Üye Paneli
E-posta :
Şifre :
» Şifremi Unuttum
» Üye Olmak İstiyorum...
Duyuru Listesi
Ad Soyad
E-posta

İstatistik

Bugün : 185
Dün : 821
Bu Ay : 4521
Geçen Ay : 3722
Toplam : 2875418
 
  » 64.Hutbe:Allah mı hayırlı yoksa ortak koştuklarınız mı?
    » Görüntülü Dersler » Hutbeler » 64.Hutbe:Allah mı hayırlı yoksa ortak koştuklarınız mı?

 

 

 

آَللَّهُ خَيْرٌ أَمَّا يُشْرِكُونَ

ALLAH MI HAYIRLI YOKSA ORTAK KOŞTUKLARI ORTAKLAR MI?

Ubeydullah Arslan

إِنَّ الْحَمْدَ لله نَحْمَدُهُ وَنَسْتَعِيْنُهُ وَنَسْتَغْفِرُهُ، وَنَعُوْذُ بلله مِنْ شُرُورِ أَنْفُسِنَا وَمِنْ سَيِّئَاتِ أَعْمَالِنَا، مَنْ يَهْدِهِ اللهُ فَلَا مُضِلَّ لَهُ وَمَنْ يُضْلِلْ فَلَا هَادِيَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنْ لَا إله إلا الله وَحْدَهُ لَا شَرِيْكَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُوْلُهُ.

أَمَّا بَعْد فإنَّ أَصْدَقَ الْحَدِيثِ كِتَابُ اللهِ، وَخَيْرَ الْهَدْيِ هَدْيُ محمدٍ صَلَّى الله عليه وسلَّم، وَشَرَّ الْأُمُورِ مُحْدَثَاتُهَا، وَكُلَّ مُحْدَثَةٍ بِدْعَةٌ، وَكُلَّ بِدْعَةٍ ضَلَالَةٌ، وَكُلَّ ضَلَالَةٍ فِي النَّارِ

            Bizleri hidayete ulaştıran, tevhidle tanıştıran, nimetleriyle donatan, bizleri en güzel resulle müjdeleyen, son dinle yollarını gösteren, Kuranla kalplerimizi aydınlatan Allah’a hamd olsun. Salat ve selam Resullerin sonuncusu, gözlerin nuru, kaplerin sevgilisi, önderlerin en büyüğü olan Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in ve seçkin tahir ashabının üzerine olsun.

           Bugünkü hutbemizin konusu “Allah mı hayırlı ortak koştuğunuz putlar mı?” Bu hutbemde, “Allah’ın hak ilah olduğuna tapışa diğer varlıklarında batıl oluşuna” değineceğim.

                     Allah, insanoğlunu ilk günden günümüze kadar kendi başına buyruk bir şekilde yapayalnız bırakmadı. Ona dinini sevdirmek, her tür kötülükten korumak, mutlu olmasını sağlamak, hakkı görüp vahye teslim etmek için Resuller gönderdi.

             Bu Resuller; insanları Tevhide davet etti, ibadeti yalnız Allah’a yapmaya çağırdı, kâinatta olup biten her şeyin sahibinin Allah olduğunu bu nedenle de hak ilah olarak kabul edilmesi gerektiğini duyurdu.

              Nuh a.s. kavmini bu mesajla müjdeledi ve akabinde yurdundan kovuldu. Şuayb a.s. kavmini bu mesajla uyardı ve akabinde taşlandı, sürüldü. Salih peygamber kavmini bu mesajla uyardı ve akabinde evine baskın yapıldı, ölümle yüz yüze geldi, yurdundan kovuldu. İbrahim a.s. kavmini bu mesajla uyardı, akabinde Nemrud tarafından ateşlere atıldı, yurdundan kovuldu.

           Musa a.s. kavmini bu mesajla uyardı ve akabinde Firavun tarafından ölüm fermanıyla arandı, yurdundan kovuldu. İsa a.s. kavmini bu mesajla uyardı ve akabinde kavmi onu evinde öldürmek için baskın yaptı Allah onu korudu.

           Rasulullah salllahu aleyhi ve sellem kavmini bu mesajla uyardı ve akabinde kavmi onu öldürmek için evine baskın yaptı, yurdundan Medine’ye hicrete zorladı, bununla da kalmadılar Medine’de kendisine iman eden tüm Müslümanları öldürmek için ordularla saldırdılar. 

 

 

                 Rasullere düşmanlık edip Allah’ın tapılmaya layık hak ilahlığını kabul etmeyen bu kavimler sürekli uyarıldılar. Allah’ın gerçek ilah olduğu gerçeğine davet edildiler. Çünkü onlar Allah’tan başka elleriyle yaptıkları ilahlar edinmişler, onlara tapıyorlar, yüceltiyorlar, gelen Resullere kulaklarını tıkıyorlardı.

              Mekke’de kabe’nin içinde 360 adet irili ufaklı put vardı, en büyük putlar ise Lat, menat, Hubel ve Uzza idi. Bu putlar; Mekke’de farklı yerlerde tapılan putlardı. Mekke müşrikleri kendilerine fayda ve zarar vermeyen ilahlar edinmişlerdi. Bu nedenle Allah onlara Kuran’da soruyordu, düşündürüyordu, akıllarını kullanmaya davet ediyordu. Gelin dinleyelim.

 قُلِ الْحَمْدُ لِلَّهِ وَسَلَامٌ عَلَى عِبَادِهِ الَّذِينَ اصْطَفَى آَللَّهُ خَيْرٌ أَمَّا يُشْرِكُونَ (59)

(Resûlüm!) De ki: Hamd olsun Allah’a, selam olsun seçkin kıldığı kullarına. Allah mı daha hayırlı, yoksa O’na koştukları ortaklar mı?

 

               Ey Resülüm, verdiği nimetlerden, hayırlardan, ikramlardan,  gösterdiği hak yoldan ve indridği kitaptan dolayı Allah’a hamdet, zira O övülmeye layıktır.  

            Ayrıca Ey Resülüm, seçtiği gönderdiği ve tevhidle görevlendirdiği resullere selam olsun. Tevhide çaırıp cefa çeken, yurdundan kovulan, dinim uğrunda hayatını feda eden resullerime selam olsun.  

 

 

              Söyle o müşriklere, kâfirlere, emrime karşı çıkanlara, Allah mı hayırlı yoksa ortak koştukları putları mı? İstifham inkârı, yani soru sorularak şirkleri karalanmakta, bunca nimet ve hayır veren Allah mı yoksa sizin putlarınız mı hayırlı? deniliyor.

           Şimdi şöyle bir örnek vereyim, ilk doğduğunuz günden beri sizi besleyen, hasta olduğunuzda doktora götüren, acı çektiğinizde sizinle ağlayan, sizi görmeyince kederlenen bir anneniz mi hayırlıdır yoksa hiç tanımadığınız size en ufak bir faydası olmayan bir insan mı? Söyleyin Mekke müşrikleri, onlar gibi düşünenler !

آَللَّهُ خَيْرٌ أَمَّا يُشْرِكُونَ

Allah mı daha hayırlı, yoksa O’na koştukları ortaklar mı?

                Yani; hayat verip bizleri nimetleriyle donatan Allah mı hayırlı, cansız taşlar, heykeller ve ilah yerine konulan putlar, heykeller, sahtekâr efendiler mi hayırlı? Hangisi? Nasıl karar veriyorsunuz? Söyleyin, yediren-içiren, hayat veren, bizi koruyan Allah mı ibadete layıktır bir taş parçası mı? Bir cansız varlık mı? Hiç düşünmeyecek misiniz?

آَللَّهُ خَيْرٌ أَمَّا يُشْرِكُونَ

Allah mı daha hayırlı, yoksa O’na koştukları ortaklar mı?

                Ey müşrikler, size ne oluyorda, size fayda ve zarar vermeyen putlara tapıyor yerlerin ve gökleri sahibine tapmıyorsunuz? Size ne oluyorda dağları, taşları, vadileri, güneşi, ayı, gezegenleri, denizleri, gölleri, akarsuları, kıtaları, okyanusları, karaları yaratan Allah’a ibadet etmiyorsunuz? Neden? Allah mı hayırlı yoksa taptığınız putlar taşlar mı?

 

 أَمَّنْ خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ وَأَنْزَلَ لَكُمْ مِنَ السَّمَاءِ مَاءً فَأَنْبَتْنَا بِهِ حَدَائِقَ ذَاتَ بَهْجَةٍ مَا كَانَ لَكُمْ أَنْ تُنْبِتُوا شَجَرَهَا أَئِلَهٌ مَعَ اللَّهِ بَلْ هُمْ قَوْمٌ يَعْدِلُونَ

(Onlar mı hayırlı) yoksa gökleri ve yeri yaratan, gökten size su indiren mi? O suyla, bir ağacını bile bitirmeye gücünüzün yetmediği güzel güzel bahçeler bitirdik. Allah’tan başka bir ilah mı var! Doğrusu onlar sapıklıkta devam eden bir güruhtur.

        Allah düşündürüyor. Akla sesleniyor. Aklı olanlar ders alıyor, Onun dinine teslim oluyor, olmayan da büyükleniyor, azabı hak ediyor.

         Allah mı hayırlı gökleri/yeri yaratan, gökten su indiren, onunla toprağı sulayan, onlardan ekinler, meyveler, tahıllar çıkartan, onlarla insanları besleyen, hayat veren, karınlarını doyuran, hayatlarını düzenleyen Allah mı hayırlı? Yoksa bir damla su indiremeyen, küçücük bir çiçek meydane getiremeyen, fayda ve zarar veremeyen putlar mı hayırlı?

Söyleyin türlü türlü bağları, bahçeleri, bostanları, yemyeşil ormanları, masmavi denizleri, tertemiz meyveleri, ekinleri, yemişleri, gökyüzünü yaratan Allah mı hayırlı; elllerinizle diktiğiniz taşlar mı?

 

آَللَّهُ خَيْرٌ أَمَّا يُشْرِكُونَ

Allah mı daha hayırlı, yoksa O’na koştukları ortaklar mı?

Yeryüzünde Allah’tan başka bir ilah mı var? Yaratan mı var, ibadet edilecek başka bir ilah mı var? Tüm bunları gördükten sonar söyleyin başka ilah mı var?

 أَمَّنْ جَعَلَ الْأَرْضَ قَرَارًا وَجَعَلَ خِلَالَهَا أَنْهَارًا وَجَعَلَ لَهَا رَوَاسِيَ وَجَعَلَ بَيْنَ الْبَحْرَيْنِ حَاجِزًا أَئِلَهٌ مَعَ اللَّهِ بَلْ أَكْثَرُهُمْ لَا يَعْلَمُونَ

(Onlar mı hayırlı) yoksa yeryüzünü oturmaya elverişli kılan, aralarından (yer altından ve üstünden) nehirler akıtan, arz için sabit dağlar yaratan, iki deniz arasına engel koyan mı? Allah’tan başka bir ilah mı var! Doğrusu onların çoğu (hakikatleri) bilmiyorlar.

Söyleyin ey müşrikler, gafiller, nefislerine zülmedenler, İslam dininden yüz çevirenler! Yeryüzünde oturmaya elverişli yerler yaratan, yerin altından ve üstünden nehirler akıtan, onunla toprağı sulayan, yeryüzünü sabit durması için dağlar yaratan Allah mı hayırlı? Yoksa cansız taşlar mı? Putlarınız mı? Diktiğiniz heykelleriniz mi? Bu hakikatleri biliyor musunuz?

Söyleyin türlü türlü bağları, bahçeleri, bostanları, yemyeşil ormanları, masmavi denizleri, tertemiz meyveleri, ekinleri, yemişleri, gökyüzünü yaratan Allah mı hayırlı; elllerinizle diktiğiniz taşlar mı?

آَللَّهُ خَيْرٌ أَمَّا يُشْرِكُونَ

Allah mı daha hayırlı, yoksa O’na koştukları ortaklar mı?

 

 أَمَّنْ يُجِيبُ الْمُضْطَرَّ إِذَا دَعَاهُ وَيَكْشِفُ السُّوءَ وَيَجْعَلُكُمْ خُلَفَاءَ الْأَرْضِ أَئِلَهٌ مَعَ اللَّهِ قَلِيلًا مَا تَذَكَّرُونَ (62)

(Onlar mı hayırlı) yoksa darda kalana kendine yalvardığı zaman karşılık veren ve (başındaki) sıkıntıyı gideren, sizi yeryüzünün hâkimleri kılan mı? Allah’tan başka bir ilah mı var! Ne kadar da kıt düşünüyorsunuz!

         Söyleyin ey müşrikler, ey islam düşmanları! Darda kalana yardım eden, derdini çözen, onu hakka ileten, sıkıntısını gideren, musibtleri def eden, kazalardan koruyan, elini açıp yalvarana cevap veren, sizleri yeryüzüne hâkim kılıp hayat veren Allah mı daha hayırlı yoksa putlarınız mı?

Söyleyin türlü türlü bağları, bahçeleri, bostanları, yemyeşil ormanları, masmavi denizleri, tertemiz meyveleri, ekinleri, yemişleri, gökyüzünü yaratan Allah mı hayırlı; elllerinizle diktiğiniz taşlar mı?

 

آَللَّهُ خَيْرٌ أَمَّا يُشْرِكُونَ

Allah mı daha hayırlı, yoksa O’na koştukları ortaklar mı?

 أَمَّنْ يَهْدِيكُمْ فِي ظُلُمَاتِ الْبَرِّ وَالْبَحْرِ وَمَنْ يُرْسِلُ الرِّيَاحَ بُشْرًا بَيْنَ يَدَيْ رَحْمَتِهِ أَئِلَهٌ مَعَ اللَّهِ تَعَالَى اللَّهُ عَمَّا يُشْرِكُونَ

 

(Onlar mı hayırlı) yoksa karanın ve denizin karanlıkları içinde size yolu bulduran, rahmetinin (yağmurun) önünde rüzgârları müjdeci olarak gönderen mi? Allah’tan başka bir ilah mı var! Allah, onların koştukları ortaklardan çok yücedir, münezzehtir.

          Söyleyin, karanın ve denizin karanlıkları içinde size yıl bulduran, yağmur öncesi bulutları müjdeci olarak gönderen, ekinlerinizi sulayan, hayvanlarınızı besleyen, sizlere akıllar verip her çağda kullanmanıza kapı açan Allah mı hayırlı yoksa ortak koştukları putlar mı?

 

 أَمَّنْ يَبْدَأُ الْخَلْقَ ثُمَّ يُعِيدُهُ وَمَنْ يَرْزُقُكُمْ مِنَ السَّمَاءِ وَالْأَرْضِ أَئِلَهٌ مَعَ اللَّهِ قُلْ هَاتُوا بُرْهَانَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ صَادِقِينَ (64)

(Onlar mı hayırlı) yoksa ilk baştan yaratan, sonra yaratmayı tekrar eden ve sizi hem gökten hem yerden rızıklandıran mı? Allah’tan başka bir ilah mı var! De ki: Eğer doğru söylüyorsanız siz kesin delilinizi getirin!

           Söyleyin ey müşrikler! İlk baştan yaratan, sonra öldüren, sonra dirilten, hem yerden hem gökten sizlere rızık veren Allah mı hayırlı yoksa cansız fayda ve zarar vermeyen putlarınız mı? Eğer bu konuda deliliniz varsa haydi getirin, ispat edin.

           O halde kardeşlerim, yeryüzünde ve gökte bizlere nimetler veren Rabbimiz her puttan, taştan, heykelden, düzenden hayırlıdır, kıyas bile edilemez, Onun yüceliği ve hayrı üzerimizde büyüktür.

 

 

بارَكَ اللهُ لِيْ وَلَكُمْ في القرآنِ العَظيمِ،

وَنَفَعَنِيْ وَإِيَّاكُمْ بِمَا فِيهِ مِنَ الآياتِ وَالذّكْرِ الْحَكِيمِ،

أَقُولُ قَوْلِي هَذَا، وَأَسْتَغِفِرُ اللهَ لِي وَلَكُم وَلِسَائِرِ المسلمينَ مِنْ كَلِّ ذَنْبِ فَاسْتَغْفِرُوهُ، إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيم

Otur.

 

الحمد لله حمدًا طيبًا كثيرًا مباركًا فيه كما يحب ربنا ويرضى، أحمده وأشكره، وأتوب إليه وأستغفره،

فَاتَّقُوا اللهَ -أَيُّهَا المُؤمِنُونَ- وَكُونُوا مَعَ الصَّادِقِينَ،

وَأَطِيعُوا اللهَ وَالرَّسُولَ لَعَلَّكُم تُرحَمُونَ

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيماً

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ،

اللَّهُمَّ بَارِكْ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا بَارَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

وَارْضَ اللَّهُمَّ عن خُلَفَائِهِ الرَّاشِدِينْ: أَبِي بَكْرِ، وعمرَ، وعثمانَ، وعليٍّ؛ وعَن سَائِرِ أَصْحَابِ نَبَيِّكَ أَجْمَعَينِ، وَعَنِ التَّابِعِينِ، وَتَابِعِيهمْ بِإِحْسَانٍ إلى يَوْمِ الدِّين،

اللَّهم أعِزَّ الإسلامَ والمسلمينْ، وأذِلَّ الشركَ والمُشرِكِينْ، وَدَمِّرْ أَعْدَاءَ الدِّينْ، وَانْصُرْ عِبَادَك المُوَحِّدين،

 

رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونَا بِالْإِيمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلّاً لِّلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّكَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ

 

رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ

رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ

يَا عِبِادَ اللهِ

إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاءِ ذِي الْقُرْبَى

وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

“Muhakkak ki Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder, çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.”

اَقِمِ الصَّلَاة

 

 


83.Hutbe:Bir iyiliği hakir görme
İzlenme : 652

82.Hutbe:En faziletli amel hangisidir ey nebi?
İzlenme : 607

81.Hutbe-İslam’dan çıkartan en tehlikeli on madde
İzlenme : 612

80.Hutbe-Bu yedi hususu biliyor musun?
İzlenme : 674

79.Hutbe-Saklı putlarını kır
İzlenme : 612

78.Hutbe-Cennette nebiyle beraber olacaklar
İzlenme : 417

77.Hutbe-Çocukların kalbine ekilmesi gereken yedi tohum
İzlenme : 436

76.Hutbe-Af ve rahmet peygamberinin hayatından örnekler
İzlenme : 363

75.Hutbe-Tin suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 409

74.Hutbe-Fatiha Suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 398

73.Hutbe-Niçin okumalıyız?
İzlenme : 418

72.Hutbe-Çağdaş Haçlı Seferleri
İzlenme : 392

71.Hutbe-Din nasihattır
İzlenme : 414

70.Hutbe-Mutluluğa giden yol
İzlenme : 568

69.Hutbe-Lokman’ın oğluna vasiyeti
İzlenme : 465

68.Hutbe-Günahlarımızı unuttuk
İzlenme : 575

67.Hutbe-Ebu Bekir Sıddık (r.a.)
İzlenme : 562

66.Hutbe-Beni işiten var mı?
İzlenme : 587

65.Hutbe:Muharrem ayının fazileti ve bidatleri
İzlenme : 534

63.Hutbe:İbrahim aleyhi selam ve Kavmi
İzlenme : 580

62.Hutbe-2016 Kurban Bayramı Hutbesi
İzlenme : 527

61.Hutbe-Musa’nın Kavmi (2)
İzlenme : 584

60.Hutbe-Musa’nın Kavmi (1)
İzlenme : 506

59.Hutbe:Nuh’un Kavmi
İzlenme : 589

58.Hutbe-Medyen Kavmi
İzlenme : 614

57.Hutbe-Semud Kavmi
İzlenme : 670

56.Hutbe:Allah beni seviyor mu?
İzlenme : 825

55.Hutbe-Bir yiğit olarak Habibu Naccar
İzlenme : 576

54.Hutbe-Ramazandan sonra ki görevlerim
İzlenme : 568

53.Hutbe-Ramazan bayramı hutbesi (2016)
İzlenme : 664

52.Hutbe-Cennetin sekiz kapısından girenler.
İzlenme : 1456

51.Hutbe-Kadir gecesinin fazileti
İzlenme : 685

50.Hutbe-Cennete girebilmek için 30 sebep
İzlenme : 1094

49.Hutbe-Müslüman olmam neyi gerektirir?
İzlenme : 707

48-Hutbe-Ramazan ayını nasıl karşılamalıyız?
İzlenme : 609

47.Hutbe-Ah bu dünya hayatına keşke dönebilseydim
İzlenme : 600

46.Hutbe-Siz ki en hayırlı ümmetsiniz
İzlenme : 573

45.Hutbe-Ben müslümanlardanım.
İzlenme : 610

44.hutbe-Onun ahlakı Kuran’dı.
İzlenme : 564

43.Hutbe-Kuran’ın üç topluluğu
İzlenme : 560

42.Hutbe-Cennetin anahtarları
İzlenme : 545

41.Hutbe-Rasulullah Taif’te.
İzlenme : 600

40.Hutbe-Cehalet şerî bir özürdür
İzlenme : 547

39.Hutbe-Peygamberin hataları tedavi etme yöntemi
İzlenme : 553

38.Hutbe-Cuma gününün faziletleri
İzlenme : 581

37.Hutbe-Kaç ilaha ibadet ediyorsun?
İzlenme : 536

36.Hutbe-Fitneler karşısında nasıl sebat edebilirim?
İzlenme : 547

35.Hutbe-İmanın kaideleri
İzlenme : 594

34.Hutbe-2015 Kurban bayramı hutbesi (İsmai’li anlamak)
İzlenme : 546

33.Hutbe-2015 Ramazan bayramı hutbesi
İzlenme : 547

32.Hutbe-İslam’ın kaideleri
İzlenme : 525

31.Hutbe-İmanın tadına nasıl ulaşabilirim?
İzlenme : 576

30.Hutbe-Firavun Ve Dostları
İzlenme : 533

29.Hutbe-Allah’a ibadet edin tağuttan sakın.
İzlenme : 570

28.Hutbe-Bana nasihat eder misin?
İzlenme : 540

27.Hutbe-Babacığım şeytana itaat etme.
İzlenme : 516

26.Hutbe-Fil suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 533

25.Hutbe-Rabbine sığınan yedi gencin öyküsü
İzlenme : 536

24.Hutbe-Gençlere çok seveceği 21 nasihat
İzlenme : 534

23.Hutbe:Bu gidiş nereye?
İzlenme : 564

22.Hutbe-Kurtuluş Kapısı
İzlenme : 533

21.Hutbe-Kıymeti bilinmeyen beş büyük nimet
İzlenme : 526

20.Hutbe:Vakti gelmedi mi?
İzlenme : 536

19.Hutbe-Asr suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 511

18.Hutbe-Seni ibadetten alıkoyan nedir?
İzlenme : 503

17.Hutbe-Kurtuluşa eren fırkanın akidesi
İzlenme : 521

16.Hutbe-Sen Allah’ın tanımladığı müslüman mısın?
İzlenme : 537

15.Hutbe-Hevasını ilah edineni gördün mü?
İzlenme : 1136

14.Hutbe Sizi sekar cehennemine ne sürükledi?
İzlenme : 972

2015 Kurban Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 965

13.Hutbe-Allah’la beraber başka bir ilah mı var?
İzlenme : 954

12.Hutbe-Bugün mülk kimin?
İzlenme : 958

11.Hutbe-Mahşer gününde evin nerede olacak?
İzlenme : 865

10.Hutbe-Allah’a karşı samimi misin?
İzlenme : 825

9.Hutbe-Kıyamet için ne hazırladın?
İzlenme : 864

8.Hutbe-Allah’ı terk edip şeytanları dost edindiler.
İzlenme : 817

7.Hutbe-Şüphesiz ki Sen dosdoğru yola iletirsin.
İzlenme : 836

6.Hutbe-Toplumda ki en yaygın şirkler
İzlenme : 1176

5.Hutbe-Kulluk ancak Allah’a olur
İzlenme : 972

2015 Ramazan Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 954

4.Hutbe-Dinde bilinmesi gereken Üç Esas
İzlenme : 969

3. Hutbe-La İlahe İlallah’ın anlamı ve şartları
İzlenme : 864

2.Hutbe:"Şirkten Sakındırma"
İzlenme : 964

1.Hutbe: "İlkin Tevhid"
İzlenme : 1090
Eklenme : 10/10/2016 10:38 İzlenme : 522
Oylama :     Uyarı : Oy verebilmek için üye girişi yapmanız gerekir
Link :
Yorum : Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız...
Giriş için tıklayınız...
Paylaş Delicious Stumble


Yunus:109 (Ey Muhammed!) Sana vahyolunana uy ve Allah hükmünü verinceye kadar sabret. O, hüküm verenlerin en hayırlısıdır.

 

 

 

 

 

 

Davet