Üye Paneli
E-posta :
Şifre :
» Şifremi Unuttum
» Üye Olmak İstiyorum...
Duyuru Listesi
Ad Soyad
E-posta

İstatistik

Bugün : 177
Dün : 541
Bu Ay : 10425
Geçen Ay : 23271
Toplam : 2939000
 
  » 49.Hutbe-Müslüman olmam neyi gerektirir?
    » Görüntülü Dersler » Hutbeler » 49.Hutbe-Müslüman olmam neyi gerektirir?

 

Müslüman olmam neyi gerektirir?

إِنَّ الْحَمْدَ لله نَحْمَدُهُ وَنَسْتَعِيْنُهُ وَنَسْتَغْفِرُهُ، وَنَعُوْذُ بلله مِنْ شُرُورِ أَنْفُسِنَا وَمِنْ سَيِّئَاتِ أَعْمَالِنَا، مَنْ يَهْدِهِ اللهُ فَلَا مُضِلَّ لَهُ وَمَنْ يُضْلِلْ فَلَا هَادِيَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنْ لَا إله إلا الله وَحْدَهُ لَا شَرِيْكَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُوْلُهُ.

            Hamd âlemlerin Rabbine salât ve selâm Tevhid muallimi, ahlak örneği, kalplerin sevgilisi, âlimlerin önderi Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in üzerine olsun.

           Ya Rabbi ! Bize hakkı hak göster ona tutunmayı kolaylaştır, batılı batıl göster, ondan uzak kalmayı sevdir, sen her şeye kadirsin. Rabbim, cümlemizi İslam üzere muhafaza buyursun. Güzel ahlaktan uzaklaştırmasın.

           Bizleri burada kardeşler olarak toplayan Rabbimiz, mahşer gününde de peygamberler ve Salihlerle beraber kardeş olarak toplasın.

           Bugünkü hutbemizin konusu “Müslüman olmam neyi gerektirir? ” Bu hutbemizde İslam ümmetinin en hayırlı bir ümmet olduğunu, hayırkıkılan sıfatını zikredeceğim. Rabbim bizi başarılı kılsın.    

 

 

 

          Değerli kardeşim İslam’a bağlılığın sadece dille veya şiarla/sloganla olmamalıdır. Aksine İslam’a hem dille, hem amelle hem kalple teslim olunmalıdır. Ramazanda daha güzel müslüman olabilmek için şu maddeleri göz önünde bulundurmalıyım.

1-Salih müslüman olmam için, Tevhidi bilmeli, onu yaşamalı, sağlam bir akide ehli olmalıyım. Yani; Tevhidin tanımını; çeşidini, onu bozan halleri, ona davet etmeyi bilmeliyim.

              Tevhid; Allah’ı rububiyetinde, uluhiyetinde, isim ve sıfatında birlemektir. 

               Tevhid dinin temelidir, dünya ve ahiret kurtuluşunun anahtarıdır. İyi müslüman ancak tevhid kabul edilirse olunur. Tevhidi olmayanın iyi Müslümanlığı bırakın, müslüman olması mümkün değildir. Resullerin tümü tevhide davet etti, şirk koşan kavimleri tevhide çağırdı, en iyi müslüman olmanın ilk maddesi tevhid’dir. 

              Bununla beraber bu madde altında Allah’ın beni başıboş olarak yaratmadığını bilmeliyim. Allah beni kendisine kulluk etmek, emrini yüceltmek, emrine teslim olup yasağından sakınmak, şirk ve ehlinden beri olmak, İslam’ı tüm dinlere galip kılmak için yarattığını bilmeliyim.

 اَيَحْسَبُ الْاِنْسَانُ اَنْ يُتْرَكَ سُدًىۜ  İnsan başıboş bırakıldığını mı sanır? (Kıyamet-36) “Ben cinleri ve insanları bana ibadet etsinler diye yarattım”(Zariyat-56)

 

 

 

2- Salih müslüman olmam için,  insanı ebedi olarak cehenneme düşüren Şirkten sakınmalıyım. Şirk; Allah’a rububiyette, ulûhiyette, isim ve sıfatta ortak koşmaktır. Günümüzde şirk daha çok, ibadette görülmektedir. Allah’a ortak koşmaktır. Çünkü şirk amellerin hepsini boşa götürür, şirk ehli felaha eremez, dünyada ve ahrette saadeti yakalayamaz. Ebedi cehennemliktir. En iyi Müslüman olma yolunda şirk işlememek ve tevhide sarılmak ilk iki temel maddedir.

          Günümüzde niceleri İslam adına yola çıkıp şirk içinde hayat sürmektedir. Birçok medyatik kişiler, hem kendilerini hem kitlelerini şirke davet etmektedir. Bu nedenle; şirke ve şirk koşmaya davet eden kişilere karşı duyarlı olup onlardan uzak durmalıyız.

         Günümüzde hala şirkin karanlık ve saptırıcı yüzü karşımıza çıkabiliyor, Onun çok değişik ve sinsi yüzü vardır, zaman zaman putun önünde eğdirir, zaman zaman insanı kabre yöneltir, uzakta ki efendilere sevk eder, hüküm koyucu Allah’ın hükmünün yanında başka kanunların ve hükümlerin doğruluğuna kabul etmeye davet eder.

         İnsanlar günümüzde de aynı şekilde taşlara, putlara, heykellere tapmaktadır, önlerinde esas duruşta durmaktadır, saygı göstermektedir, hatta onlara zor zamanlarda seslenilmekte ve şikâyette bulunulmaktadır. Şirkin çirkin, karanlık, saptırıcı yüzü modern anlamda sürmektedir. İnsanlar; tevhid ve şirk kavramlarını futbolu, futbolcuları, partileri ve dünyalıklarını bildikleri kadar bilmemektedir. Bu durum esef verici ve düşündürücüdür.

         Allah’dan başka bir varlığa tapılacağına, ibadet edileceğine, dua edileceğine, yardım isteneceğine, kurban kesileceğine, şifa vereceğine, hüküm koyacağına, rızık vereceğine helal ve haram koyacağına, düzen belirleyeceğine inanmak şirktir.

فَلَا تَدْعُ مَعَ اللّٰهِ اِلٰهًا اٰخَرَ فَتَكُونَ مِنَ الْمُعَذَّب۪ينَۚ

“O halde sakın Allah ile beraber başka tanrıya kulluk edip yalvarma, sonra azap edilenlerden olursun!” (Şuara-213)

3-İnançta ve amelde ihlâsı korumalı ibadeti samimi yapmalıyım. Yani; her sözümde ve amelimde sadece ve sadece Allah’ın rızasını kazanma niyeti taşımalıyım. Zira Allah birçok ayetinde dinde ihlâslı olmayı, ibadeti sadece kendisine yapmayı emreder. Nitekim Rabbimiz şöyle buyurur:

وَمَٓا اُمِرُٓوا اِلَّا لِيَعْبُدُوا اللّٰهَ مُخْلِص۪ينَ لَهُ الدّ۪ينَ حُنَفَٓاءَ

Hâlbuki onlara ancak, dini yalnız O’na has kılarak ve hanifler olarak Allah’a kulluk etmekle emrolundular.(Beyyine-5)

      Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem ihlâsla cahiliye imparatorluğunu devirmedi mi? Cahiliye düzenini ihlâsla, tevhidle, şirke karşı dimdik duruşuyla, yıkmadı mı? Müşrikler karşısında Tevhide sımsıkı sarılıp hakkı üstün kılmak için sabretmedi mi? Bakınız Ashabı kirama, Hem davet yolunda hem cihad yolunda sadık bir er olmadı mı? Müşrikler; batıl ve dünyevi tekliflerle peygamberi kandırmak istemedi mi? Gel başımızda reis ol, yahut seni en güzel kadınla evlendirelim, hasta isen seni tedavi ettirelim, yahut ta tüm paralarımızı sana verelim yeter ki bun davandan vazgeç demediler mi?

Siz dava adamı olunuz, ayak bağı olmayınız. İslam uğruna maddi ve manevi katkı sağlayanların etini yemeyiniz, onların eti zehirlidir, size fayda vermez, ecrinizi azaltırsınız.

4-Daha güzel müslüman olmak için, güzel ahlak sahibi olmalıyım. Kötü sözden, kötü amelden, kişiliğimize yakışmayan küfürlerden, davranış bozukluğundan, dengesiz tavırlardan, kırıcı eylemlerden, basit küsmelerden, kardeşine sırt dönüp gitmelerden, anne babaya asilikten, kardeşine karşı büyüklenmekten, onu incitmekten, kişiliğimize yakışmayan sözden, kötü arkadaş edinmekten uzak duralıyım. Kötü çevreyi terk etmeliyim.

            Müslüman, güzel ahlaklıdır, güler yüzlüdür, yardım edicidir, merhametlidir, sözünün eridir, ahdine sadıktır, aynı çigide gittiği kardeşini yarı yolda bırakmayandır, kardeşinin derdiyle dertlenip onunla uyumlu çalışandır. Müslüman, salih insanları dost edinir, İslam düşmanı ve kötü ahlak sahibi insanlardan uzak durur, zira salih dost hayra, kötü arkadaş şerre taşır. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurur:

المَرْءُ عَلَى دِينِ خَلِيلِهِ فَلْيَنْظُرْ أَحَدُكُمْ مَنْ يُخَالِلْ

“Kişi, arkadaşının dini üzeredir, bu yüzden kişi kimi arkadaş edindiğine baksın.” (İmam Ahmed-Tirmizi-Elbani hasendir)

        Kötü arkadaştan, kötü söz, kötü eylem doğar, bunlar da masiyet getirir, onlarla olduğumuz müddetçe ahlakımız bozulur, sakın günahkârları dost edinme, onların günahı seni de sarar ve harama düşürür. Peygamber güzel ahlakla örnek olmuştur.

إِنَّمَا بُعِثْتُ لِأتَـمِّمَ صَالِحَ الْأَخْلَاقِ 

“Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim.” (İmam Ahmed-Elbani sahihtir.)

5-Daha güzel müslüman olmak için, Allah’ın her zaman benimle olduğunu bilmeliyim. Müslüman kardeşlerim, Allah’ın bizi her yerde gördüğünü, gözetlediğini, amelimizi kayıt altına aldığını, mahşer gününde hesabını soracağını bilmeliyiz. İyi müslüman olmak için; Allah’a karşı görevimiz,, Peygamberimize karşı görevimizi, Ümmetimize karşı görevimizi, Müslüman kardeşlerimize karşı görevimizi bilmeliyiz. Eğer Allah’ın bizi her yerde gördüğünü bilirsek, ne nefsimize ne çevremize zulmederiz.

      Kalbimiz ve aklımız Rabbimizin azametini, yüceliğini sürekli hazır tutmalıdır, Allah’ın sıfatlarıyla beni her yerde gördüğünü, işittiğini bilmeliyim, Bu durumu bilmem; onun emrine bağlı kalmamı, yasağından sakınmamı, azabından korkmamı, şirkten uzak durmamı sağlar. Böylece güzel müslüman olma yolunda adım atarım. Peygamberi ve ashabı başarılı kılan bu üstün düşünceleridir.

       Ebu Zer bir gün Bilal’e zenci kadının oğlu demişti, bu söz ağırdı, müslümana yakışmayan sözdü, bir müslümanı ırkından, renginden dolayı kınamaktı, iman renge ve ırka bakmıyordu ancak bu hatayı yapmıştı, peygamber söylediğini işitince Ebu Zer’e “Sende cahiliye adeti görüyorum” dedi. Bu sözü işiten Ebu Zer radiyallahu anhu büyük bir hüzün içinde Bilal’ın evine gitti, kapısını çaldı, yanağını eşiğin önüne koydu, bas ya Bilal vallahi senden özür dilerim dedi, Bilal onu kaldırdı, affetti, bağışladı.

Onlar; güzel müslüman olmak için hatalarını terk eder, kusurlarını affettirir, cahiliye adetinde ısrar etmez, samimi olurlardı. Bu durum onları en seçkin bir konuma taşımıştı.

6-Daha iyi müslüman olmak için, dinimde istikamet ehli olmalıyım. Yani, imanımda,  amelimde, ahlakımda, adaletimde, ibadetimde, sözümde, müslümana yakışır bir hayat içinde olmalıyım.

          Sözümde ve amelimde dürüst olmalıyım, aileme, kardeşime, cemaatime, hocama karşı sadık olmalıyım, burada davama hizmet eden hocama, cemaatime, kardeşlerime sadık kalmalıyım, onları sevip korumalıyım, ayrılıklara ve fitnelere asla kulak vermemeliyim, dedikodulara kulak vermemeliyim, her yerde dinimin-davamın maslahatını gözetmeliyim. Bunun içinde ilim ehliyle hareket etmeliyim.

       İki sahabi cihad meydanında yaralanmıştı, ikisi de susuz kalmıştı, bir sahabi gerilerden koşarak geldi, birine su vermek istedi, sahabi suyu kabul etmedi ve yaralı diğer kardeşine verilmesini istedi, yardım eden sahabi hemen ona koştu, yaralı olan sahabeye su uzattı o da kabul etmedi diğer kardeşime ver dedi, yardım eden sahabi ona koştu baktı ki şehit düştüğünü gördü, sonra öbürüne koştu onunda şehit olduğunu gördü, iki şehidin ihlâsına bakınız, kardeşlik hakkına sadık oluşlarına bakınız.

       Bir gece Ebu Bekir açlıktan dolayı evinden yiyecek bir şey bulmak için dışarı çıktı, sokakları gezerken karşısına Peygamber çıktı,  peygamber ne geziyorsun neden bu saatte dışarıdasın buyurdu.

            Ebu Bekir açlıktan ya Rasulullah acıktım bu yüzden bir şey bulmak ümidiyle çıktım dedi, Peygamber de bizde aynı sebepten dolayı çıktık buyurdu, sonra bir sahabi onlara yiyecek vererek karınlarını doyurdular. Peygambere bakınız açlıktan evinden dışarı çıktı, samimiyete, istikamete bakınız. Harama yönelmeden sabra bakınız.

            Daha güzel müslüman olmak için beni şirkten, küfürden, bidatten uzak tutacak bir ilme ve cemaate sarılmalıyım İlimle ve sahih istikamet üzere olan cemaate bağlı kalmalıyım. Ihlas azalırsa şehvet artar, nefis azgınlaşır, şüpheler artar, küfür çepeçevre sarar, bu yüzden  ilim gereklidir. İlim hakikati keşf eder batılı def eder, müslüman ilim ehli olmak için çabalamalı, cemaate bağlı kalarak İslami hayatını muhafaza etmelidir.

7-Daha güzel müslüman olmak için ailemin çobanı olmalıyım. Bu durumda; evimde huzur olur, saadet bulunur, İslam evimde oldukça şeytan ve dostları da bana zarar veremez. Peygamber ailesine sadıktı, onları sever, yardımcı olur, ev işlerinde destekler, eşine duyduğu sevgiyi izhar ederdi.  Hatta bir defasında Mescid içinde Habeşliler kılıç oyunu oynarken onları seyretmesi için Aişe annemize yardımcı olmuş ikisi birlikte seyretmişti. Yine bir gün eşiyle yarışmış, ilk yarışta yenilmiş, ikinci yarışta eşini yenince de bu ilk yenildiğimin rövanşıdır demiş ona espri yaparak sevgisini ve sosyal yaşamda eşine duyduğu hürmeti ispat etmiştir.

        Şimdi bizden biri eşiyle yarışsa, koşsa çevremizde tepki alırız, bu davranışı birçok şuurlu müslüman yakıştırmaz oysa okusalar sünneti bilseler bu gerçeğe şahit olurlar. Peygamber eşine, çocuğuna, islamı-tevhidi-salih ameli sevdirmişti, onların hayrını istemişti.

             Bir gün eşinin yediği kemiği kemirerek, içtiği bardağın içilen yerine dudaklarını koyarak su içmiştir, bu ise eşine ve ailesine karşı duyarlı bir eş olduğunun en somut örneğidir Bizden biri böyle bir sevgiyi eşine duysa evlerde huzur olmaz mı? O halde iyi müslüman olmanın ilkin nefsimizde, sonra ailemizde, sonra da toplumumuzda gerçekleştiğini bilmeliyiz. Müslüman ferd; bu üç temele dikkat etmelidir.


يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا قُٓوا اَنْفُسَكُمْ وَاَهْل۪يكُمْ نَارًا وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَةُ

Ey iman edenler, kendinizi ve yakınlarınızı ateşten koruyun ki onun yakıtı insanlar ve taşlardır; (Tahrim-6)

       Peygamber sahih hadisde “Abdullah b. Ömer (ra)’in naklettiği bir hadiste Allah Rasûlu şöyle buyurdular: "Hepiniz çobansınız ve hepiniz elinizin altındakilerden sorumlusunuz. Yönetici bir çobandır. Erkek, aile halkının çobanıdır. Kadın, kocasının evi ve çocukları için çobandır. Hepiniz çobansınız ve hepiniz çobanlık yaptıklarınızdan sorumlusunuz." (Buharî, Nikah, 91)

8-Salihlerin, âlimlerin, davetçilerin öğütlerini dinlemeliyim. Müslüman mutlaka ilmine, davetine, sözüne, fetvasına, deliline güvendiği, istişare edebileceği, konuları enine boyuna sunabileceği şerî delil ışığında rehber olacağı salih bir ilim ehlini, davetçiyi dinlemelidir. Bu dinde istikamet ehli olmasına, hata etmemesine, doğru dini yaşamasına, şirke-bidate düşmemesine kapı açar. İlim ehliyle istişare etmek, hayra, onlara karşı olma ise şerre sebep verir. Âlimleri dilimize dolamak, onları ayıplamak, küçük görmek, içimizde büyüttüğümüz iğrenç ve lanetli kibir bakışlarımızı âlimlere dokunarak ispat etmemeliyiz. Ümmetin âlimlerine atılan her laf, küfür damgası müminlerin izzetini lekeler. Müslüman; Kurana ve sünnete davet eden Rabbani ve nebevi düşünen alimleri, davetçileri ve şahsiyetleri sevmelidir. 

         Unutma kardeşim; bu din ancak birlikte yaşanınca güçlü olur, gücünü oluşturan iman-salih amel-güzel ahlak ve içinde bulunduğun cemaatindir. Onlarla uyumlu geçin, hatalarında arkadan çekiştirme, onlara ihanet etme, tek başına kalmaya çalışmakla şeytanı sevindirme, eksiklerini tamamla, ağzını sürekli tenkid için açma ve birliği bozma.

         

بارَكَ اللهُ لِيْ وَلَكُمْ في القرآنِ العَظيمِ،

وَنَفَعَنِيْ وَإِيَّاكُمْ بِمَا فِيهِ مِنَ الآياتِ وَالذّكْرِ الْحَكِيمِ،

أَقُولُ قَوْلِي هَذَا، وَأَسْتَغِفِرُ اللهَ لِي وَلَكُم وَلِسَائِرِ المسلمينَ مِنْ كَلِّ ذَنْبِ فَاسْتَغْفِرُوهُ، إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيم

Otur.

 

 

الحمد لله حمدًا طيبًا كثيرًا مباركًا فيه كما يحب ربنا ويرضى، أحمده وأشكره، وأتوب إليه وأستغفره،

 

فَاتَّقُوا اللهَ -أَيُّهَا المُؤمِنُونَ- وَكُونُوا مَعَ الصَّادِقِينَ،

وَأَطِيعُوا اللهَ وَالرَّسُولَ لَعَلَّكُم تُرحَمُونَ

 

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيماً

 

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ،

اللَّهُمَّ بَارِكْ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا بَارَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

 

وَارْضَ اللَّهُمَّ عن خُلَفَائِهِ الرَّاشِدِينْ: أَبِي بَكْرِ، وعمرَ، وعثمانَ، وعليٍّ؛ وعَن سَائِرِ أَصْحَابِ نَبَيِّكَ أَجْمَعَينِ، وَعَنِ التَّابِعِينِ، وَتَابِعِيهمْ بِإِحْسَانٍ إلى يَوْمِ الدِّين،

اللَّهم أعِزَّ الإسلامَ والمسلمينْ، وأذِلَّ الشركَ والمُشرِكِينْ، وَدَمِّرْ أَعْدَاءَ الدِّينْ، وَانْصُرْ عِبَادَك المُوَحِّدين،

 

رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونَا بِالْإِيمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلّاً لِّلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّكَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ

 

رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ

 

رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ

يَا عِبِادَ اللهِ

إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاءِ ذِي الْقُرْبَى

وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

“Muhakkak ki Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder, çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.”

اَقِمِ الصَّلَاة

 

 


83.Hutbe:Bir iyiliği hakir görme
İzlenme : 757

82.Hutbe:En faziletli amel hangisidir ey nebi?
İzlenme : 695

81.Hutbe-İslam’dan çıkartan en tehlikeli on madde
İzlenme : 705

80.Hutbe-Bu yedi hususu biliyor musun?
İzlenme : 781

79.Hutbe-Saklı putlarını kır
İzlenme : 706

78.Hutbe-Cennette nebiyle beraber olacaklar
İzlenme : 470

77.Hutbe-Çocukların kalbine ekilmesi gereken yedi tohum
İzlenme : 489

76.Hutbe-Af ve rahmet peygamberinin hayatından örnekler
İzlenme : 420

75.Hutbe-Tin suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 464

74.Hutbe-Fatiha Suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 444

73.Hutbe-Niçin okumalıyız?
İzlenme : 495

72.Hutbe-Çağdaş Haçlı Seferleri
İzlenme : 441

71.Hutbe-Din nasihattır
İzlenme : 479

70.Hutbe-Mutluluğa giden yol
İzlenme : 650

69.Hutbe-Lokman’ın oğluna vasiyeti
İzlenme : 524

68.Hutbe-Günahlarımızı unuttuk
İzlenme : 661

67.Hutbe-Ebu Bekir Sıddık (r.a.)
İzlenme : 616

66.Hutbe-Beni işiten var mı?
İzlenme : 637

65.Hutbe:Muharrem ayının fazileti ve bidatleri
İzlenme : 592

64.Hutbe:Allah mı hayırlı yoksa ortak koştuklarınız mı?
İzlenme : 580

63.Hutbe:İbrahim aleyhi selam ve Kavmi
İzlenme : 638

62.Hutbe-2016 Kurban Bayramı Hutbesi
İzlenme : 589

61.Hutbe-Musa’nın Kavmi (2)
İzlenme : 657

60.Hutbe-Musa’nın Kavmi (1)
İzlenme : 588

59.Hutbe:Nuh’un Kavmi
İzlenme : 642

58.Hutbe-Medyen Kavmi
İzlenme : 663

57.Hutbe-Semud Kavmi
İzlenme : 739

56.Hutbe:Allah beni seviyor mu?
İzlenme : 1074

55.Hutbe-Bir yiğit olarak Habibu Naccar
İzlenme : 633

54.Hutbe-Ramazandan sonra ki görevlerim
İzlenme : 617

53.Hutbe-Ramazan bayramı hutbesi (2016)
İzlenme : 727

52.Hutbe-Cennetin sekiz kapısından girenler.
İzlenme : 1511

51.Hutbe-Kadir gecesinin fazileti
İzlenme : 750

50.Hutbe-Cennete girebilmek için 30 sebep
İzlenme : 1160

48-Hutbe-Ramazan ayını nasıl karşılamalıyız?
İzlenme : 698

47.Hutbe-Ah bu dünya hayatına keşke dönebilseydim
İzlenme : 656

46.Hutbe-Siz ki en hayırlı ümmetsiniz
İzlenme : 625

45.Hutbe-Ben müslümanlardanım.
İzlenme : 696

44.hutbe-Onun ahlakı Kuran’dı.
İzlenme : 620

43.Hutbe-Kuran’ın üç topluluğu
İzlenme : 611

42.Hutbe-Cennetin anahtarları
İzlenme : 597

41.Hutbe-Rasulullah Taif’te.
İzlenme : 654

40.Hutbe-Cehalet şerî bir özürdür
İzlenme : 604

39.Hutbe-Peygamberin hataları tedavi etme yöntemi
İzlenme : 608

38.Hutbe-Cuma gününün faziletleri
İzlenme : 641

37.Hutbe-Kaç ilaha ibadet ediyorsun?
İzlenme : 587

36.Hutbe-Fitneler karşısında nasıl sebat edebilirim?
İzlenme : 603

35.Hutbe-İmanın kaideleri
İzlenme : 658

34.Hutbe-2015 Kurban bayramı hutbesi (İsmai’li anlamak)
İzlenme : 601

33.Hutbe-2015 Ramazan bayramı hutbesi
İzlenme : 604

32.Hutbe-İslam’ın kaideleri
İzlenme : 581

31.Hutbe-İmanın tadına nasıl ulaşabilirim?
İzlenme : 647

30.Hutbe-Firavun Ve Dostları
İzlenme : 591

29.Hutbe-Allah’a ibadet edin tağuttan sakın.
İzlenme : 629

28.Hutbe-Bana nasihat eder misin?
İzlenme : 593

27.Hutbe-Babacığım şeytana itaat etme.
İzlenme : 572

26.Hutbe-Fil suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 588

25.Hutbe-Rabbine sığınan yedi gencin öyküsü
İzlenme : 592

24.Hutbe-Gençlere çok seveceği 21 nasihat
İzlenme : 591

23.Hutbe:Bu gidiş nereye?
İzlenme : 630

22.Hutbe-Kurtuluş Kapısı
İzlenme : 584

21.Hutbe-Kıymeti bilinmeyen beş büyük nimet
İzlenme : 575

20.Hutbe:Vakti gelmedi mi?
İzlenme : 593

19.Hutbe-Asr suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 570

18.Hutbe-Seni ibadetten alıkoyan nedir?
İzlenme : 557

17.Hutbe-Kurtuluşa eren fırkanın akidesi
İzlenme : 568

16.Hutbe-Sen Allah’ın tanımladığı müslüman mısın?
İzlenme : 592

15.Hutbe-Hevasını ilah edineni gördün mü?
İzlenme : 1198

14.Hutbe Sizi sekar cehennemine ne sürükledi?
İzlenme : 1028

2015 Kurban Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 1011

13.Hutbe-Allah’la beraber başka bir ilah mı var?
İzlenme : 1005

12.Hutbe-Bugün mülk kimin?
İzlenme : 1007

11.Hutbe-Mahşer gününde evin nerede olacak?
İzlenme : 916

10.Hutbe-Allah’a karşı samimi misin?
İzlenme : 880

9.Hutbe-Kıyamet için ne hazırladın?
İzlenme : 915

8.Hutbe-Allah’ı terk edip şeytanları dost edindiler.
İzlenme : 866

7.Hutbe-Şüphesiz ki Sen dosdoğru yola iletirsin.
İzlenme : 887

6.Hutbe-Toplumda ki en yaygın şirkler
İzlenme : 1231

5.Hutbe-Kulluk ancak Allah’a olur
İzlenme : 1036

2015 Ramazan Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 1006

4.Hutbe-Dinde bilinmesi gereken Üç Esas
İzlenme : 1033

3. Hutbe-La İlahe İlallah’ın anlamı ve şartları
İzlenme : 911

2.Hutbe:"Şirkten Sakındırma"
İzlenme : 1015

1.Hutbe: "İlkin Tevhid"
İzlenme : 1150
Eklenme : 30/06/2016 17:40 İzlenme : 804
Oylama :     Uyarı : Oy verebilmek için üye girişi yapmanız gerekir
Link :
Yorum : Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız...
Giriş için tıklayınız...
Paylaş Delicious Stumble


Yunus:109 (Ey Muhammed!) Sana vahyolunana uy ve Allah hükmünü verinceye kadar sabret. O, hüküm verenlerin en hayırlısıdır.

 

 

 

 

 

 

Davet