Üye Paneli
E-posta :
Şifre :
» Şifremi Unuttum
» Üye Olmak İstiyorum...
Duyuru Listesi
Ad Soyad
E-posta

İstatistik

Bugün : 339
Dün : 759
Bu Ay : 13309
Geçen Ay : 24883
Toplam : 2918613
 
  » 44.hutbe-Onun ahlakı Kuran’dı.
    » Görüntülü Dersler » Hutbeler » 44.hutbe-Onun ahlakı Kuran’dı.

 

Onun ahlakı Kuran’dı

Ubeydullah Arslan

إِنَّ الْحَمْدَ لله نَحْمَدُهُ وَنَسْتَعِيْنُهُ وَنَسْتَغْفِرُهُ، وَنَعُوْذُ بلله مِنْ شُرُوْرِ أَنْفُسِنَا وَمِنْ سَيِّئَاتِ أَعْمَالِنَا، مَنْ يَهْدِهِ اللهُ فَلَا مُضِلَّ لَهُ وَمَنْ يُضْلِلْ فَلَا هَادِيَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنْ لَا إله إلا الله وَحْدَهُ لَا شَرِيْكَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُوْلُهُ.

            Hamd âlemlerin Rabbine salât ve selâm Tevhid muallimi, ahlak örneği, kalplerin sevgilisi, âlimlerin önderi Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in üzerine olsun.

           Ya Rabbi ! Bize hakkı hak göster ona tutunmayı kolaylaştır, batılı batıl göster, ondan uzak kalmayı sevdir, sen her şeye kadirsin. Rabbim, cümlemizi İslam üzere muhafaza buyursun. Güzel ahlaktan uzaklaştırmasın.

           Bizleri burada kardeşler olarak toplayan Rabbimiz, mahşer gününde de peygamberler ve Salihlerle beraber kardeş olarak toplasın.

           Bugünkü hutbemizin konusu “Onun Ahlakı Kuran’dı.” Bu hutbemizde Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in Kuran’dan öğrendiği üstün ahlakına, davranışına,  değineceğiz. Rabbim bizi başarılı kılsın.

 

 

سعد بن هشام بن عامرُ حِينَ قَدِمَ الْمَدينةَ ،

Sad ibn Hişam Medine’ye gelince,

وَأَتَى عَائِشَةَ رضي الله عنهَا يَسْأَلُهَا عَنْ بَعْضِ الْمَسَائِلِ ،

Aişe radiyallahu anhe’nin bazı konuları sormak için yanına gitti, Ona dedi ki;

 

( فَقُلتُ : يَا أُمَّ المُؤمِنِينَ ! أَنبئِينِي عَن خُلُقِ رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيهِ وَسَلَّمَ ؟

Ey Müminlerin annesi! Bana Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in ahlakından hber verir misin?

 

قَالَت : أَلَستَ تَقرَأُ القُرآنَ ؟

Aişe annemiz şöyle cevap verdi: Sen Kuran okumaz mısın?

قُلتُ : بَلَى .

Elbette okurum dedim.

قَالَت : فَإِنَّ خُلُقَ نَبِيِّ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيهِ وَسَلَّمَ كَانَ القُرآنَ .

“Rasulullah salllalhu aleyhi ve sellem’in ahlakı Kuran’dı.”

رواه مسلم (746

              Aişe annemiz Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in itikadının, ahlakının, yaşam tarzının, davranış biçiminin bütünüyle Kuran olduğunu haber vermektedir.  

            Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem Kuran’ın edebiyle edeplenir, onun ahlakını ahlak edinir, Kuran’ın amel et dediğini amel eder, yapma dediğini yapmaz, insanlara güzel söz söyler, iyilikte bulunur, merhamet eder, affeder, kardeşini sever, çevresine acır, hakkı beyan eder, en güzel ahlakla hareket ederdi.

           Kuran ne buyurmuşsa, emretmişse onu yapar, ondan bir karış dışarı çıkmaz, Kuran’da kapalı bırakılan detayları ümmetine açıklar, bu konuda örnek olurdu. Yine Kuran’ın yasakladığı yasakdan sakınır, şirkten alıkoyar, küfrü kerih görür, haram yemez, batıl konuşmaz, zalimi sevmez, faiz yemez, zina etmez, gıybet etmez, haksız yere adam öldürmez, toplumunun huzurunu bozacak sözden ve eylemden kaçınırdı.

         Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem kaba davranmaz, affeder, tebessür eder, ikramda bulunur, kimseyi tehdit etmez, düşmanına acır, batıla fırsat tanımaz, müminleri sever, yaşlıyı korur, kadına nazik davranır, çocukları öper, ima edenlere hediye verir, ticarette merhametli olur, kimseyi kandırmaz, eşine yardım eder, evladlarına öğüt verir, cihad eder, davet yapar, namazlarını cemaatle kılar, zekatını verir, sadaka dağıtırdı.

            Kıymetli kardeşlerim, ahlak bir Allah’a karşı ahlaklı olmak, birde yaratttığı kullarına karşı ahlaklı olmak. Allah’a karşı ahlaklı olmak, onun emirlerine, yasaklarına, kitabına, resülüne, şeriatına saygılı olmak, amel etmektir. Ezan okunduğunda camiye gitmek, ramazan geldiğinde oruç tutmak, hac günü geldiğinde haccetmek, zekât günü geldiğinde zekâtı vermek, Kuran okumak, tevhidi öğrenmek, resülü izlemek.

          Kullarına karşı ahlaklı olmak ise onlara güzel bir ahlakla muammelde bulunmak, eziyetlerine sabretmek, güleryüzle bakmak, dertlerine ortak olmak, sıkıntılarında yardımlaşmak, ikramda bulunmak, bilmediği konularda bilgilendirmek, nasihat istediğinde nasihat etmek, en güzel sözle ve amelle onları Allah’a davet etmektir.

                 Muaviye İbnul-Hakem es-Sülemi rivayet eder, Ben Resulullah (salallahu aleyhi ve sellem) ile birlikte namaz kılıyordum. Derken cemaatten bir şahıs hapşırdı. Ben: "Yerhamükallah" dedim. Cemaattakiler bana bed bed baktılar. Bunun üzerine (kızıp): "Vay başıma gelen, niye bana böyle bakıyorsunuz?" dedim. Bu sefer ellerini dizlerine vurarak beni susturmak istediler. Resulullah (sav) namazı bitirince (bana iyi davrandı), annem babam O’na feda olsun, ben O’ndan, ne önce ne de sonra, daha iyi öğreten bir muallim görmedim.

           Allah’a yemin olsun O beni ne azarladı, ne dövdü, ne de betimi yıktı; sadece: "Namazda insan kelamından (dünyevi) bir söz münasib değildir, ona uygun olan söz, tesbih, tekbir ve Kur’an kıraatidir!" dedi.  ( Müslim)

          Cabir ibn Abdullah rivayet eder, Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’le yolcuk ediyordu. Devesi yorulunca geride kaldı. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem ilerlemişti, sonra bir de baktı ki, Rasululah yanında, neden geç kaldığını sordu, Cabir devesinin yroulduğunu söyledi, peygamber eline bir sopa aldı, ve deveye hafifçe vurdu, dve eskisinden daha hızlı gitmeye öyle ki herkesi geçmeye başladı, yolda aralarında güzbir sohbet başladı.

Rasulullah ona evlendin mi diye sordu Cabir evet dedi, kızla mı dulla mı evlendin dedi, dulla dedi, neden kız alıp daha güzel bir evlilik istemedin dedi, O da kardeşlerine sahip çıkacak kimseyi seçtiğini söyledi, sonra devesini satmasını istedi, Cabir sana hediye edeyim dedi, Rasulullah hayır olmaz satın almak istiyorum dedi, Cabir’in devesi çok zayıf ve kıymeti düşüktü, fakat Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem onunla pazarlık yaptı, ona bir dirhem veririm dedi, Cabir bu deve bir dirhem eder mi olmaz dedi, Rasulullah 2 dirhem verdi, 2 dirhem de etmez dedi, 3 dirhem verdi olmaz dedi, taki Rasulullah 30 dirhem verince kabul etti, Rasulullah böylece Medine’de vermek şartıyla yüksek fiyata satıl aldı.

            Medineye varınca da hem borcunu verdi, hem de aldığı deveyi Cabir’e hediye etti. İşte güzel ahlakı böyleydi. (Muslim, Tirmizi)

 

           Enes rivayet ediyor, “Peygamberimiz kendisinden ne istenseydi onu verirdi, Peygamberin huzuruna bir gün bir adam geldi, iki dağın arasında ona bir koyun verdi, adam koyunu aldı ve gitti, kavmine ey kavim Muhammed’e icabet edin Müslüman olun, fakirlikten korkmayan insanlara mal veriyor.” (Müslim)

 

              Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem asla küfür eden, söven, kalp kıran değildi. Aişe annemiz rivayet eder, Bir gün Yahudiler Peygamberin huzuruna çıktılar ona “essamu aleykum -ölüm üzerininize olsun- diye selamladılar. Ölüm sizin üzerinize olsun, Allah’ın laneti üstünüze olsun, Allah sizi helak etsin dedi, Sabret ya Aişe, yumuşak ol, şiddetten ve kötü söz söylemekten sakın. Aişe annemiz Ya Rasulullah onların dediğini işitmedin mi? Rasulullah da ya Aişe benim dediğimi işitmedin? Dedi, benim duama icabet edilir, ama onlarınkine edilmez.

 

 

        Buhari sehl ibn Sad’dan rivayet eder. “Bir gün bir kadın Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in huzuruna çıktı, ona eliyle işlemiş olduğu bir hırka hediye etti. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem de çok beğendi, memnuniyetini dile getirdi, ona ihtiyacı da vardı, hediyesini aldı ve giydi.

     Kadın gitti. Peygamberimiz üzerinde bu hırka olduğu halde ashahabının huzuruna çıktı, sahabiden biri bu elbisen çok güzelmiş, bende giyebilir miyim dedi, Rasulullah çıakrdı ona hediye etti, sahabe aldı giydi, bir sahabe yanına yaklaştı, sen peygamberin kendisinden bir şey istendiğinde geri çevirmediğini bilmiyorsun neden istedin diye sitem etti. Hırkayı alan sahabi vallahi ben onun giydiği elbiseyi umulur ki kendime kefen edinirim diye istedim”dedi. Onunla da kefenlendi.

           Ebu Hureyre ra.s. rivayet eder, “Peygambere geceleri namaz kılan, gündüzleri oruç tutan fakat komşusuna eziyet eden, inciten kadın soruldu, Rasulullah Onda hayır yoktur, O cehennemdedir” buyurdu. (Hâkim el-Mustedrek, Ahmed Musned, Beyhakî Şuabu’l iman, İmam elbani Sahihu edebi’l Mufred sahihtir) Bu hadisde namazı, orucu olan bir kadının başına gelene şahit olduk. Eziyet veren dili, onu cehenneme götürdü. Amelini ifsad etti. Acaba biz söylediğimiz sözlerle ve yaptığımız kötü amellerle nasıl affediliriz?

        Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem bir gün ashabıyla birlikte hasta olan Yahudi birçocuğun hasta ziyaretine gitti. Çocuk hastaydı, ölüm döşeğindeydi. Rasululla sallallahu aleyhi ve sellem Yahudi çocuğuna eşhedu enne la İlahe illallah Muhammeden Rasulullah de buyurdu. Çocuk Yahudi babasının yüzüne baktı, babası Muhammed’e itaat et, sözünü doğrula dedi, Çocuk eşhedu enne la İlahe illallah Muhammeden Rasulullah dedi ve öldü. Rasulullah çocuğun yanından ayılıp giderken sevinçliydi, tebessüm ediyordu

الحمدُ للَّهِ الَّذي أنقذَهُ بي منَ النَّارِ

“Benimle onu ateşten kurtaran Allah’a hamd olsun.” (Sahihu Ebi Davud 3095 İmam Elbani sahihtir) Bakınız Rasülümüz hasta yahudiyi ziyaret ediyor, onları islam’a davet ediyordu. Acaba bizler böyle bir ziyareti kardeşimize yapıyor muyuz?

         Tabari tarihinde, İmam Elbani rahimahulalh’da silsiletu’s sahiha’da sahih olarak nakleder.   Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem bir gün mücahidlerin saflarını düzeltiyor, onlara nasihat ediyor, cihadın faziletini anlatıyordu. Safları düzeltirken elinde ki çubukla/sopayla Sevad ibn Guzeyye radiyallahu anhu’yu hizaya getirmek için dürttü ve safınız düzelt dedi. Çünkü Allah, Allah yolunda cihad eden müminlerin bir saf halinde olmasını sever” Sevad’ın yüz şekli değişti. Bunu gören Rasulullah “ya Sevad yoksa canını mı acıttım” dedi. Sevad da “evet canımı acıttın ya Rasulullah, seni hak ve adaletle gönderen Allah’a hamd ederim ki kısas isterim” dedi. Bunu işiten sahabeler şaşırdı rahatsız da oldu, Rasulullah “o zaman hakkını al ya Sevad” buyurdu.  Ya Rasulullah “karnım açıktı senin de karnın açık olması gerekir,” dedi. Rasulullah karnını açtı, Sevad hemen karnını öptü, ağlamaya başladı, anam babam sana feda olsun ya Rasulullah ben sana nasıl kısas uygularım dedi, Rasulullah Ona neden böyle yaptın diye sordu, Sevad şöyle dedi: “Ya Rasulullah malum harpteyiz. Ölebilirim, Son halimde tenini tenime değdirmek istedim gayem buydu.” Peygamber ona dua etti. 

         İşte anlattığımız tüm anılarda Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in ahlakının Kuran’a uyduğunu, örnek davranış sergilediğini gördük, Ya Rabbi bize hakkı hak göster, ona bağlı kıl, batılı batıl gözter ondan uzaklaştır, Ya Rabbi bizi peygamberini her sözünde amelinde örnek alan müminlerdne eyle, elimizle ve dilimizle kardeşlerimize zarar verdirme.

 

 

 

 

بارَكَ اللهُ لِيْ وَلَكُمْ في القرآنِ العَظيمِ،

 وَنَفَعَنِيْ وَإِيَّاكُمْ بِمَا فِيهِ مِنَ الآياتِ وَالذّكْرِ الْحَكِيمِ،

أَقُولُ قَوْلِي هَذَا، وَأَسْتَغِفِرُ اللهَ لِي وَلَكُم وَلِسَائِرِ المسلمينَ مِنْ كَلِّ ذَنْبِ فَاسْتَغْفِرُوهُ، إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيم

Otur.

الحمد لله حمدًا طيبًا كثيرًا مباركًا فيه كما يحب ربنا ويرضى، أحمده وأشكره، وأتوب إليه وأستغفره،

فَاتَّقُوا اللهَ -أَيُّهَا المُؤمِنُونَ- وَكُونُوا مَعَ الصَّادِقِينَ،

 

 وَأَطِيعُوا اللهَ وَالرَّسُولَ لَعَلَّكُم تُرحَمُونَ

 

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيماً

 

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ،

 

اللَّهُمَّ بَارِكْ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا بَارَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

 

وَارْضَ اللَّهُمَّ عن خُلَفَائِهِ الرَّاشِدِينْ: أَبِي بَكْرِ، وعمرَ، وعثمانَ، وعليٍّ؛ وعَن سَائِرِ أَصْحَابِ نَبَيِّكَ أَجْمَعَينِ، وَعَنِ التَّابِعِينِ، وَتَابِعِيهمْ بِإِحْسَانٍ إلى يَوْمِ الدِّين،

 

اللَّهم أعِزَّ الإسلامَ والمسلمينْ، وأذِلَّ الشركَ والمُشرِكِينْ، وَدَمِّرْ أَعْدَاءَ الدِّينْ، وَانْصُرْ عِبَادَك المُوَحِّدين،

**

رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونَا بِالْإِيمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلّاً لِّلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّكَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ

 

***

 رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ

 

 رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ

 

يَا عِبِادَ اللهِ

إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاءِ ذِي الْقُرْبَى

 وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

Muhakkak ki Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder, çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.”

 

اَقِمِ الصَّلَاة

 

 


83.Hutbe:Bir iyiliği hakir görme
İzlenme : 730

82.Hutbe:En faziletli amel hangisidir ey nebi?
İzlenme : 670

81.Hutbe-İslam’dan çıkartan en tehlikeli on madde
İzlenme : 672

80.Hutbe-Bu yedi hususu biliyor musun?
İzlenme : 740

79.Hutbe-Saklı putlarını kır
İzlenme : 671

78.Hutbe-Cennette nebiyle beraber olacaklar
İzlenme : 452

77.Hutbe-Çocukların kalbine ekilmesi gereken yedi tohum
İzlenme : 474

76.Hutbe-Af ve rahmet peygamberinin hayatından örnekler
İzlenme : 401

75.Hutbe-Tin suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 445

74.Hutbe-Fatiha Suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 429

73.Hutbe-Niçin okumalıyız?
İzlenme : 464

72.Hutbe-Çağdaş Haçlı Seferleri
İzlenme : 428

71.Hutbe-Din nasihattır
İzlenme : 463

70.Hutbe-Mutluluğa giden yol
İzlenme : 615

69.Hutbe-Lokman’ın oğluna vasiyeti
İzlenme : 504

68.Hutbe-Günahlarımızı unuttuk
İzlenme : 628

67.Hutbe-Ebu Bekir Sıddık (r.a.)
İzlenme : 598

66.Hutbe-Beni işiten var mı?
İzlenme : 620

65.Hutbe:Muharrem ayının fazileti ve bidatleri
İzlenme : 576

64.Hutbe:Allah mı hayırlı yoksa ortak koştuklarınız mı?
İzlenme : 562

63.Hutbe:İbrahim aleyhi selam ve Kavmi
İzlenme : 622

62.Hutbe-2016 Kurban Bayramı Hutbesi
İzlenme : 567

61.Hutbe-Musa’nın Kavmi (2)
İzlenme : 632

60.Hutbe-Musa’nın Kavmi (1)
İzlenme : 560

59.Hutbe:Nuh’un Kavmi
İzlenme : 622

58.Hutbe-Medyen Kavmi
İzlenme : 650

57.Hutbe-Semud Kavmi
İzlenme : 713

56.Hutbe:Allah beni seviyor mu?
İzlenme : 960

55.Hutbe-Bir yiğit olarak Habibu Naccar
İzlenme : 615

54.Hutbe-Ramazandan sonra ki görevlerim
İzlenme : 604

53.Hutbe-Ramazan bayramı hutbesi (2016)
İzlenme : 709

52.Hutbe-Cennetin sekiz kapısından girenler.
İzlenme : 1496

51.Hutbe-Kadir gecesinin fazileti
İzlenme : 732

50.Hutbe-Cennete girebilmek için 30 sebep
İzlenme : 1136

49.Hutbe-Müslüman olmam neyi gerektirir?
İzlenme : 769

48-Hutbe-Ramazan ayını nasıl karşılamalıyız?
İzlenme : 673

47.Hutbe-Ah bu dünya hayatına keşke dönebilseydim
İzlenme : 637

46.Hutbe-Siz ki en hayırlı ümmetsiniz
İzlenme : 609

45.Hutbe-Ben müslümanlardanım.
İzlenme : 658

43.Hutbe-Kuran’ın üç topluluğu
İzlenme : 598

42.Hutbe-Cennetin anahtarları
İzlenme : 583

41.Hutbe-Rasulullah Taif’te.
İzlenme : 639

40.Hutbe-Cehalet şerî bir özürdür
İzlenme : 585

39.Hutbe-Peygamberin hataları tedavi etme yöntemi
İzlenme : 590

38.Hutbe-Cuma gününün faziletleri
İzlenme : 621

37.Hutbe-Kaç ilaha ibadet ediyorsun?
İzlenme : 570

36.Hutbe-Fitneler karşısında nasıl sebat edebilirim?
İzlenme : 585

35.Hutbe-İmanın kaideleri
İzlenme : 637

34.Hutbe-2015 Kurban bayramı hutbesi (İsmai’li anlamak)
İzlenme : 581

33.Hutbe-2015 Ramazan bayramı hutbesi
İzlenme : 586

32.Hutbe-İslam’ın kaideleri
İzlenme : 561

31.Hutbe-İmanın tadına nasıl ulaşabilirim?
İzlenme : 625

30.Hutbe-Firavun Ve Dostları
İzlenme : 574

29.Hutbe-Allah’a ibadet edin tağuttan sakın.
İzlenme : 612

28.Hutbe-Bana nasihat eder misin?
İzlenme : 575

27.Hutbe-Babacığım şeytana itaat etme.
İzlenme : 553

26.Hutbe-Fil suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 568

25.Hutbe-Rabbine sığınan yedi gencin öyküsü
İzlenme : 572

24.Hutbe-Gençlere çok seveceği 21 nasihat
İzlenme : 571

23.Hutbe:Bu gidiş nereye?
İzlenme : 609

22.Hutbe-Kurtuluş Kapısı
İzlenme : 567

21.Hutbe-Kıymeti bilinmeyen beş büyük nimet
İzlenme : 561

20.Hutbe:Vakti gelmedi mi?
İzlenme : 575

19.Hutbe-Asr suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 548

18.Hutbe-Seni ibadetten alıkoyan nedir?
İzlenme : 541

17.Hutbe-Kurtuluşa eren fırkanın akidesi
İzlenme : 554

16.Hutbe-Sen Allah’ın tanımladığı müslüman mısın?
İzlenme : 574

15.Hutbe-Hevasını ilah edineni gördün mü?
İzlenme : 1175

14.Hutbe Sizi sekar cehennemine ne sürükledi?
İzlenme : 1012

2015 Kurban Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 994

13.Hutbe-Allah’la beraber başka bir ilah mı var?
İzlenme : 990

12.Hutbe-Bugün mülk kimin?
İzlenme : 993

11.Hutbe-Mahşer gününde evin nerede olacak?
İzlenme : 901

10.Hutbe-Allah’a karşı samimi misin?
İzlenme : 862

9.Hutbe-Kıyamet için ne hazırladın?
İzlenme : 899

8.Hutbe-Allah’ı terk edip şeytanları dost edindiler.
İzlenme : 851

7.Hutbe-Şüphesiz ki Sen dosdoğru yola iletirsin.
İzlenme : 873

6.Hutbe-Toplumda ki en yaygın şirkler
İzlenme : 1210

5.Hutbe-Kulluk ancak Allah’a olur
İzlenme : 1020

2015 Ramazan Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 990

4.Hutbe-Dinde bilinmesi gereken Üç Esas
İzlenme : 1012

3. Hutbe-La İlahe İlallah’ın anlamı ve şartları
İzlenme : 893

2.Hutbe:"Şirkten Sakındırma"
İzlenme : 999

1.Hutbe: "İlkin Tevhid"
İzlenme : 1133
Eklenme : 30/06/2016 17:32 İzlenme : 599
Oylama :     Uyarı : Oy verebilmek için üye girişi yapmanız gerekir
Link :
Yorum : Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız...
Giriş için tıklayınız...
Paylaş Delicious Stumble


Yunus:109 (Ey Muhammed!) Sana vahyolunana uy ve Allah hükmünü verinceye kadar sabret. O, hüküm verenlerin en hayırlısıdır.

 

 

 

 

 

 

Davet