Üye Paneli
E-posta :
Şifre :
» Şifremi Unuttum
» Üye Olmak İstiyorum...
Duyuru Listesi
Ad Soyad
E-posta

İstatistik

Bugün : 347
Dün : 620
Bu Ay : 9414
Geçen Ay : 23271
Toplam : 2937989
 
  » 52.Hutbe-Cennetin sekiz kapısından girenler.
    » Görüntülü Dersler » Hutbeler » 52.Hutbe-Cennetin sekiz kapısından girenler.

 

Cennetin sekiz kapısından girenler.

Ubeydullah Arslan

الْحَمْدُ لِلَّهِ وَلِيِّ الْمُتَّقِينَ، وَلَا عُدْوَانَ إِلَّا عَلَى الظَّالِمِينَ، وَالصَّلَاةُ وَالسَّلَامُ عَلَى خَيْرِ الْمُرْسَلِينَ، وَعَلَى آلِهِ وَصَحْبِهِ أَجْمَعِينَ

 

            Hamd, indirdiği İslamla hakla batılı birbirinden ayıran, Kuranla kalpleri ve karanlıkları aydınlatan, Tevhidle şirki tanıtan, ahlakıyla örnek alacağımız örnek bir nebiyle bizleri müjdeleyen Allah’a. Salat ve selam imanıyla, salih ameliyle, salat ve selam güzel ahlakıyla insanlığa ve ümmetine örnek olan Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellemin, ashabının ve tabiinin üzerine olsun.

           Ya Rabbi ! Bize hakkı hak göster ona tutunmayı kolaylaştır, batılı batıl göster, ondan uzak kalmayı sevdir. Sen her şeye kadirsin. Rabbim, cümlemizi İslam üzere muhafaza buyursun. Güzel ahlaktan uzaklaştırmasın.

           Bizleri burada kardeşler olarak toplayan Rabbimiz, mahşer gününde de peygamberler ve Salihlerle beraber kardeş olarak toplasın.

           Bugünkü hutbemizin konusu “Cennetin sekiz kapısından girenler” Bu hutbemizde cennetin sekiz kapısından giren müminlerin sıfatlarını, onları cennete ileten salih amelleri anlatacağım. Acaba bu salih ameller bizde var mı lütfen düşünelim. Rabbim bizi başarılı kılsın.    

           Kıymetli kardeşlerim, aziz Müslümanlar! Allah bizleri ulvi gayeler uğruna yaratmıştır. Bu ulvi gayeler; kendisine ibadet etmek, emrini yerine getirmek, yasaklarından uzak kalmak, şirkten sakınmak, tevhide sarılmaktır. Bu ulvi gayeleri terk etmek akıllı bir insanın işi değildir. Alalh, bu ulvi gayelerle bizleri temizlemek ennetine iletmek ister.  

            Ey ramazan ayını ibadetle, duayla, salih amellerle geçiren, Rabbinin emrine uyarak aç ve susuz kalan güzel müminler, Rabbim sizleri ve sevdiklerinizi cennetine iletsin.

           Kıymetli kardeşlerim, aziz Müslümanlar! Kapılar var, bizleri hakka, hayra, adalete ve cennete iletir. Kapılar var batıla, şerre, şirke ve cehennem götürür. Siz hangi kapıdan girmek istersiniz? Tabi ki; şüphesiz ki; cennetin kapından girmek istersiniz.

            Peki, cennetin kapısında bizi bekleyen meleklerin adımızı anarak ey filan bu kapı sana açıldı, çünkü sen dünyada şunu şunu yapardın gel hak ettiğin kapı bu denilmesi mi güzeldir, yoksa ey filan gel hak ettiğğin bu cehennemin kapısın sana açıldı, çünkü dünyada şunu şunu yapardın denilen kapıdan girmek mi? Bugün Allah izin verirse Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in :

مَنْ دَلَّ عَلَى خَيْرٍ فَلَهُ مِثْلُ أَجْرِ فَاعِلِهِ

“Hayra yol gösteren kimsenin ecri yapan kimse gibidir.” (Müslim)

       Hadisi mucibince önce kendime sonra sizlere cennetin dilediğimiz sekiz kapısından girmek için, bilmemiz ve yapmamız gereken hususları zikredeceğim. Şimdi maddeler halinde delillerle zikredeceğim hususları yapanlar cennetin dilediği sekiz kapısından girenlerden olacaktır. Rabbim sizi ve beni onlardan eylesin. (Amin)

1-Kim Allah’tan başka hakkıyla ibadet edilecek ilah olmadığına, muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in onun kulu ve elçisini olduğuna, İsa aleyhi selam’ın Allah’ın kulu ve elçisini olduğunu itiraf ederse, cennetin hak cehennemin de hak olduğunu kabul ederse cennetin sekiz kapısından dilediği kapıdan girer.

Delili: Ubâde İbn Sâmid rivayet eder. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurur: Her kim: Allah’dan başka ibâdet olunacak hiç bir hak ma’bûd yoktur, yalnız Allah vardır, şerîki yoktur; Muhammed de muhakkak Allah`ın kulu ve O’nun Resûlüdür. Îsâ da Allah`ın kulu ve Resûlüdür. Ve Meryem’in rahmine bıraktığı bir kelimesidir. Allah tarafından (hayat verilen) bir ruhtur. Cennetin varlığı haktır. Cehennem de haktır diye diliyle ikrâr ve kalbiyle tasdîk ederse, Allah o kimseyi Cennet’in sekiz kapısından hangisini isterse oradan Cennete kor. O, kul hangi amelde olursa olsun (ayırd etmez). (Buhari-Müslim)

        Kelime-i Tevhidin manasını bilerek, fehmederek, iman ederek, hayatında yaşayarak söylerse bu kimse cennetin sekiz kapısından dilediği kapıya giderek girer. Kelime-i Tevhidi sadece dille söylemek, manasını fehmetmemek, söyleyen kimseye fayda vermez.

2-Kim en güzel bir şekilde yani sünnete uygun tarzda abdest alıp şöyle dua ederse: “Allah’dan başka ibâdet olunacak hiç bir hak ma’bûd yoktur, Onun şerîki yoktur;  Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’de onun kulu ve elçisidir derse cennete girer.

Delili: Ömer İbn Hattab rivayet eder. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurur: “Sizden kim en güzel bir şekilde -yani sünnete uygun tarzda- abdest alıp şöyle dua ederse: “Allah’dan başka ibâdet olunacak hiç bir hak ma’bûd olmadığına, Onun şerîki bulunmadığına;  Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’de onun kulu ve elçisi olduğuna şehadet ederim derse, cennetin sekiz kapısı ona açılır ve dilediğinden girer.” (Müslim)

3-Kim beş vakit namazı kılar ve büyük günahtan kaçınırsa cennetin dilediği sekiz kapısından girer.

Delili: Abdullah İbn Amr radiyallahu anhu rivayet eder.  Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem minbere çıktı ve yemin olsun yemin olsun dedi ve indi. Sonra şöyle buyurdu: “Müjdeyin, müjdeleyin, beş vakit namazını kılan, büyük günahtan kaçınan kimsenin cennetin dilediği kapısından gireceğini müjdleyin.” (İmam Elbânî Sahîhu Tergib Hasen hadistir)

         Bu hadisten şunu anlarız; Bir kimse hayatta iken, büyük günahlardan sakınırsa, beş vakit namaz küçük günahlarını siler, örter, af olunmasına vesile olur. Buna dair ayette vardır. Allah ayetinde şöyle buyurur: “Size yasaklanan büyük günahlardan kaçınırsanız, sizin kusurlarınızı örteriz ve sizi ’onurlu-üstün’ bir makama sokarız.” (Nisa-31)

4-Kim iki sahip olduğu değerli şeyi Allah yolunda infak ederse cennetin dilediği sekiz kapısından girer.

Delili: Ebu Umame, Amr ibn Abese radiyallahu anhu’dan rivayet eder. Rasulullah sallallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurur: Kimin üç evladı doğar, günaha düşmeden ölürlerse Allah onu -babayı- onlara duyduğu rahmetle cennetine koyar.Yine kim sahip olduğu en değerli iki şeyi Allah yolunda infak ederse Allah onu cennetin dilediği kapısından sokar. (İmam Elbânî Sahihu Tergib sahih ligayrihi)

Hadiste yer alan sahip olduğu iki değerli şeyden maksad şudur, diyelim ki sahip olduğu altın ve nakit paraysa, ikisini Allah yolunda harcarsa, yahut deve veya at ise, ikisini de Allah yolunda harcarsa, yahut tarlasını ve parasını Allah yolunda infak ederse cennetin dilediği sekiz kapısından girer.

            Allah’ın melekleri cennetin kapısının önünde onu çağırır, cennete davet eder, bu yaptığın hayırdı denilir, bu kapıdan gir denilir. Eğer cenneti hak eden kimse namaz ehliyse namaz kapısından, oruç ehliyse Reyyan kapısından, sadaka ehliyse ona ait kapıdan, cihad ehliyse o kapıdan girer.

5-Nefsiyle, malıyla cihad edip şehit düşen kimse cennetin dilediği sekiz kapısından girer.

Delili: Utbete ibn Abdiselimi rivayet eder.  Rasulullah sallallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurur: “Ölüm üç türlüdür. İlki nefsiyle, malıyla Allah yolunda cihad eden, düşmanı görünce vuruşup şehit olan müminin ölümüdür. Bu kimse cennetin dilediği kapısından girer.” (İmam Elbânî Mişkat sahihtir.)

6-Kadın beş vakit namazını kılar, ramazan orucunu tutar, ırzını korur ve eşine itaat ederse cennetin dilediği kapısından cennete girer.

Delili: Enes radiyallahu anhu rivayet eder. Rasulullah sallallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurur : “Kadın beş vakit namazını kılar, ramazan orucunu tutar, ırzını korur ve eşine itaat ederse cennetin dilediği kapısından cennete girer.” (İmam Elbânî Mişkat sahihtir.)

            O halde kadının cennette gitmesine kolaylık sağlayan yol gösterilmiştir. Kadın beş vakit namazını kılar, ramazan orucunu hakkıyla tutar, ırzını-namusunu muhafaza eder, eşine marufta itaat ederse cenneti hak eder.

         Bugün aile çatısının ve mutluluğunun çatlamasına, bölünmesine, boşanmaların artmasına sebep olan kadının bunları yapmamasıdır. Kadın bunları yapmadığı müddetçe mutluluk olmaz, aile korunmaz, Müslüman toplumun temeli bina edilmez. Kadın, evin mühendisidir, öğretmenidir. Hem eşinin hem evladlarının öğretmenidir. Onları hayra çağıran, kötülükten men eden eğitimcidir. Ailemiz bu anlamda örnek olmalıdır.

 

7-Kim üç kızını İslam terbiyesiyle büyütür ve o şekilde ölürse cennete diledği kapıdan girer.

Delili: Rasulullah sallallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurur: Kimin üç evladı doğar, günaha düşmeden ölürlerse, Allah onu -babayı- onlara duyduğu rahmetle cennetine koyar.”(İmam Elbânî Sahihu Tergib sahih ligayrihi)

 

           Bu durumda babanın rolü büyüktür. Baba, evlatlarını ve kızlarını iman üzere büyütecek, onlara güzel ahlakı sevdirecek, hayır yolda yürümelerini aşılayacak, İslam’a hizmet etmelerini isteyecek, farzları yerine getirmelerini emredecek, böylece hayatların islamla süsleyecekler ki; böyle bir eğitim veren baba cennete girsin.

              Bugün babalar evlatlarına nasıl bir eğitim veriyor, batılı bir eğitim veriyor. Namazdan, oruçtan, duadan, kurandan, hayırdan uzak bir eğitim veriyor.

          Aziz kardeşlerim ve kıymetli Müslümanlar ! Çocuklar, ya ateşe giden yolda yakamıza yapışacak, ya cennete giden yolda dua edecektir. Çocuklarımız ya cennetimize açılan kapı, ya cehenneme açılan kapı olacaktır.

           Ey kıymetli baba çocuklarına vereceğin en büyük miras, hayır, güzellik nedir biliyor musun? Vereceğin en hayırlı en güzel miras; imandır, güzel ahlaktır, namazı sevdirmendir, orucu tutturmandır, Kuran okutmandır, başını örtmendir, helal yemeye davet etmendir, haramdan sakındırmandır, Allah yolunda mücadele etmeye çağırmandır, kardeşlerini sevmeyi aşılamandır, adaleti öğretmendir. Bu güzellikleri göz ardı etme, hem kendini hem evlatlarını yakıtı insanlar ve taşlar olan cehenemin ateşinden koru.

 

بارَكَ اللهُ لِيْ وَلَكُمْ في القرآنِ العَظيمِ،

وَنَفَعَنِيْ وَإِيَّاكُمْ بِمَا فِيهِ مِنَ الآياتِ وَالذّكْرِ الْحَكِيمِ،

أَقُولُ قَوْلِي هَذَا، وَأَسْتَغِفِرُ اللهَ لِي وَلَكُم وَلِسَائِرِ المسلمينَ مِنْ كَلِّ ذَنْبِ فَاسْتَغْفِرُوهُ، إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيم

 

 

الحمد لله حمدًا طيبًا كثيرًا مباركًا فيه كما يحب ربنا ويرضى، أحمده وأشكره، وأتوب إليه وأستغفره،

فَاتَّقُوا اللهَ -أَيُّهَا المُؤمِنُونَ- وَكُونُوا مَعَ الصَّادِقِينَ،

وَأَطِيعُوا اللهَ وَالرَّسُولَ لَعَلَّكُم تُرحَمُونَ

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيماً

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ،

اللَّهُمَّ بَارِكْ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا بَارَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

وَارْضَ اللَّهُمَّ عن خُلَفَائِهِ الرَّاشِدِينْ: أَبِي بَكْرِ، وعمرَ، وعثمانَ، وعليٍّ؛ وعَن سَائِرِ أَصْحَابِ نَبَيِّكَ أَجْمَعَينِ، وَعَنِ التَّابِعِينِ، وَتَابِعِيهمْ بِإِحْسَانٍ إلى يَوْمِ الدِّين،

اللَّهم أعِزَّ الإسلامَ والمسلمينْ، وأذِلَّ الشركَ والمُشرِكِينْ، وَدَمِّرْ أَعْدَاءَ الدِّينْ، وَانْصُرْ عِبَادَك المُوَحِّدين،

رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونَا بِالْإِيمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلّاً لِّلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّكَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ

رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ

رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ

 

 

يَا عِبِادَ اللهِ

إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاءِ ذِي الْقُرْبَى

وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

“Muhakkak ki Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder, çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.”

اَقِمِ الصَّلَاة

 

 

 


83.Hutbe:Bir iyiliği hakir görme
İzlenme : 755

82.Hutbe:En faziletli amel hangisidir ey nebi?
İzlenme : 691

81.Hutbe-İslam’dan çıkartan en tehlikeli on madde
İzlenme : 704

80.Hutbe-Bu yedi hususu biliyor musun?
İzlenme : 774

79.Hutbe-Saklı putlarını kır
İzlenme : 703

78.Hutbe-Cennette nebiyle beraber olacaklar
İzlenme : 469

77.Hutbe-Çocukların kalbine ekilmesi gereken yedi tohum
İzlenme : 488

76.Hutbe-Af ve rahmet peygamberinin hayatından örnekler
İzlenme : 418

75.Hutbe-Tin suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 462

74.Hutbe-Fatiha Suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 443

73.Hutbe-Niçin okumalıyız?
İzlenme : 493

72.Hutbe-Çağdaş Haçlı Seferleri
İzlenme : 441

71.Hutbe-Din nasihattır
İzlenme : 477

70.Hutbe-Mutluluğa giden yol
İzlenme : 648

69.Hutbe-Lokman’ın oğluna vasiyeti
İzlenme : 523

68.Hutbe-Günahlarımızı unuttuk
İzlenme : 660

67.Hutbe-Ebu Bekir Sıddık (r.a.)
İzlenme : 616

66.Hutbe-Beni işiten var mı?
İzlenme : 637

65.Hutbe:Muharrem ayının fazileti ve bidatleri
İzlenme : 592

64.Hutbe:Allah mı hayırlı yoksa ortak koştuklarınız mı?
İzlenme : 578

63.Hutbe:İbrahim aleyhi selam ve Kavmi
İzlenme : 637

62.Hutbe-2016 Kurban Bayramı Hutbesi
İzlenme : 588

61.Hutbe-Musa’nın Kavmi (2)
İzlenme : 656

60.Hutbe-Musa’nın Kavmi (1)
İzlenme : 586

59.Hutbe:Nuh’un Kavmi
İzlenme : 641

58.Hutbe-Medyen Kavmi
İzlenme : 663

57.Hutbe-Semud Kavmi
İzlenme : 736

56.Hutbe:Allah beni seviyor mu?
İzlenme : 1069

55.Hutbe-Bir yiğit olarak Habibu Naccar
İzlenme : 633

54.Hutbe-Ramazandan sonra ki görevlerim
İzlenme : 617

53.Hutbe-Ramazan bayramı hutbesi (2016)
İzlenme : 727

51.Hutbe-Kadir gecesinin fazileti
İzlenme : 749

50.Hutbe-Cennete girebilmek için 30 sebep
İzlenme : 1158

49.Hutbe-Müslüman olmam neyi gerektirir?
İzlenme : 804

48-Hutbe-Ramazan ayını nasıl karşılamalıyız?
İzlenme : 697

47.Hutbe-Ah bu dünya hayatına keşke dönebilseydim
İzlenme : 655

46.Hutbe-Siz ki en hayırlı ümmetsiniz
İzlenme : 623

45.Hutbe-Ben müslümanlardanım.
İzlenme : 696

44.hutbe-Onun ahlakı Kuran’dı.
İzlenme : 619

43.Hutbe-Kuran’ın üç topluluğu
İzlenme : 610

42.Hutbe-Cennetin anahtarları
İzlenme : 597

41.Hutbe-Rasulullah Taif’te.
İzlenme : 654

40.Hutbe-Cehalet şerî bir özürdür
İzlenme : 603

39.Hutbe-Peygamberin hataları tedavi etme yöntemi
İzlenme : 606

38.Hutbe-Cuma gününün faziletleri
İzlenme : 639

37.Hutbe-Kaç ilaha ibadet ediyorsun?
İzlenme : 586

36.Hutbe-Fitneler karşısında nasıl sebat edebilirim?
İzlenme : 602

35.Hutbe-İmanın kaideleri
İzlenme : 657

34.Hutbe-2015 Kurban bayramı hutbesi (İsmai’li anlamak)
İzlenme : 600

33.Hutbe-2015 Ramazan bayramı hutbesi
İzlenme : 603

32.Hutbe-İslam’ın kaideleri
İzlenme : 580

31.Hutbe-İmanın tadına nasıl ulaşabilirim?
İzlenme : 645

30.Hutbe-Firavun Ve Dostları
İzlenme : 589

29.Hutbe-Allah’a ibadet edin tağuttan sakın.
İzlenme : 628

28.Hutbe-Bana nasihat eder misin?
İzlenme : 592

27.Hutbe-Babacığım şeytana itaat etme.
İzlenme : 570

26.Hutbe-Fil suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 586

25.Hutbe-Rabbine sığınan yedi gencin öyküsü
İzlenme : 590

24.Hutbe-Gençlere çok seveceği 21 nasihat
İzlenme : 590

23.Hutbe:Bu gidiş nereye?
İzlenme : 629

22.Hutbe-Kurtuluş Kapısı
İzlenme : 584

21.Hutbe-Kıymeti bilinmeyen beş büyük nimet
İzlenme : 574

20.Hutbe:Vakti gelmedi mi?
İzlenme : 591

19.Hutbe-Asr suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 570

18.Hutbe-Seni ibadetten alıkoyan nedir?
İzlenme : 556

17.Hutbe-Kurtuluşa eren fırkanın akidesi
İzlenme : 567

16.Hutbe-Sen Allah’ın tanımladığı müslüman mısın?
İzlenme : 591

15.Hutbe-Hevasını ilah edineni gördün mü?
İzlenme : 1195

14.Hutbe Sizi sekar cehennemine ne sürükledi?
İzlenme : 1026

2015 Kurban Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 1009

13.Hutbe-Allah’la beraber başka bir ilah mı var?
İzlenme : 1003

12.Hutbe-Bugün mülk kimin?
İzlenme : 1006

11.Hutbe-Mahşer gününde evin nerede olacak?
İzlenme : 915

10.Hutbe-Allah’a karşı samimi misin?
İzlenme : 880

9.Hutbe-Kıyamet için ne hazırladın?
İzlenme : 913

8.Hutbe-Allah’ı terk edip şeytanları dost edindiler.
İzlenme : 866

7.Hutbe-Şüphesiz ki Sen dosdoğru yola iletirsin.
İzlenme : 887

6.Hutbe-Toplumda ki en yaygın şirkler
İzlenme : 1230

5.Hutbe-Kulluk ancak Allah’a olur
İzlenme : 1035

2015 Ramazan Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 1005

4.Hutbe-Dinde bilinmesi gereken Üç Esas
İzlenme : 1030

3. Hutbe-La İlahe İlallah’ın anlamı ve şartları
İzlenme : 910

2.Hutbe:"Şirkten Sakındırma"
İzlenme : 1013

1.Hutbe: "İlkin Tevhid"
İzlenme : 1149
Eklenme : 01/07/2016 19:23 İzlenme : 1508
Oylama :     Uyarı : Oy verebilmek için üye girişi yapmanız gerekir
Link :
Yorum : Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız...
Giriş için tıklayınız...
Paylaş Delicious Stumble


Yunus:109 (Ey Muhammed!) Sana vahyolunana uy ve Allah hükmünü verinceye kadar sabret. O, hüküm verenlerin en hayırlısıdır.

 

 

 

 

 

 

Davet