Üye Paneli
E-posta :
Şifre :
» Şifremi Unuttum
» Üye Olmak İstiyorum...
Duyuru Listesi
Ad Soyad
E-posta

İstatistik

Bugün : 300
Dün : 759
Bu Ay : 13270
Geçen Ay : 24883
Toplam : 2918574
 
  » 65.Hutbe:Muharrem ayının fazileti ve bidatleri
    » Görüntülü Dersler » Hutbeler » 65.Hutbe:Muharrem ayının fazileti ve bidatleri

 

Muharrem ayının fazileti ve bidatleri

إِنَّ الْحَمْدَ لله نَحْمَدُهُ وَنَسْتَعِيْنُهُ وَنَسْتَغْفِرُهُ، وَنَعُوْذُ بالله مِنْ شُرُورِ أَنْفُسِنَا وَمِنْ سَيِّئَاتِ أَعْمَالِنَا، مَنْ يَهْدِهِ اللهُ فَلَا مُضِلَّ لَهُ وَمَنْ يُضْلِلْ فَلَا هَادِيَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنْ لَا إله إلا الله وَحْدَهُ لَا شَرِيْكَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُوْلُهُ.

أَمَّا بَعْد فإنَّ أَصْدَقَ الْحَدِيثِ كِتَابُ اللهِ، وَخَيْرَ الْهَدْيِ هَدْيُ محمدٍ صَلَّى الله عليه وسلَّم، وَشَرَّ الْأُمُورِ مُحْدَثَاتُهَا، وَكُلَّ مُحْدَثَةٍ بِدْعَةٌ، وَكُلَّ بِدْعَةٍ ضَلَالَةٌ، وَكُلَّ ضَلَالَةٍ فِي النَّارِ

            Bizleri hidayete ulaştıran, tevhidle tanıştıran, nimetleriyle donatan, bizleri en güzel resulle müjdeleyen, son dinle yollarını gösteren, Kuranla kalplerimizi aydınlatan Allah’a hamd olsun.

           Salat ve selam Resullerin sonuncusu, gözlerin nuru, kaplerin sevgilisi, önderlerin en büyüğü olan Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in ve seçkin tahir ashabının üzerine olsun.

           Bugünkü hutbemizin konusu “Muharrem ayının fazileti” Bu hutbemde, “Muharrem ayının faziletine, aşura gününün faziletine ve buna dair delillere ” değineceğim.

 

               Kıymetli kardeşlerim ve Aziz Müslümanlar! Müslümanın dünya hayatında önem vermesi gereken temel hususlar vardır. Onun gözetmesi gereken en temel husus ve gaye, şüphesiz ki; Allah’a delille, sünnete uygun bir tarzda ibadet etmesi, onun rızasını kazanmaya çalışması, azabından ve gazabından kurtulmak için çaba sarf etmesidir. İşte insan bu ulvi gaye uğruna yaratılmıştır.

              Müslüman; Allah’ın ve Resülünün kendisine emrettiğini terk eder, yasakladıklarını yaparsa, selim/temiz/müstakim fıtratını koruyan iman gömleğini çıkartır, Allah’ın razı olmadığı bir birey kimliğini giyer. Rabbim bu yüzden bizi razı olduğu sevdiği ve teşvik ettiği yollara iletsin, sakındırdığı her tür yoldan da alıkoysun.

               Her yılın kendine ait mevsimleri vardır. Kıştan sonra ilkbahar, ilkbahardan sonra yaz, yazdan sonra sonbahar ve ondan sonra da yeniden kış gelir. Her mevsimin kendine ait meyveleri, tahılları, yiyecekleri ve içecekleri olur. Her mevsimin kendine ait sıcak, ılık, soğuk rüzgârları olur. Aynı şekilde her mevsiminde kendine ait dini günleri olur. Bugünlerde bayram edilir, oruç tutulur, hacca gidilir, dualar edilir, zekâtlar verilir, Kuranlar okunur.

                 Kıymetli kardeşlerim ve Aziz Müslümanlar! Allah, ramazanı oruç ayı, zilhicceyi hac ayı, cumayı mübarek gün, kadir gecesini en faziletli gün olarak seçmiştir. Günlerin ve mekânların mübarek oluşu ancak Kuran ve sünnetten sabit delillerle gerçekleşir. Kuran’ın ve sünnetin haber vermediği bir günü veya mekânı faziletli saymak bidattir.

 

              Örneğin Allah ramazan ayını faziletli ay, Cuma gününü en hayırlı gün, kadir gecesini en hayırlı gece olarak faziletli kılmıştır. Bu konuda somut deliller vardır.

           Bu münasebetlerle, önümüzde ki hafta salı günü mübarek bir gün bizi ziyaret edecek, kapımızı çalacak, bize tebessüm edecek, onunla tanışmak, görüşmek, sözleşmek gerekir. İşte O misafirimiz; muharrem ayının aşura günüdür. Yani, onuncu günüdür.

          Nasıl ramazan ayı farz olan oruçları tutmayı gerekli kılarsa, “aşura günü de sünnet olan orucu tutmak gerekir.”

          Rabbim bizi aşura gününe ulaşmayı kolaylaştırsın. O günün faziletinden gafil eylemesin. Birbirine hayrı, iyiliği, salih ameli hatırlatan mümşinlerden eylesin, bizleri toplu halde cennetine iletsin.

       Nedir aşura? İmam İbn Kudâme ve İmam Nevivi’nin haber verdiği tanımlara göre, “Aşura muharrem ayının 10 gününe verilen, cahiliye döneminde bulunmayan, islamın verdiği bir isimdir.” Bu söz Said ibn Museyyeb ve Hasen’in sözüdür. İbn Abbas radiyallalhu anhu’dan şöyle rivayet edilir;

أمرَ رسولُ اللَّهِ صلَّى اللَّهُ عليهِ وسلَّمَ بِصَومِ عاشوراءُ ، يومُ العاشِرِ

 “Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem Muharrem ayının onuncu günü olan aşura günü oruç tutmayı emretti.” (Sahîhu Tirmizi 755, İmam Elbânî sahihtir.)

 

 

              Kıymetli kardeşlerim ve Aziz Müslümanlar! Aşura günü oruç tutmanın faziletine dair Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’den çok rivayet bulunmaktadır. Öyle ki gelen hadislerde Allah; muharrem ayına شَهْرُ اللهِ Allah’ın ayı demiştir. Gelin faziletine dair bazı hadisler zikredelim. 

           Ebû Hureyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Ramazan orucu dışında en faziletli oruç, Allah’ın ayı muharremde tutulan oruçtur. Farzlar dışında en faziletli namaz da gece namazıdır. “
(Müslim, Sıyâm 202, 203. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Savm 56; Tirmizî, Mevâkît 207; Nesâî, Kıyâmü’l-leyl 6)

              Aişe (radıyallahu anhâ) demiştir ki: “Aşure günü cahiliye devrinde, Kureyşlilerin oruç tuttukları bir gündü. O günde Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem de oruç tutuyordu. Resûlullah, Medine’ye gelince de aşure günü oruç tuttu ve o günün orucunu emretti. Ramazan orucu farz kılınınca farz oruç Ra­mazan oldu ve aşure terk edildi. Artık isteyen o gün oruç tuttu, isteyen tutmadı.” (Buhari, Savm 1, 68, Müslim, Sıyâm 113 (1125); Tirmizî, Savm, 49; Ebu Davud, Savm, 64; Muvatta, Sıyam, 33)

                  Abdullah İbn Ömer (radıyallahu anhumâ) demiştir ki: “Aşure (günü), cahiliye devrinde oruç tuttuğumuz bir gündü. Ra­mazan farz kılınınca, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Bu (gün) Allah’ın günlerinden bir gündür. Dileyen o gün oruç tutar, dileyen tutmaz.” (Buhari, Savm, 68; Müslim, Sıyâm, 117 (1126); Ebû Dâvûd, Savm, 64)

 

                  Abdullah İbn Abbas (radıyallahu anhumâ) demiştir ki: “Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Medine’ye gelince Yahudilerin Aşure günü oruç tuttuklarını gördü. Bunun sebebi sorulduğunda Yahudiler: “Bu (gün) Allah (c.c.)’ın Firavun’a karşı Musa’ya yardım ettiği gündür. Biz onu tazim için bugün oruç tutuyoruz” dediler. Bunun üze­rine Resûlullah: “Biz Musa’ya sizden daha yakınız” buyurdu ve Aşure orucunu emretti.(Buhari, Enbiya, 24, Menakıbu’l-Ensar, 52; Müslim, Sıyâm, 127 (1130); Ebû Dâvûd, Savm, 64; İbn Mâce, Sıyâm, 41; Ahmed b. Hanbel, 1/291, 310, 336, 340.)

            Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurur: “Aşûre günü oruç tutanın, bir yıllık günahları affolur.” (Müslim, Tirmizî, İ. Ahmed, Taberanî)

         Kıymetli kardeşlerim ve Aziz Müslümanlar! Tek başına Aşûre günü oruç tutmak mekruhtur. Çünkü Yahudilere benzenmiş olur. 9. ile 10. veya 10. ile 11. günü tutmak sünnettir. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem ehli kitaba benzememek için 10. Günden bir gün önceyi veya sonrayı da oruçlu geçirmeyi emretmiştir. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem vefatından bir yıl önce önümüzde ki yıl 10. Günden bir gün önce oruç tutmaya niyet etmiş ve şöyle buyurmuştur: “Eğer seneye ölmez kalırsam 9. gün mutlaka oruç tutacağım.”

           Aşura günü büyük ve küçük günahlarımızı, hatalarımızı, siler, bizi temizler. Bugünde sünnete uyarak oruç tutmak takvayı, salih ameli, hayırlı davranışları artırır. Müslüman bugünden dolayı gaflete düşmemelidir.

 

 

             Aşura günü yapılan dinde delili olmayan, âlimlerimizin, İmam Ebu hanife’nin kabul etmediği bidatler de vardır. Bu bidatlere adım atmamalıdır. Nedir bu bidatler?

                      Aşura günü aşura tatlısı yapmak, gözlere sürme çekmek, o güne has olarak gusletmek, kına yapmak, tebrikleşmek, yemekler yapıp davetler vermek, bayram günümüş gibi kutlamalar yapmak bidattir. Aynı şekilde; matemlere bürünmek, suriyede mülsüman kadınları ve çocukları katleden şia kâfirlerinin şii beşdelerinde veTürkiye’nin bazı yerlerinde yaptığı gibi zincirle bedene vurmak, başa vurmak, onları kanatmak bunların tümü delille sabit olmayan, şeriatın, aklın ve ulvi değerlerin kabul etmediği bidatlerdir.

              Bu söylediğim bidatleri ne Rasulullah, ne ashabı, ne onları hayırda ve salih amelde izleyen müçtehid imamların hayatında gördük. Bu bidatler, Müslümanların dinine zarar vermekte, dinin özünü bozmakta, yeni nesiller delile dayanmayan amelleri miras bırakmakta, Müslümanların birliği bozmakta, sünnetten uzaklaştırmakta, ecirleri heba etmektedir.

          Şialar dediğimiz İslam dininden uzak kâfir topluluklar, bu günü matem, hüzün, ağıt ve kan akıtma günü olarak kutlar. Bugünlerde neşidler, ılahiler okurlar. Yalan rivayetler ileri sürerler. Bu cahiliye âdetidir. İslam bu sapıkların, yobazların fiilinden uzaktır.

 

 

 

 

            Muharrem ayında başa zincirle vurmak, kan akıtmak ehlisünnetin ameli değildir. Bu amelleri uygulamak, İslam dinini kötü göstermektir. Dinde buna dair delil yoktur. Şia kafirlerinin amelidir. Sünnet ehli böyle sapık, kafir, kafirlerin dostu topluluklara özenmemelidir.

نَسْأَلُ اللهَ أَنْ يَجْعَلَنَا مِنْ أَهْلِ السُّنَّةِ، وَأَنْ يُحْيِينَا عَلَى الْإِسْلَامِ وَيُمِيتَنَا عَلَى الِإيمَانِ، وَأَنْ يُوَفِّقَنَا لِمَا يُحِبُّ وَيَرْضَى. وَنَسْأَلُهُ أَنْ يُعِينَنَا عَلَى ذِكْرِهِ وَشُكْرِهِ وَحُسْنَ عِبَادَتِهِ، وَأَنْ يَتَقَبَّلَ مِنَّا وَيَجْعَلَنَا مِنَ الْمُتَّقِينَ، وَصَلَّى اللهُ عَلَى نَبِيِّنَا مُحَمَّدٍ وَعَلَى آلِهِ وَصَحْبِهِ أَجْمَعِينْ

بارَكَ اللهُ لِيْ وَلَكُمْ في القرآنِ العَظيمِ،

وَنَفَعَنِيْ وَإِيَّاكُمْ بِمَا فِيهِ مِنَ الآياتِ وَالذّكْرِ الْحَكِيمِ،

أَقُولُ قَوْلِي هَذَا، وَأَسْتَغِفِرُ اللهَ لِي وَلَكُم وَلِسَائِرِ المسلمينَ مِنْ كَلِّ ذَنْبِ فَاسْتَغْفِرُوهُ، إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيم

Otur.

 

الحمد لله حمدًا طيبًا كثيرًا مباركًا فيه كما يحب ربنا ويرضى، أحمده وأشكره، وأتوب إليه وأستغفره،

فَاتَّقُوا اللهَ -أَيُّهَا المُؤمِنُونَ- وَكُونُوا مَعَ الصَّادِقِينَ،

وَأَطِيعُوا اللهَ وَالرَّسُولَ لَعَلَّكُم تُرحَمُونَ

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيماً

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ،

اللَّهُمَّ بَارِكْ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا بَارَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

وَارْضَ اللَّهُمَّ عن خُلَفَائِهِ الرَّاشِدِينْ: أَبِي بَكْرِ، وعمرَ، وعثمانَ، وعليٍّ؛ وعَن سَائِرِ أَصْحَابِ نَبَيِّكَ أَجْمَعَينِ، وَعَنِ التَّابِعِينِ، وَتَابِعِيهمْ بِإِحْسَانٍ إلى يَوْمِ الدِّين،

اللَّهم أعِزَّ الإسلامَ والمسلمينْ، وأذِلَّ الشركَ والمُشرِكِينْ، وَدَمِّرْ أَعْدَاءَ الدِّينْ، وَانْصُرْ عِبَادَك المُوَحِّدين،

 

رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونَا بِالْإِيمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلّاً لِّلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّكَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ

 

رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ

رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ

يَا عِبِادَ اللهِ

إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاءِ ذِي الْقُرْبَى

وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

“Muhakkak ki Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder, çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.”

اَقِمِ الصَّلَاة

 

 

 


83.Hutbe:Bir iyiliği hakir görme
İzlenme : 730

82.Hutbe:En faziletli amel hangisidir ey nebi?
İzlenme : 670

81.Hutbe-İslam’dan çıkartan en tehlikeli on madde
İzlenme : 672

80.Hutbe-Bu yedi hususu biliyor musun?
İzlenme : 740

79.Hutbe-Saklı putlarını kır
İzlenme : 671

78.Hutbe-Cennette nebiyle beraber olacaklar
İzlenme : 452

77.Hutbe-Çocukların kalbine ekilmesi gereken yedi tohum
İzlenme : 474

76.Hutbe-Af ve rahmet peygamberinin hayatından örnekler
İzlenme : 401

75.Hutbe-Tin suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 445

74.Hutbe-Fatiha Suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 428

73.Hutbe-Niçin okumalıyız?
İzlenme : 464

72.Hutbe-Çağdaş Haçlı Seferleri
İzlenme : 427

71.Hutbe-Din nasihattır
İzlenme : 463

70.Hutbe-Mutluluğa giden yol
İzlenme : 615

69.Hutbe-Lokman’ın oğluna vasiyeti
İzlenme : 504

68.Hutbe-Günahlarımızı unuttuk
İzlenme : 628

67.Hutbe-Ebu Bekir Sıddık (r.a.)
İzlenme : 597

66.Hutbe-Beni işiten var mı?
İzlenme : 620

64.Hutbe:Allah mı hayırlı yoksa ortak koştuklarınız mı?
İzlenme : 562

63.Hutbe:İbrahim aleyhi selam ve Kavmi
İzlenme : 622

62.Hutbe-2016 Kurban Bayramı Hutbesi
İzlenme : 567

61.Hutbe-Musa’nın Kavmi (2)
İzlenme : 632

60.Hutbe-Musa’nın Kavmi (1)
İzlenme : 560

59.Hutbe:Nuh’un Kavmi
İzlenme : 622

58.Hutbe-Medyen Kavmi
İzlenme : 650

57.Hutbe-Semud Kavmi
İzlenme : 713

56.Hutbe:Allah beni seviyor mu?
İzlenme : 960

55.Hutbe-Bir yiğit olarak Habibu Naccar
İzlenme : 614

54.Hutbe-Ramazandan sonra ki görevlerim
İzlenme : 604

53.Hutbe-Ramazan bayramı hutbesi (2016)
İzlenme : 709

52.Hutbe-Cennetin sekiz kapısından girenler.
İzlenme : 1496

51.Hutbe-Kadir gecesinin fazileti
İzlenme : 732

50.Hutbe-Cennete girebilmek için 30 sebep
İzlenme : 1136

49.Hutbe-Müslüman olmam neyi gerektirir?
İzlenme : 769

48-Hutbe-Ramazan ayını nasıl karşılamalıyız?
İzlenme : 673

47.Hutbe-Ah bu dünya hayatına keşke dönebilseydim
İzlenme : 637

46.Hutbe-Siz ki en hayırlı ümmetsiniz
İzlenme : 609

45.Hutbe-Ben müslümanlardanım.
İzlenme : 657

44.hutbe-Onun ahlakı Kuran’dı.
İzlenme : 599

43.Hutbe-Kuran’ın üç topluluğu
İzlenme : 598

42.Hutbe-Cennetin anahtarları
İzlenme : 583

41.Hutbe-Rasulullah Taif’te.
İzlenme : 639

40.Hutbe-Cehalet şerî bir özürdür
İzlenme : 585

39.Hutbe-Peygamberin hataları tedavi etme yöntemi
İzlenme : 590

38.Hutbe-Cuma gününün faziletleri
İzlenme : 621

37.Hutbe-Kaç ilaha ibadet ediyorsun?
İzlenme : 570

36.Hutbe-Fitneler karşısında nasıl sebat edebilirim?
İzlenme : 585

35.Hutbe-İmanın kaideleri
İzlenme : 637

34.Hutbe-2015 Kurban bayramı hutbesi (İsmai’li anlamak)
İzlenme : 581

33.Hutbe-2015 Ramazan bayramı hutbesi
İzlenme : 586

32.Hutbe-İslam’ın kaideleri
İzlenme : 561

31.Hutbe-İmanın tadına nasıl ulaşabilirim?
İzlenme : 625

30.Hutbe-Firavun Ve Dostları
İzlenme : 574

29.Hutbe-Allah’a ibadet edin tağuttan sakın.
İzlenme : 612

28.Hutbe-Bana nasihat eder misin?
İzlenme : 575

27.Hutbe-Babacığım şeytana itaat etme.
İzlenme : 553

26.Hutbe-Fil suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 568

25.Hutbe-Rabbine sığınan yedi gencin öyküsü
İzlenme : 571

24.Hutbe-Gençlere çok seveceği 21 nasihat
İzlenme : 571

23.Hutbe:Bu gidiş nereye?
İzlenme : 609

22.Hutbe-Kurtuluş Kapısı
İzlenme : 566

21.Hutbe-Kıymeti bilinmeyen beş büyük nimet
İzlenme : 561

20.Hutbe:Vakti gelmedi mi?
İzlenme : 575

19.Hutbe-Asr suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 548

18.Hutbe-Seni ibadetten alıkoyan nedir?
İzlenme : 541

17.Hutbe-Kurtuluşa eren fırkanın akidesi
İzlenme : 553

16.Hutbe-Sen Allah’ın tanımladığı müslüman mısın?
İzlenme : 574

15.Hutbe-Hevasını ilah edineni gördün mü?
İzlenme : 1175

14.Hutbe Sizi sekar cehennemine ne sürükledi?
İzlenme : 1012

2015 Kurban Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 994

13.Hutbe-Allah’la beraber başka bir ilah mı var?
İzlenme : 990

12.Hutbe-Bugün mülk kimin?
İzlenme : 993

11.Hutbe-Mahşer gününde evin nerede olacak?
İzlenme : 901

10.Hutbe-Allah’a karşı samimi misin?
İzlenme : 862

9.Hutbe-Kıyamet için ne hazırladın?
İzlenme : 899

8.Hutbe-Allah’ı terk edip şeytanları dost edindiler.
İzlenme : 851

7.Hutbe-Şüphesiz ki Sen dosdoğru yola iletirsin.
İzlenme : 873

6.Hutbe-Toplumda ki en yaygın şirkler
İzlenme : 1210

5.Hutbe-Kulluk ancak Allah’a olur
İzlenme : 1020

2015 Ramazan Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 990

4.Hutbe-Dinde bilinmesi gereken Üç Esas
İzlenme : 1012

3. Hutbe-La İlahe İlallah’ın anlamı ve şartları
İzlenme : 893

2.Hutbe:"Şirkten Sakındırma"
İzlenme : 999

1.Hutbe: "İlkin Tevhid"
İzlenme : 1133
Eklenme : 10/10/2016 10:43 İzlenme : 575
Oylama :     Uyarı : Oy verebilmek için üye girişi yapmanız gerekir
Link :
Yorum : Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız...
Giriş için tıklayınız...
Paylaş Delicious Stumble


Yunus:109 (Ey Muhammed!) Sana vahyolunana uy ve Allah hükmünü verinceye kadar sabret. O, hüküm verenlerin en hayırlısıdır.

 

 

 

 

 

 

Davet