Üye Paneli
E-posta :
Şifre :
» Şifremi Unuttum
» Üye Olmak İstiyorum...
Duyuru Listesi
Ad Soyad
E-posta

İstatistik

Bugün : 263
Dün : 1701
Bu Ay : 27943
Geçen Ay : 33887
Toplam : 2760402
 
  » 47.Hutbe-Ah bu dünya hayatına keşke dönebilseydim
    » Görüntülü Dersler » Hutbeler » 47.Hutbe-Ah bu dünya hayatına keşke dönebilseydim

 

AH KEŞKE DÜNYA HAYATINA BİR DAHA DÖNSEYDİM

Ubeydullah Arslan

إِنَّ الْحَمْدَ لله نَحْمَدُهُ وَنَسْتَعِيْنُهُ وَنَسْتَغْفِرُهُ، وَنَعُوْذُ بلله مِنْ شُرُورِ أَنْفُسِنَا وَمِنْ سَيِّئَاتِ أَعْمَالِنَا، مَنْ يَهْدِهِ اللهُ فَلَا مُضِلَّ لَهُ وَمَنْ يُضْلِلْ فَلَا هَادِيَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنْ لَا إله إلا الله وَحْدَهُ لَا شَرِيْكَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُوْلُهُ.

            Hamd âlemlerin Rabbine salât ve selâm Tevhid muallimi, ahlak örneği, kalplerin sevgilisi, âlimlerin önderi Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in üzerine olsun.

           Ya Rabbi ! Bize hakkı hak göster ona tutunmayı kolaylaştır, batılı batıl göster, ondan uzak kalmayı sevdir, sen her şeye kadirsin. Rabbim, cümlemizi İslam üzere muhafaza buyursun. Güzel ahlaktan uzaklaştırmasın.

           Bizleri burada kardeşler olarak toplayan Rabbimiz, mahşer gününde de peygamberler ve Salihlerle beraber kardeş olarak toplasın.

           Bugünkü hutbemizin konusu “Ah keşke dünya hayatına bir daha dönseydim” Bu hutbemizde İslam ümmetinin en hayırlı bir ümmet olduğunu, hayırkıkılan sıfatını zikredeceğim. Rabbim bizi başarılı kılsın.    

 

          İblis, Şeytanu’l Ekber. Büyük şeytandır. Şeytanların emiridir. İblis; insanı haktan saptıran varlıktır. Bu nedenle de bizi; Allah’tan alıkoyan her şey iblisimiz olur. Onun amacı; insanı Kuran ve sünnetten saptırmak, batıl yola çekmek, cenent yurdundan alıkoymaktır.

           Bunu başardığı anda, saptırdığı kimseyi asker kılmıştır. İblis; Allah’a beni ateşten Âdem’i topraktan yarattın demekle başkaldırmış, yüce Allah’ı inkâr etmemiş, emrini çiğnemiştir. Bu sebeple de kovulanlardan, taşlananlardan olmuştur.

         İblis’in sevdiği insanlar, İnsanlardan da iblisi seven ler vardır. İblis sevilir mi? Bu mümkün mü? İblisi sevenlerde mi var diye garipsemeyin?

         Günümüzde İblisi sevenler, çoktur. Peki, bu sevgi nasıl olur? Bir örnek verelim, bir kimse sevdiği bir kimseden bir emir alsa, onu yerine getirse bu sevginin somut alametidir. Sevgi, ona itaatle olur. Ona itaat etmezse sevdiğini söylemek güçtür.

             O halde; İnsan şirkte, küfürde, haramda, günahta, batıl yolda adım atsa, kim itaat etmiş olur? Tabi ki İblise, şeytana. Bu durumda İblisi sevmiş olur. İtaat sevginin gereğidir. Sevgi itaatin, İtaatte sevginin alametidir.

          İblis; Allah’a karşı savaşmak, İnsanları Tevhidden saptırmak, şirke düşürmek, haramları yaptırmak için insanlardan kendine ordu hazırlar. Bunu başarırda.

            İnsanlar, onun yoluna teslim oldukça ordusu artar, O da onları batıl din uğruna, çeşitli cephelere sevk eder, bu cephelerde batıl ölümlerle ölmelerine sebep olur.

          Kimilerini de dünyanın şehirlerinde kullanır. Zinada, içkide, kumarda, faizde, şirkte, küfürde, günahta. Böylece insan onun kölesi olur. Fakat en üzücü ve şok edici ise; İblis’in dünyada saptırdığı, asker edindiği, günaha sürüklediği insanları hesap gününde yapayalnız bırakması, onlara sahip çıkmaması, suçlanma korkusunu yaşamasıdır.

          İblis ve ordusu, mahşer gününde bir araya getirildiğinde her iki taraf birbirini suçlayacaktır. İki tarafta hatalarını görecekler fakat iş işten geçmiş olacaktır. 

 

وَجُنُودُ إِبْلِيسَ أَجْمَعُونَ (95) قَالُوا وَهُمْ فِيهَا يَخْتَصِمُونَ

İblis’in bütün orduları Orada birbirleriyle çekişerek şöyle derler:

İblis’in orduları kim? Dünyada kendisi gibi şirk koşanlardır. Bu şirk koşan ordu; birbirleriyle çekişir, tartışır, neden dünyada iblise uyup batıla kaydıkları için. Peki ne derler?

 

 

 

 (96) تَاللَّهِ إِنْ كُنَّا لَفِي ضَلَالٍ مُبِينٍ (97)

Vallahi, biz gerçekten apaçık bir sapıklık içindeymişiz.

Dünya hayatında İblise tabi olanlar Allah’ın adına yemin ederek şöyle diyorlar “Vallahi biz dünyada iken apaçık bir sapıklık içindemişiz.” Yani; batıl yollar üzeremişiz. Allah’ın dininden sapmış, iblisin askeri olmuşuz, şirke düşmüş tevhidden sapmışız. Allah’ın dininde uzak bir yaşamın içindeymişiz. Şimdi işledikleri günahı açıklarlar.

 

 إِذْ نُسَوِّيكُمْ بِرَبِّ الْعَالَمِينَ (98)

Çünkü biz sizi âlemlerin Rabbi ile eşit tutuyorduk.

Yani; dünyada iken putlarımızı/hevamızı/arzumuzu/ Allah’ın emrine, dinine, hükmüne eşit tutuyorduk, şirk koşuyorduk. Batıl bir dine uyuyorduk. Tevhidi terk etmiş, elimizle diktiğimiz putları Allah’la eşit görüyorduk. Onlarla aynı görüyorduk, putlarımızı Allah’tan yüce görüyorduk, hayatın her sahasında onları kanun koyucu görüyorduk, onların emrine uyuyorduk, bu yüzden biz şirke düştük.

 

 

 

           Şirk, Allah’a ortak koşmaktır, herhangi bir varlığı Allah’a eşit kılmaktır. Allah’a yaratmada, ibadette, isim ve sıfatta, hükümde, kural koymada, hükük belirlemede ortak koşmaktır. İşte iblisin dünyada ki adamları bunu yapıyordu. Allah, bir hüküm koymuştu, onlarda o hükme karşı ayrı bir hüküm koymuşlardı. Allah, onlara dünya hayatında yapmaları gerekeni göstermişti, ama onlar hevalarının çektiği şeyi uygulamışlardı. Aynı adamlar başka günahlarını da zikrederler dinleyelim.

 

 وَمَا أَضَلَّنَا إِلَّا الْمُجْرِمُونَ (99)

Bizi ancak o günahkârlar saptırdı.

       Bizi ancak içine düştüğümüz günahlarımız saptırdı, nefsimize uymamız saptırdı, batıl yolda oluşumuz saptırdı, iblise uymamız saptırdı, dünyada ki lanetli hevamız bizi Allah’tan saptırdı. Günahlar saptırır mı? Tabi ki; nasıl salih amel hakka iletirse, günahlar insanı Allah’tan saptırır. Bugün nice zina eden, içki içen, faiz yiyen, namaz kılmayan, oruç tutmayan insanlar bu günahları yüzünden iman yolundan sapmıyor mu?

فَمَا لَنَا مِنْ شَافِعِينَ (100) وَلَا صَدِيقٍ حَمِيمٍ (101)

’’Şimdi artık bizim ne şefaatçilerimiz var’’. ’’Şimdi artık bizim ne şefaatçilerimiz var’’.

Bundan sonra artık bizim şefaatçimiz yoktur, yardımcımız yoktur, bizi bu ateşten kurtaran yoktur, biz bunu hak ettik derler. Son olarak hutebmizin konusu olan ayte gelirler. Şöyle derler:

 

 فَلَوْ أَنَّ لَنَا كَرَّةً فَنَكُونَ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ (102)

Ah keşke bizim için (dünyaya) bir dönüş daha olsa da, müminlerden olsak!

        Ah keşke bir daha dünyaya dönecek bir yol olsaydı da doğru yolu bulsaydık, müminlerden olsaydık, tevhide iman etseydik, namazları kılsaydık, oruçları tutsaydık, kötü arkadaş edinmeseydik, batıl yolda gitmeseydik, Allah’ın haber verdiği gibi bir yaşamı seçseydik, peygambere düşman olmasaydık, sünnetini inkâr etmeseydik, emrinden dışarı çıkmasaydık, hayırlı bir yolda olsaydık, islam düşmanlarını sevmeseydik, tağutları sevmeseydik, zinaya gitmseydik, faiz yemeseydik, kul hakkını çiğnemeseydik, Müslümanlara buğz etmeseydik ve böylece azabtan kurtulsaydık,

 

 إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآَيَةً وَمَا كَانَ أَكْثَرُهُمْ مُؤْمِنِينَ (103)

Bunda elbet (alınacak) büyük bir ders vardır; ama çokları iman etmezler.

Bu yaşadıklarımızda büyük ibretler vardır fakat çokları iman etmez, ibret almaz, halimizi gözetmezler.

 

 وَإِنَّ رَبَّكَ لَهُوَ الْعَزِيزُ الرَّحِيمُ (104)

Şüphesiz Rabbin, işte O, mutlak galip ve engin merhamet sahibidir.

Rabbin, düşmanlarına mutlak galip ve müminlere de engin merhametlidir,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بارَكَ اللهُ لِيْ وَلَكُمْ في القرآنِ العَظيمِ،

وَنَفَعَنِيْ وَإِيَّاكُمْ بِمَا فِيهِ مِنَ الآياتِ وَالذّكْرِ الْحَكِيمِ،

أَقُولُ قَوْلِي هَذَا، وَأَسْتَغِفِرُ اللهَ لِي وَلَكُم وَلِسَائِرِ المسلمينَ مِنْ كَلِّ ذَنْبِ فَاسْتَغْفِرُوهُ، إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيم

Otur.

 

الحمد لله حمدًا طيبًا كثيرًا مباركًا فيه كما يحب ربنا ويرضى، أحمده وأشكره، وأتوب إليه وأستغفره،

فَاتَّقُوا اللهَ -أَيُّهَا المُؤمِنُونَ- وَكُونُوا مَعَ الصَّادِقِينَ،

وَأَطِيعُوا اللهَ وَالرَّسُولَ لَعَلَّكُم تُرحَمُونَ

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيماً

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ،

اللَّهُمَّ بَارِكْ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا بَارَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

 

وَارْضَ اللَّهُمَّ عن خُلَفَائِهِ الرَّاشِدِينْ: أَبِي بَكْرِ، وعمرَ، وعثمانَ، وعليٍّ؛ وعَن سَائِرِ أَصْحَابِ نَبَيِّكَ أَجْمَعَينِ، وَعَنِ التَّابِعِينِ، وَتَابِعِيهمْ بِإِحْسَانٍ إلى يَوْمِ الدِّين،

اللَّهم أعِزَّ الإسلامَ والمسلمينْ، وأذِلَّ الشركَ والمُشرِكِينْ، وَدَمِّرْ أَعْدَاءَ الدِّينْ، وَانْصُرْ عِبَادَك المُوَحِّدين،

 

رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونَا بِالْإِيمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلّاً لِّلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّكَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ

 

رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ

 

رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ

يَا عِبِادَ اللهِ

إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاءِ ذِي الْقُرْبَى

وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

“Muhakkak ki Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder, çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.”

 

اَقِمِ الصَّلَاة


83.Hutbe:Bir iyiliği hakir görme
İzlenme : 489

82.Hutbe:En faziletli amel hangisidir ey nebi?
İzlenme : 444

81.Hutbe-İslam’dan çıkartan en tehlikeli on madde
İzlenme : 469

80.Hutbe-Bu yedi hususu biliyor musun?
İzlenme : 514

79.Hutbe-Saklı putlarını kır
İzlenme : 453

78.Hutbe-Cennette nebiyle beraber olacaklar
İzlenme : 316

77.Hutbe-Çocukların kalbine ekilmesi gereken yedi tohum
İzlenme : 315

76.Hutbe-Af ve rahmet peygamberinin hayatından örnekler
İzlenme : 272

75.Hutbe-Tin suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 298

74.Hutbe-Fatiha Suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 301

73.Hutbe-Niçin okumalıyız?
İzlenme : 311

72.Hutbe-Çağdaş Haçlı Seferleri
İzlenme : 272

71.Hutbe-Din nasihattır
İzlenme : 310

70.Hutbe-Mutluluğa giden yol
İzlenme : 449

69.Hutbe-Lokman’ın oğluna vasiyeti
İzlenme : 384

68.Hutbe-Günahlarımızı unuttuk
İzlenme : 458

67.Hutbe-Ebu Bekir Sıddık (r.a.)
İzlenme : 466

66.Hutbe-Beni işiten var mı?
İzlenme : 479

65.Hutbe:Muharrem ayının fazileti ve bidatleri
İzlenme : 447

64.Hutbe:Allah mı hayırlı yoksa ortak koştuklarınız mı?
İzlenme : 413

63.Hutbe:İbrahim aleyhi selam ve Kavmi
İzlenme : 465

62.Hutbe-2016 Kurban Bayramı Hutbesi
İzlenme : 428

61.Hutbe-Musa’nın Kavmi (2)
İzlenme : 470

60.Hutbe-Musa’nın Kavmi (1)
İzlenme : 393

59.Hutbe:Nuh’un Kavmi
İzlenme : 477

58.Hutbe-Medyen Kavmi
İzlenme : 499

57.Hutbe-Semud Kavmi
İzlenme : 538

56.Hutbe:Allah beni seviyor mu?
İzlenme : 584

55.Hutbe-Bir yiğit olarak Habibu Naccar
İzlenme : 475

54.Hutbe-Ramazandan sonra ki görevlerim
İzlenme : 451

53.Hutbe-Ramazan bayramı hutbesi (2016)
İzlenme : 553

52.Hutbe-Cennetin sekiz kapısından girenler.
İzlenme : 1351

51.Hutbe-Kadir gecesinin fazileti
İzlenme : 562

50.Hutbe-Cennete girebilmek için 30 sebep
İzlenme : 630

49.Hutbe-Müslüman olmam neyi gerektirir?
İzlenme : 572

48-Hutbe-Ramazan ayını nasıl karşılamalıyız?
İzlenme : 488

46.Hutbe-Siz ki en hayırlı ümmetsiniz
İzlenme : 473

45.Hutbe-Ben müslümanlardanım.
İzlenme : 499

44.hutbe-Onun ahlakı Kuran’dı.
İzlenme : 458

43.Hutbe-Kuran’ın üç topluluğu
İzlenme : 444

42.Hutbe-Cennetin anahtarları
İzlenme : 447

41.Hutbe-Rasulullah Taif’te.
İzlenme : 478

40.Hutbe-Cehalet şerî bir özürdür
İzlenme : 429

39.Hutbe-Peygamberin hataları tedavi etme yöntemi
İzlenme : 455

38.Hutbe-Cuma gününün faziletleri
İzlenme : 466

37.Hutbe-Kaç ilaha ibadet ediyorsun?
İzlenme : 434

36.Hutbe-Fitneler karşısında nasıl sebat edebilirim?
İzlenme : 434

35.Hutbe-İmanın kaideleri
İzlenme : 492

34.Hutbe-2015 Kurban bayramı hutbesi (İsmai’li anlamak)
İzlenme : 446

33.Hutbe-2015 Ramazan bayramı hutbesi
İzlenme : 444

32.Hutbe-İslam’ın kaideleri
İzlenme : 422

31.Hutbe-İmanın tadına nasıl ulaşabilirim?
İzlenme : 468

30.Hutbe-Firavun Ve Dostları
İzlenme : 431

29.Hutbe-Allah’a ibadet edin tağuttan sakın.
İzlenme : 470

28.Hutbe-Bana nasihat eder misin?
İzlenme : 437

27.Hutbe-Babacığım şeytana itaat etme.
İzlenme : 414

26.Hutbe-Fil suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 425

25.Hutbe-Rabbine sığınan yedi gencin öyküsü
İzlenme : 436

24.Hutbe-Gençlere çok seveceği 21 nasihat
İzlenme : 433

23.Hutbe:Bu gidiş nereye?
İzlenme : 451

22.Hutbe-Kurtuluş Kapısı
İzlenme : 432

21.Hutbe-Kıymeti bilinmeyen beş büyük nimet
İzlenme : 428

20.Hutbe:Vakti gelmedi mi?
İzlenme : 431

19.Hutbe-Asr suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 412

18.Hutbe-Seni ibadetten alıkoyan nedir?
İzlenme : 412

17.Hutbe-Kurtuluşa eren fırkanın akidesi
İzlenme : 422

16.Hutbe-Sen Allah’ın tanımladığı müslüman mısın?
İzlenme : 435

15.Hutbe-Hevasını ilah edineni gördün mü?
İzlenme : 1033

14.Hutbe Sizi sekar cehennemine ne sürükledi?
İzlenme : 875

2015 Kurban Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 874

13.Hutbe-Allah’la beraber başka bir ilah mı var?
İzlenme : 855

12.Hutbe-Bugün mülk kimin?
İzlenme : 851

11.Hutbe-Mahşer gününde evin nerede olacak?
İzlenme : 764

10.Hutbe-Allah’a karşı samimi misin?
İzlenme : 712

9.Hutbe-Kıyamet için ne hazırladın?
İzlenme : 770

8.Hutbe-Allah’ı terk edip şeytanları dost edindiler.
İzlenme : 722

7.Hutbe-Şüphesiz ki Sen dosdoğru yola iletirsin.
İzlenme : 746

6.Hutbe-Toplumda ki en yaygın şirkler
İzlenme : 1066

5.Hutbe-Kulluk ancak Allah’a olur
İzlenme : 864

2015 Ramazan Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 860

4.Hutbe-Dinde bilinmesi gereken Üç Esas
İzlenme : 861

3. Hutbe-La İlahe İlallah’ın anlamı ve şartları
İzlenme : 776

2.Hutbe:"Şirkten Sakındırma"
İzlenme : 865

1.Hutbe: "İlkin Tevhid"
İzlenme : 978
Eklenme : 30/06/2016 17:36 İzlenme : 491
Oylama :     Uyarı : Oy verebilmek için üye girişi yapmanız gerekir
Link :
Yorum : Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız...
Giriş için tıklayınız...
Paylaş Delicious Stumble


Yunus:109 (Ey Muhammed!) Sana vahyolunana uy ve Allah hükmünü verinceye kadar sabret. O, hüküm verenlerin en hayırlısıdır.

 

 

 

 

 

 

Davet