Üye Paneli
E-posta :
Şifre :
» Şifremi Unuttum
» Üye Olmak İstiyorum...
Duyuru Listesi
Ad Soyad
E-posta

İstatistik

Bugün : 462
Dün : 620
Bu Ay : 9529
Geçen Ay : 23271
Toplam : 2938104
 
  » 51.Hutbe-Kadir gecesinin fazileti
    » Görüntülü Dersler » Hutbeler » 51.Hutbe-Kadir gecesinin fazileti

 

KADİR GECESİNİN FAZİLETİ

Ubeydullah Arslan

اَلْحَمْدُ للهِ الَّذِي أَكْمَلَ لَنَا الدِّينَ، وَأَتَمَّ عَلَيْنَا النِّعْمَةَ، وَرَضِيَ لَنَا الْإِسْلَامَ دِيناً، أَحْمَدُهُ تَعَالَى وَأَشْكُرُهُ أَنْ هَدَانَا لِلْإِسْلَامِ: وَمَا كُنَّا لِنَهْتَدِيَ لَوْلا أَنْ هَدَانَا اللَّهُ.

 وَأَشْهَدُ أَنْ لَا إِلَهَ إِلَّا اللهُ وَحْدَهُ لَا شَرِيكَ لَهُ، جَعَلَ الْإِسْلَامَ دِيناً وَأَمْناً، وَسَعَادَةً وَنَجَاةً يَوْمَ الْقِيَامَةِ، وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّداً عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ،

إِمَامُ الْمُرْسَلِينْ، وَخَاتَمُ النَّبِيِّينْ، وَقَائِدُ الْغُّرِ الْمُحَجَّلِينْ، صَلَّى اللهُ عَلَيهِ وَعَلَى آلِهِ وَصَحْبِهِ وَالتَّابِعِين، وَمَنْ تَبِعَهُمْ بِإِحْسَانٍ إلَى يَوْمِ الدِّينْ،

 أَمَّا بَعْدُ أَيُّهَا الْمُسْلِمُونْ: أُوصِيكُمْ وَنَفْسِي بِتَقْوَى اللهَ عز وجل

       

                 Ya Rabbi ! Bize hakkı hak göster ona tutunmayı kolaylaştır, batılı batıl göster, ondan uzak kalmayı sevdir. Sen her şeye kadirsin. Rabbim, cümlemizi İslam üzere muhafaza buyursun. Güzel ahlaktan uzaklaştırmasın.

           Bizleri burada kardeşler olarak toplayan Rabbimiz, mahşer gününde de peygamberler ve Salihlerle beraber kardeş olarak toplasın.

           Bugünkü hutbemizin konusu “Kadir gecesinin fazileti” Bu hutbemizde mübarek rahmet ayında yer alan kadir gecesinin önemini, fziletini, nasıl geçirmememiz gerektiğini anlatacağım. Rabbim bizi başarılı kılsın.    

        Allah, beldeler içinde Mekke’yi, insanlar içinde Müslümanı, aylar içinde ramazanı, günler içinde kadir gecesini faziletli kılmıştır. Bu Allah’ın hikmeti ve fadlıdır.

        Allah, yılın en güzel ve en mübarek gününe kadir gecesi ismini vermiştir. Neden? Çünkü Allah bu gecede kullarının ömürlerini, rızıklarını takdir eder.

        Bu gece de rahmet, bereket, mağfiret iner. Bu gece Allah’ın yanında büyük bir gecedir, bu gece de Kuran indirilmiştir. Bu gece 1000 aydan daha hayırlıdır, 1000 ay kaç yıldır, 83 yıldır.

          O halde bu gece ibadet eden, dua eden, af dileyen sanki 83 yıl boyunca bunları yapan kimse gibidir. Allah, 83 yıllık ibadeti bir geceye sığdırmakla rahmetini, yüceliğini ortaya koymuştur. Allah ayetinde faziletiyle ilgili şöyle buyurur:

إِنَّا أَنْزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ (1) وَمَا أَدْرَاكَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِ (2) لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ (3) تَنَزَّلُ الْمَلَائِكَةُ وَالرُّوحُ فِيهَا بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ كُلِّ أَمْرٍ (4) سَلَامٌ هِيَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ (5)

Biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar. O gece, esenlik doludur. Ta fecrin doğuşuna kadar.

 

         Allah, Kuran’da özellikle kadir gecesinin ismini anarak müminlerin dikkatini çekmiş, onları o gecenin kıymetini bilmeye davet etmiştir. Bu gecenin faziletine dair şunları söyleyebiliriz.

1-Bu gecede Kuran indirilmiştir.

 إِنَّا أَنْزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ Biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kuran’ın indiği gece büyük bir gecedir. Allah bu günü seçmişse Allah inde bugünün kıymetini ifade eder.

          Kuran levhu mahfuz’dan dünya semasına bir çırpıda inmiştir, sonra da 23 yıllık süre zarfı içinde gelişen olaylar üzerine parça parça indirilmiştir. Allah ayette kadir gecesine dikkat çekmiştir.

وَمَا أَدْرَاكَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِ

Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin?

 

2-Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem, Şüphesiz ki;  “Ramazan ayı geldi, bu ayın içinde bin aydan daha hayırlı bir gece vardır, bu geceden mahrum kalan tüm hayırdan mahrum kalır, bu gecenin hayrından ancak saadeti elde edemeyen kimse uzak kalır.” (İbn Mâce-Elbânî sahihtir.) Kadir gecesinin olduğu günü salih amelle, duayla, helal rızıkla, oruçla, gecesini de namazla, duayla, istiğfarla ve gece namazıyla geçirmelidir.

3-Bu gece günahlar affolunur. Bu gece Allah’ın rahmeti büyüktür. Kim bu gecenin rahmet gecesi olduğuna inanarak ve ecrini Allah’tna bekleyerek ibadet ederse gelmiş geçmiş günahları affolunur. Sahih hadiste şöyle buyurulur. Ebu Hureyre rivayet eder. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurur:

  مَنْ يَقُمْ لَيْلَةَ الْقَدْرِ إِيمَانًا وَاحْتِسَابًا غُفِرَ لَهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِهِ

“Kim kâfir gecesini ona inanarak ve ecrini Allah’tan bekleyerek ibadetle geçirirse gelmiş geçmiş günahları affolunur. “ (Buhârî-Müslim)

4-Bu gecede Cibril ve melekler iner. Bu gecede meleklerin inmesi artar. Melekler rahmetle, bereketle inerler. O gecede Kuran okunan eve, halkaya iner, kuran okuyanın ağzına kadar girerler, kanatlarını ilim taleblerinin üzerine gererler. 

 

تَنَزَّلُ الْمَلَائِكَةُ وَالرُّوحُ فِيهَا بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ كُلِّ أَمْرٍ

“O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar.”

           Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurur: “Kadir gecesi, 27. Yahut 29 gecedir. Bu gecede yeryüzüne inen meleklerin sayısını dünyada ki taşların sayısından daha fazladır.” (İmam Ahmed-Elbânî Hasen sahihu’l Câmî)

 

5-Kadir gecesi esenlik gecesidir. Bu gecede huzur, selamet ve esenlik vardır. Bu gecede şer, fitne, kötülük yoktur. Allah ayetinde haber vermiştir.

سَلَامٌ هِيَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ

O gece, esenlik doludur. Ta fecrin doğuşuna kadar.

 

           Peki kadir gecesi ne zamandır? Kadir gecesinin günü konusunda muhtelif görüşler ve bu görüşleri belirleyen muhtelif rivayetler bulunur. Tercihe şayan olan bu geceyi ramazan ayının son 10 günü içinde aramaktır. Allah, bu günü saklamıştır. Böylece kullarının son 10 gün içinde ibadette yoğunlaşmalarına kapı açmıştır. Bu nedenle Müslüman, son 10 gün içinde onu aramalıdır.

               Bu konuda Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurur: “Kadir gecesi ramazanın son 10 günü içindedir yahut 5 veya 3 günü içindedir” (İmam Ahmed-Elbânî sahihul Câmî)

             Bir başka sahih rivayette şöyle söylenir: “Kadir gecesi 27. gecedir.” (Tabârânî-Elbani Sahihu’l Câmî’de sahihtir)

              Bir başka rivayette şöyle buyrulur. “Sizden kim kadir gecesini ibadetle geçirmek isterse ramazanın son 10 gününün tekli gecelerinde geçirsin.” (İmam Ahmed- Ahmed Şakir sahihtir)

            Şeyhul İslam İmam İbn Teymiyye rahimahullah şöyle der: “Kadir gecesi ramazanın son 10 günün içinde ki tekli gecedir. Ya 21, 23, 25, 27,29 gecedir. Cumhurun ve ashabın çoğunluğu 27 gece olduğunu nakleder.

             Kadir gecesi yapılacak en güzel dua maruftur. Aişe annemiz radiyallahu anhe bir gün ya Rasulullah kadir gecesine ulaşırsam/erersem nasıl dua edeyim diye sordu:

اللَّهُمَّ إِنَّكَ عُفُوٌّ كَرِيمٌ تُحِبُّ الْعَفْوَ فَاعْفُ عَنِّي

“Allah’ım! Sen affedicisin, kerimsin, affetmeyi seversin, beni de affet.” (Elbânî Sahihu Tirmizi )

 

        Peki, kadir gecesinin olduğu gün salih amel olarak ne yapabilirim? Şunları yapmamamız mümkündür.

1-Kadir gecesinin olduğu 27. Gecenin sabah namazından hazırlığa başlarım.

2-Sabah namazını cemaatle kılarım.

3-Namaz sonrası sabah dualarımı yaparım.

4-Allah’a çokça istigafarda bulunurum.

5-Fakire sadaka verebilirim.

6-Oruçlu olurum.

7-Oruçlu olduğum gün en küçük bir hata günah işlemekten uzak kalırım.

8-Oruçlu olduğum gün mümkünse bir iftar verebilirim. Oruçlu bir kardeşime ikram ederek ecir alabilirim.

9-İftar saatinde kendim, ailem, Müslüman kardeşlerim ve ümmetim için özel dualar ederim.

10-Güneş batınca Allah’a beni kadir gecesinde muvaffak kılmasını, kolaylık vermesini dilerim.

11-Kadir gecesinde cemaatle namaz kılarım, teravihime giderim. İmamın yapacağı kunut duasına icabet ederim.

12-Bolca şu duayı ederim.

 

اللَّهُمَّ إِنَّكَ عَفُوٌّ كَرِيمٌ تُحِبُّ الْعَفْوَ فَاعْفُ عَنِّي

“Allah’ım! Sen çokça affedicisin, kerimsin, affetmeyi seversin, beni de affet.” (Elbânî Sahihu Tirmizi )

 

13-Mescidden evime gidene kadar şu duayı okursam ve ölüm bana bu duanın gecesi gelirse cennette giderim.

اللهم أنت ربي لا إله إلا أنت خَلَقْتَنِي وأنا عبدُك، وأنا على عهدِكَ ووعدِكَ ما اسْتَطَعْتُ، أعوذُ بِكَ من شرِّ ما صَنَعْتُ، أَبُوءُ لَكَ بنعمتِكَ عَلَيَّ، وأَبُوءُ بِذَنْبِي فَاغْفِرْ لِي إِنَّهُ لا يغفرُ الذُّنوبَ إلا أنت

(Buhari)

14-Evde çokça istigfarda bulunmalı, Kuran okumalı, gece namazı kılmalı.

بارَكَ اللهُ لِيْ وَلَكُمْ في القرآنِ العَظيمِ،

وَنَفَعَنِيْ وَإِيَّاكُمْ بِمَا فِيهِ مِنَ الآياتِ وَالذّكْرِ الْحَكِيمِ،

أَقُولُ قَوْلِي هَذَا، وَأَسْتَغِفِرُ اللهَ لِي وَلَكُم وَلِسَائِرِ المسلمينَ مِنْ كَلِّ ذَنْبِ فَاسْتَغْفِرُوهُ، إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيم

 

 

الحمد لله حمدًا طيبًا كثيرًا مباركًا فيه كما يحب ربنا ويرضى، أحمده وأشكره، وأتوب إليه وأستغفره،

فَاتَّقُوا اللهَ -أَيُّهَا المُؤمِنُونَ- وَكُونُوا مَعَ الصَّادِقِينَ،

وَأَطِيعُوا اللهَ وَالرَّسُولَ لَعَلَّكُم تُرحَمُونَ

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيماً

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ،

اللَّهُمَّ بَارِكْ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا بَارَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

وَارْضَ اللَّهُمَّ عن خُلَفَائِهِ الرَّاشِدِينْ: أَبِي بَكْرِ، وعمرَ، وعثمانَ، وعليٍّ؛ وعَن سَائِرِ أَصْحَابِ نَبَيِّكَ أَجْمَعَينِ، وَعَنِ التَّابِعِينِ، وَتَابِعِيهمْ بِإِحْسَانٍ إلى يَوْمِ الدِّين،

اللَّهم أعِزَّ الإسلامَ والمسلمينْ، وأذِلَّ الشركَ والمُشرِكِينْ، وَدَمِّرْ أَعْدَاءَ الدِّينْ، وَانْصُرْ عِبَادَك المُوَحِّدين،

رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونَا بِالْإِيمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلّاً لِّلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّكَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ

رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ

رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ

يَا عِبِادَ اللهِ

إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاءِ ذِي الْقُرْبَى

وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

“Muhakkak ki Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder, çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.”

 

اَقِمِ الصَّلَاة


83.Hutbe:Bir iyiliği hakir görme
İzlenme : 755

82.Hutbe:En faziletli amel hangisidir ey nebi?
İzlenme : 691

81.Hutbe-İslam’dan çıkartan en tehlikeli on madde
İzlenme : 704

80.Hutbe-Bu yedi hususu biliyor musun?
İzlenme : 774

79.Hutbe-Saklı putlarını kır
İzlenme : 704

78.Hutbe-Cennette nebiyle beraber olacaklar
İzlenme : 469

77.Hutbe-Çocukların kalbine ekilmesi gereken yedi tohum
İzlenme : 488

76.Hutbe-Af ve rahmet peygamberinin hayatından örnekler
İzlenme : 419

75.Hutbe-Tin suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 463

74.Hutbe-Fatiha Suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 443

73.Hutbe-Niçin okumalıyız?
İzlenme : 493

72.Hutbe-Çağdaş Haçlı Seferleri
İzlenme : 441

71.Hutbe-Din nasihattır
İzlenme : 477

70.Hutbe-Mutluluğa giden yol
İzlenme : 648

69.Hutbe-Lokman’ın oğluna vasiyeti
İzlenme : 523

68.Hutbe-Günahlarımızı unuttuk
İzlenme : 660

67.Hutbe-Ebu Bekir Sıddık (r.a.)
İzlenme : 616

66.Hutbe-Beni işiten var mı?
İzlenme : 637

65.Hutbe:Muharrem ayının fazileti ve bidatleri
İzlenme : 592

64.Hutbe:Allah mı hayırlı yoksa ortak koştuklarınız mı?
İzlenme : 579

63.Hutbe:İbrahim aleyhi selam ve Kavmi
İzlenme : 637

62.Hutbe-2016 Kurban Bayramı Hutbesi
İzlenme : 589

61.Hutbe-Musa’nın Kavmi (2)
İzlenme : 656

60.Hutbe-Musa’nın Kavmi (1)
İzlenme : 586

59.Hutbe:Nuh’un Kavmi
İzlenme : 642

58.Hutbe-Medyen Kavmi
İzlenme : 663

57.Hutbe-Semud Kavmi
İzlenme : 737

56.Hutbe:Allah beni seviyor mu?
İzlenme : 1070

55.Hutbe-Bir yiğit olarak Habibu Naccar
İzlenme : 633

54.Hutbe-Ramazandan sonra ki görevlerim
İzlenme : 617

53.Hutbe-Ramazan bayramı hutbesi (2016)
İzlenme : 727

52.Hutbe-Cennetin sekiz kapısından girenler.
İzlenme : 1509

50.Hutbe-Cennete girebilmek için 30 sebep
İzlenme : 1158

49.Hutbe-Müslüman olmam neyi gerektirir?
İzlenme : 804

48-Hutbe-Ramazan ayını nasıl karşılamalıyız?
İzlenme : 697

47.Hutbe-Ah bu dünya hayatına keşke dönebilseydim
İzlenme : 655

46.Hutbe-Siz ki en hayırlı ümmetsiniz
İzlenme : 624

45.Hutbe-Ben müslümanlardanım.
İzlenme : 696

44.hutbe-Onun ahlakı Kuran’dı.
İzlenme : 619

43.Hutbe-Kuran’ın üç topluluğu
İzlenme : 610

42.Hutbe-Cennetin anahtarları
İzlenme : 597

41.Hutbe-Rasulullah Taif’te.
İzlenme : 654

40.Hutbe-Cehalet şerî bir özürdür
İzlenme : 603

39.Hutbe-Peygamberin hataları tedavi etme yöntemi
İzlenme : 606

38.Hutbe-Cuma gününün faziletleri
İzlenme : 640

37.Hutbe-Kaç ilaha ibadet ediyorsun?
İzlenme : 586

36.Hutbe-Fitneler karşısında nasıl sebat edebilirim?
İzlenme : 602

35.Hutbe-İmanın kaideleri
İzlenme : 658

34.Hutbe-2015 Kurban bayramı hutbesi (İsmai’li anlamak)
İzlenme : 600

33.Hutbe-2015 Ramazan bayramı hutbesi
İzlenme : 603

32.Hutbe-İslam’ın kaideleri
İzlenme : 580

31.Hutbe-İmanın tadına nasıl ulaşabilirim?
İzlenme : 645

30.Hutbe-Firavun Ve Dostları
İzlenme : 590

29.Hutbe-Allah’a ibadet edin tağuttan sakın.
İzlenme : 628

28.Hutbe-Bana nasihat eder misin?
İzlenme : 592

27.Hutbe-Babacığım şeytana itaat etme.
İzlenme : 570

26.Hutbe-Fil suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 586

25.Hutbe-Rabbine sığınan yedi gencin öyküsü
İzlenme : 590

24.Hutbe-Gençlere çok seveceği 21 nasihat
İzlenme : 591

23.Hutbe:Bu gidiş nereye?
İzlenme : 629

22.Hutbe-Kurtuluş Kapısı
İzlenme : 584

21.Hutbe-Kıymeti bilinmeyen beş büyük nimet
İzlenme : 574

20.Hutbe:Vakti gelmedi mi?
İzlenme : 592

19.Hutbe-Asr suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 570

18.Hutbe-Seni ibadetten alıkoyan nedir?
İzlenme : 556

17.Hutbe-Kurtuluşa eren fırkanın akidesi
İzlenme : 567

16.Hutbe-Sen Allah’ın tanımladığı müslüman mısın?
İzlenme : 591

15.Hutbe-Hevasını ilah edineni gördün mü?
İzlenme : 1195

14.Hutbe Sizi sekar cehennemine ne sürükledi?
İzlenme : 1027

2015 Kurban Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 1010

13.Hutbe-Allah’la beraber başka bir ilah mı var?
İzlenme : 1003

12.Hutbe-Bugün mülk kimin?
İzlenme : 1006

11.Hutbe-Mahşer gününde evin nerede olacak?
İzlenme : 915

10.Hutbe-Allah’a karşı samimi misin?
İzlenme : 880

9.Hutbe-Kıyamet için ne hazırladın?
İzlenme : 914

8.Hutbe-Allah’ı terk edip şeytanları dost edindiler.
İzlenme : 866

7.Hutbe-Şüphesiz ki Sen dosdoğru yola iletirsin.
İzlenme : 887

6.Hutbe-Toplumda ki en yaygın şirkler
İzlenme : 1231

5.Hutbe-Kulluk ancak Allah’a olur
İzlenme : 1035

2015 Ramazan Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 1005

4.Hutbe-Dinde bilinmesi gereken Üç Esas
İzlenme : 1030

3. Hutbe-La İlahe İlallah’ın anlamı ve şartları
İzlenme : 910

2.Hutbe:"Şirkten Sakındırma"
İzlenme : 1014

1.Hutbe: "İlkin Tevhid"
İzlenme : 1149
Eklenme : 30/06/2016 17:43 İzlenme : 749
Oylama :     Uyarı : Oy verebilmek için üye girişi yapmanız gerekir
Link :
Yorum : Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız...
Giriş için tıklayınız...
Paylaş Delicious Stumble


Yunus:109 (Ey Muhammed!) Sana vahyolunana uy ve Allah hükmünü verinceye kadar sabret. O, hüküm verenlerin en hayırlısıdır.

 

 

 

 

 

 

Davet