدِّين،

 

اللَّهم أعِزَّ الإسلامَ والمسلمينْ، وأذِلَّ الشركَ والمُشرِكِينْ، وَدَمِّرْ أَعْدَاءَ الدِّينْ، وَانْصُرْ عِبَادَك المُوَحِّدين،

 

**

رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونَا بِالْإِيمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلّاً لِّلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّكَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ

 

***

 رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ

 

 

 

 رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ

 

يَا عِبِادَ اللهِ

إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاءِ ذِي الْقُرْبَى

 وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

Muhakkak ki Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder, çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.”

 

 

اَقِمِ الصَّلَاة


83.Hutbe:Bir iyiliği hakir görme
İzlenme : 757

82.Hutbe:En faziletli amel hangisidir ey nebi?
İzlenme : 695

81.Hutbe-İslam’dan çıkartan en tehlikeli on madde
İzlenme : 705

80.Hutbe-Bu yedi hususu biliyor musun?
İzlenme : 781

79.Hutbe-Saklı putlarını kır
İzlenme : 706

78.Hutbe-Cennette nebiyle beraber olacaklar
İzlenme : 470

77.Hutbe-Çocukların kalbine ekilmesi gereken yedi tohum
İzlenme : 489

76.Hutbe-Af ve rahmet peygamberinin hayatından örnekler
İzlenme : 420

75.Hutbe-Tin suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 464

74.Hutbe-Fatiha Suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 444

73.Hutbe-Niçin okumalıyız?
İzlenme : 495

72.Hutbe-Çağdaş Haçlı Seferleri
İzlenme : 441

71.Hutbe-Din nasihattır
İzlenme : 479

70.Hutbe-Mutluluğa giden yol
İzlenme : 650

69.Hutbe-Lokman’ın oğluna vasiyeti
İzlenme : 524

68.Hutbe-Günahlarımızı unuttuk
İzlenme : 661

67.Hutbe-Ebu Bekir Sıddık (r.a.)
İzlenme : 616

66.Hutbe-Beni işiten var mı?
İzlenme : 637

65.Hutbe:Muharrem ayının fazileti ve bidatleri
İzlenme : 592

64.Hutbe:Allah mı hayırlı yoksa ortak koştuklarınız mı?
İzlenme : 580

63.Hutbe:İbrahim aleyhi selam ve Kavmi
İzlenme : 638

62.Hutbe-2016 Kurban Bayramı Hutbesi
İzlenme : 589

61.Hutbe-Musa’nın Kavmi (2)
İzlenme : 657

60.Hutbe-Musa’nın Kavmi (1)
İzlenme : 588

59.Hutbe:Nuh’un Kavmi
İzlenme : 642

58.Hutbe-Medyen Kavmi
İzlenme : 663

57.Hutbe-Semud Kavmi
İzlenme : 739

56.Hutbe:Allah beni seviyor mu?
İzlenme : 1074

55.Hutbe-Bir yiğit olarak Habibu Naccar
İzlenme : 633

54.Hutbe-Ramazandan sonra ki görevlerim
İzlenme : 617

53.Hutbe-Ramazan bayramı hutbesi (2016)
İzlenme : 727

52.Hutbe-Cennetin sekiz kapısından girenler.
İzlenme : 1511

51.Hutbe-Kadir gecesinin fazileti
İzlenme : 750

50.Hutbe-Cennete girebilmek için 30 sebep
İzlenme : 1160

49.Hutbe-Müslüman olmam neyi gerektirir?
İzlenme : 804

48-Hutbe-Ramazan ayını nasıl karşılamalıyız?
İzlenme : 698

47.Hutbe-Ah bu dünya hayatına keşke dönebilseydim
İzlenme : 656

46.Hutbe-Siz ki en hayırlı ümmetsiniz
İzlenme : 625

45.Hutbe-Ben müslümanlardanım.
İzlenme : 696

44.hutbe-Onun ahlakı Kuran’dı.
İzlenme : 620

42.Hutbe-Cennetin anahtarları
İzlenme : 597

41.Hutbe-Rasulullah Taif’te.
İzlenme : 654

40.Hutbe-Cehalet şerî bir özürdür
İzlenme : 604

39.Hutbe-Peygamberin hataları tedavi etme yöntemi
İzlenme : 608

38.Hutbe-Cuma gününün faziletleri
İzlenme : 641

37.Hutbe-Kaç ilaha ibadet ediyorsun?
İzlenme : 587

36.Hutbe-Fitneler karşısında nasıl sebat edebilirim?
İzlenme : 603

35.Hutbe-İmanın kaideleri
İzlenme : 658

34.Hutbe-2015 Kurban bayramı hutbesi (İsmai’li anlamak)
İzlenme : 601

33.Hutbe-2015 Ramazan bayramı hutbesi
İzlenme : 604

32.Hutbe-İslam’ın kaideleri
İzlenme : 581

31.Hutbe-İmanın tadına nasıl ulaşabilirim?
İzlenme : 647

30.Hutbe-Firavun Ve Dostları
İzlenme : 591

29.Hutbe-Allah’a ibadet edin tağuttan sakın.
İzlenme : 629

28.Hutbe-Bana nasihat eder misin?
İzlenme : 593

27.Hutbe-Babacığım şeytana itaat etme.
İzlenme : 572

26.Hutbe-Fil suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 588

25.Hutbe-Rabbine sığınan yedi gencin öyküsü
İzlenme : 592

24.Hutbe-Gençlere çok seveceği 21 nasihat
İzlenme : 591

23.Hutbe:Bu gidiş nereye?
İzlenme : 630

22.Hutbe-Kurtuluş Kapısı
İzlenme : 584

21.Hutbe-Kıymeti bilinmeyen beş büyük nimet
İzlenme : 575

20.Hutbe:Vakti gelmedi mi?
İzlenme : 593

19.Hutbe-Asr suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 570

18.Hutbe-Seni ibadetten alıkoyan nedir?
İzlenme : 557

17.Hutbe-Kurtuluşa eren fırkanın akidesi
İzlenme : 568

16.Hutbe-Sen Allah’ın tanımladığı müslüman mısın?
İzlenme : 592

15.Hutbe-Hevasını ilah edineni gördün mü?
İzlenme : 1198

14.Hutbe Sizi sekar cehennemine ne sürükledi?
İzlenme : 1028

2015 Kurban Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 1011

13.Hutbe-Allah’la beraber başka bir ilah mı var?
İzlenme : 1005

12.Hutbe-Bugün mülk kimin?
İzlenme : 1007

11.Hutbe-Mahşer gününde evin nerede olacak?
İzlenme : 916

10.Hutbe-Allah’a karşı samimi misin?
İzlenme : 880

9.Hutbe-Kıyamet için ne hazırladın?
İzlenme : 915

8.Hutbe-Allah’ı terk edip şeytanları dost edindiler.
İzlenme : 866

7.Hutbe-Şüphesiz ki Sen dosdoğru yola iletirsin.
İzlenme : 887

6.Hutbe-Toplumda ki en yaygın şirkler
İzlenme : 1231

5.Hutbe-Kulluk ancak Allah’a olur
İzlenme : 1036

2015 Ramazan Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 1006

4.Hutbe-Dinde bilinmesi gereken Üç Esas
İzlenme : 1033

3. Hutbe-La İlahe İlallah’ın anlamı ve şartları
İzlenme : 911

2.Hutbe:"Şirkten Sakındırma"
İzlenme : 1015

1.Hutbe: "İlkin Tevhid"
İzlenme : 1150
Eklenme : 30/06/2016 17:31 İzlenme : 610
Oylama :     Uyarı : Oy verebilmek için üye girişi yapmanız gerekir
Link :
Yorum : Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız...
Giriş için tıklayınız...
Paylaş Delicious Stumble


Yunus:109 (Ey Muhammed!) Sana vahyolunana uy ve Allah hükmünü verinceye kadar sabret. O, hüküm verenlerin en hayırlısıdır.

 

 

 

 

 

 

Davet