Üye Paneli
E-posta :
Şifre :
» Şifremi Unuttum
» Üye Olmak İstiyorum...
Duyuru Listesi
Ad Soyad
E-posta

İstatistik

Bugün : 526
Dün : 620
Bu Ay : 9593
Geçen Ay : 23271
Toplam : 2938168
 
  » 69.Hutbe-Lokman’ın oğluna vasiyeti
    » Görüntülü Dersler » Hutbeler » 69.Hutbe-Lokman’ın oğluna vasiyeti

 

 

 

 

 

LOKMAN A.S. OĞLUNA VASİYETİ

Ubeydullah Arslan

إِنَّ الْحَمْدَ لله نَحْمَدُهُ وَنَسْتَعِيْنُهُ وَنَسْتَغْفِرُهُ، وَنَعُوْذُ بلله مِنْ شُرُورِ أَنْفُسِنَا وَمِنْ سَيِّئَاتِ أَعْمَالِنَا، مَنْ يَهْدِهِ اللهُ فَلَا مُضِلَّ لَهُ وَمَنْ يُضْلِلْ فَلَا هَادِيَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنْ لَا إله إلا الله وَحْدَهُ لَا شَرِيْكَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُوْلُهُ.

أَمَّا بَعْد فإنَّ أَصْدَقَ الْحَدِيثِ كِتَابُ اللهِ، وَخَيْرَ الْهَدْيِ هَدْيُ محمدٍ صَلَّى الله عليه وسلَّم، وَشَرَّ الْأُمُورِ مُحْدَثَاتُهَا، وَكُلَّ مُحْدَثَةٍ بِدْعَةٌ، وَكُلَّ بِدْعَةٍ ضَلَالَةٌ، وَكُلَّ ضَلَالَةٍ فِي النَّارِ

            Bizleri hidayete ulaştıran, tevhidle tanıştıran, nimetleriyle donatan, bizleri en güzel resulle müjdeleyen, son dinle yollarını gösteren, Kuranla kalplerimizi aydınlatan Allah’a hamd olsun. Salat ve selam Resullerin sonuncusu, gözlerin nuru, kaplerin sevgilisi, önderlerin en büyüğü olan Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in ve seçkin tahir ashabının üzerine olsun.

           Bugünkü hutbemizin konusu “Lokman’ın oğluna vasiyeti” Bu hutbemde, “Bu hutbemde bir babanın, salih bir Müslümanın oğlunu terbiye etmek için söylediği vasiyetleri” anlatacağım.

 

 

                  Kıymetli kardeşlerim ve aziz Müslümanlar! Kuran birçok vaisyetler, irşadatlar ve tevcihatlar içerir. Bunları kim yerine getirirse felaha erer. Kuran’ın terbiye metodu eğiticidir, kulşatıcıdır, sevdiricidir, öğreticidir, hidayet vericidir, kesin doğru ihtiva eder.

                Kuran, babaları, anneleri, insanı, çocukları, muallimlerı hayır yolda terbiye eder. Onları en doğru akideye, en saliha amele, en güzel ahlaka ve en hikmetli davranışlara yönlendirir. Yaşanmış kıssaları anlatır, Peygamberlerin mücadelelerini en güzel yöntemle ibret alınması için aktarır.  

                Kuran, talim ve terbiye üzerine çalışan babalara, muallimlere, eğitimcilere çocuklarını nasıl terbiye edecekleri hususunda doyurucu ve fayda verici yollar gösterir. Bu yolların en güzelini şüphesiz ki; Resuller öğretmiş, ümmetlerini ulvi gayelere çağırmıştır. En doğru vasiyeti, en doğru terbiye yolunu, en doğru mücadele yöntemini peygamberler ortaya koymuştur.

             Allah, kitabında bir bireyin adını anarak övmüşse, bizden iki şey istiyor demektir, ilki; onu sevmemezi diğer ikincisiyse övülmesine sebep olan tevcihatına, irşadatına, tavsiyelerine itaat etmememizi ister. Allah kitabında Lokman a.s. hakkında şöyle buyurur:

 

وَلَقَدْ آتَيْنَا لُقْمَانَ الْحِكْمَةَ  [لقمان:12]

“Biz Lokman’a hikmet verdik” (Lokman-12)

              Lokman a.s. peygamberlerden değildi. O; ilim ve hikmet verilmiş dürüst, ahlaklı ve toplumda sevilen çok salih bir insandı. Allah’ın salih kullarındandı. Allah, Lokman’a hikmet verdik demektedir; hikmetten maksad; ilimdir, fehmetmektir, doğru sözdür, olgun bakıştır, yani; her şeyi yerli yerince konuşmak, amel etmek, kusur işlememek, Allah’a isyana götürecek söz ve amele düşmemektir.

                  İlim ve hikmet insana verilen en büyük iki nimettir.Lokman; ahlaki yaşamında örnekti, davranışlarında merhametliydi, eylemlerinde hikmetliydi, Rabbinin verdiği nimete şükredenlerdendi.

                  Lokman, bizlere muhteşem bir örneklik ortaya koymuştur, sorumluluk bilincini öğretmiş, evladı terbiye ederken göz önünde bulundurmamız gereken hususları en harika en yalın biçimde öğretmiştir.

                    Oğluna yaptığı vasiyette; yumuşak diline, merhametli tutumuna, harika öğütlerine, en etkili yolu seçtiğine, nahif bir sesle oğluna Yavrucuğum diyerek hitap etiğine, onun kalbi kazanmak ve hayır yola teşvik etmek için fayda verici konuları öğrettiğine şahit oluruz. Allah ayetinde şöyle buyurmuyormuydu?

ادع إلى سبيل ربك بالحكمة والموعظة الحسنة

1-Lokman aleyhi selam’ın oğluna yaptığı ilk vasiyeti; Oğlum, Allah’a ortak koşma demek olmuştur. Kuran bu konuda bakınız şöyle buyuruyor:

“Ey yavrucuğum Allah’a ortak koşma” (Lokman-13)

                   Lokman; Oğlunu ilkin sahih akideye davet etmiştir. İlk gözetmesi gereken temel hakkın Allah’ın hakı olduğunu öğretmiştir. Tevhidi fehmetmeye, ona muhalif olan şirkten uzak durmaya çağırmıştır. Akide; inançtır. İnanç ayet ve hadise dayanır. Akidesi sağlam olmayan evlat; her tür küfre, şirke, batıla kayabilir. Bu nedenle her babanın, eğitimcinin, muallimin çocuklara öğretmesi gereken ilk şey Tevhid ve şirkten sakındırmak olmalıdır.

               Şirk; Allah’a rububiyetinde, ulûhiyetinde, isim ve sıfatında ortak koşmaktır. Allah’a ait ibadeti bir başkasına yapmak, o varlığı ibadette Allah ile eşit görmektir. Şirkin gerçek yüzü ibadette zuhur eder. Kim ibadetini yani duasını, secdesini, ruküsünu, namazını, tavafını, adağını, kurbanını, yardım istemesini, tevekkülünü, sığınmasını, tövbesini Allah’tan başkasına yaparsa şirk işler. Kim yerde ve gökte Allah’tan başka bir yaratıcı ve kanun koyucu varlıklar olduğuna inanırsa aynı şekilde şirk işler. Kim; Allah’a ait bir ismi/sıfatı inkâr eder yahut onları başkasına layık görürse şirk işler. Şirk en büyük günahtır.

                  Rabbine şirkle kavuşan kimsenin kurtuluşu yoktur. Bu nedenle her Müslümanın bunu bilmesi gerekir. Şirkin büyük günahlardan olması hasebeyle Lokman a.s. oğlunu ilkin şirkten uyardı.

          Bu Lokman a.s. oğluna ilk vasiyetidir, bu vasiyet tüm babaların, annelerin, muallimlerin, terbiye üzerine çalışan öğretmenlerin evlatlarına vermesi gereken temel vasiyettir. Evlatlarımız tevhid üzere terbiye edilmeli, şirkten sakındırılmalı, Allah’ı ibadette birlemelidir.  

 

2-Lokman aleyhi selam’ın oğluna yaptığı ikinci vasiyeti; Oğlum, Allah kulunun hem gizli hem açığa vurduğu halini görür ve gözetler demek olmuştur. İkinci vasiyet; Tevhide iman ve şirkten sakınmaktan sonra en temel konulardan biridir. Allah’ın kulunu her yerde gördüğünü, gözetlediğini, her yaptığına muttali olduğunu öğretmektir. Allah şöyle buyuruyor:

“(Lokman, öğütlerine devamla şöyle demişti:) Yavrucuğum! Yaptığın iş (iyilik veya kötülük), bir hardal tanesi ağırlığında bile olsa ve bu, bir kayanın içinde veya göklerde yahut yerin derinliklerinde bulunsa, yine de Allah onu (senin karşına) getirir. Doğrusu Allah, en ince işleri görüp bilmektedir ve her şeyden haberdardır.” (Lokman-16)

 

               Bu konu Allah’ın yüce azametini, her şeyi gözetlediğini, bir gün hesap sorucu olduğunu, ondan kaçışın bulunmadığını, her yerde onun gözetimi altında olduğumuzu hissetmeye sebep olur.

              Çocuklarımıza, Allah’ın her yaptığımızı, söylediğimizi, sakladığımızı, açığa vurduğumuzu kısaca her şeyimizi gördüğünü, kayıt altına aldığını öğretmemiz sağlam kişilik oluşturmamızda önemlidir. Bakınız Lokman a.s oğluna yaptığı ikinci vasiyet budur:

 

           Evlatlarımıza; küçük olsun büyük olsun amellerimizi nerede yaparsak yapalım, dünyanın hangi köşesinde işlersek işleyelim, Allah’ın onu mahşer gününde mutlaka karşımıza çıkartacağını, hesabını soracağını, ondan gafil olmadığını öğretmeliyiz.

             Terbiye olmadan güçlü birey, güçlü aile ve güçlü toplum olunmaz, ayrıca batıldan-şirkten-haramdan ve bidatten tasfiye olunmadan/arınmadan güçlü olamayız.

                     Evlarımıza vermemiz gereken bu duygu; Allah’la güçlü bağ kurmalarını, imanlarını güçlendirmeyi, ondan korkmayı, emrine bağlı kalmayı, yasağından sakınmayı getirir.

 

 

                 Ey kardeşim, Allah senin gizli halini ve açığa vurduğun halini biliyor, seni her yerde gözetliyor, sözünü ve amelini kayıt altına alıyor, o senden gafil değildir. Kalemler her an yazıyor, defterler her an doluyor, bastığın her adım iz bırakıyor, uzattığın her elin fotoğrafı çekiliyor, gördüğün her haram izleniyor, her derin mahşer gününde dile geliyor, senden ya şikâyetçi oluyor ya razı oluyor.

              Allah’ın öünde mahcup olmak güzel mi ey kardeşim, cennete ileten rıza biletini almak varken, cehenneme doğru götğren azap biletini almak güzel midir?

             Lokman’ın vasiyeti Ne büyük vasiyetler! Ne büyük ihtimamlar! Bir baba oğluna ne müthiş öğütler veriyor! Ne harika terbiye yolu ! Babalar, çocuklarına bu öğütleri vermelidir.

           Bugün acaba babalar çocuklarına böyle vasiyet veriyor mu? Oğul babanın kopyası gibidir, O ne yapsa onun her hareketinden, esnemesinden tut konuşmasına, oturmasından tut yürümesine kadar her şeyde onu taklid eder. Bugün evlatlar kötü alışkanlıkları babalarından öğreniyor, bu ülkede müzik, futbol, şarkı, sigara, yalan, küfür, tembellik, gevşeklik, namazsızlık, uyuşturucu, içki, kumar babalardan öğreniliyor. Babalar, oğullarına örnek olması gereken yönde örnek olmuyor.

 

3-Lokman aleyhi selam’ın oğluna yaptığı üçüncü vasiyeti; “Namazları vaktinde kıl oğlum” olmuştur. Kuran bu gerçeği ifade eder:

“Ey yavrucuğum namaz kıl.” (Lokman-17)

                Namaz; Allah ile kul arasında ki en temel bağdır, köprüdür. İnsan; onunla kulluk makamının lezzetini tadar. Nice nefisler bizim içinde bulunduğumuz nimetten ve hayırdan mahrum olduğu için lezzetlerine erememiştir. Namaz; dinin direğidir. Evlatlarımıza vaktinde namaz kılmayı, sabah namazına kalkmayı, Kuran okuyup imam olmasını, dualar edip yüce bir ahlaka kavuşması gerektiğini öğretmeliyiz.

              Allah, tüm peygamberlere, hayır ehline ve insanların tümünü namazı emretmiştir. Namazı kılanlar, felaha ermiş, uymayanlar ise azabı hak etmiştir. Nasıl ki; yemek ve içmek vaktimiz geldiğinde bunları aksatmadan yapıyorsak namazı da aksatmadan yapmamız gerekir. Allah, Rasulullah aleyhi selam’a ailesine namazı emretmesini emretmiştir.

“Ailene namazı emret.” (Taha-132)

 

                  Günümüzde en büyük günahların biride namazın terkidir, birçok insan namazını terk etmiş, onunla alakasını kesmiş, dünyanın eğlencesine dalmıştır, futbol maçlarının ayını/gününü/saatini/hangi kanalda oynayacağını bilen Müslüman birey, namazı ve farziyetini maalesef bilmemektedir. Oysa âlimler bilerek namazı terk etmenin küfür olacağını hadisler ışığında beyan etmiştir. Ey Müslüman kardeşim, namazın cennetindir.

 

4-Lokman aleyhi selam’ın oğluna yaptığı dördüncü vasiyeti; İyiliği emretmek ve kötülükten sakındırmak. Bu amel bireyin çevresini terbiye etmesine vesile olur. Bakınız Kuran bu konuda ne buyuruyor:

 

  وَأْمُرْ بِالْمَعْرُوفِ وَانْهَ عَنِ الْمُنكَرِ  [لقمان:17]، 

“Ey yavrucuğum; İyiliği emret, kötülükten sakındır.”

                     Çocuklarımızı imanla, namazla terbiye ettiğimiz gibi iyiliği emretmesini, kötülükten sakındırmasını öğretmeliyiz, böylece hayra, hizmete ve davete yönlendirmiş oluruz. İyiliği emretmek ve kötülükten sakındırmak nebilerin kutsal görevidir, onlardan sonra bizlere verilen bu görevi hem kendimiz hem de evlatlarımız üstlenmelidir. Allah kitabında bu ameli yapanları övmüştür:

“Siz, insanların iyiliği için ortaya çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz; iyiliği emreder; kötülükten meneder ve Allah’a inanırsınız: Ehl-i kitap da inansaydı, elbet bu, kendileri için çok iyi olurdu. (Gerçi) içlerinde iman edenler var; (fakat) çoğu yoldan çıkmışlardır.” (Al-i İmran-110)

                İyiliği emretmek ve kötülükten sakındırmak hem yapanı hem davet edileni kurtuluşa erdirir. Toplumun kutsal ve ahlaki değerlerini korur. Bu amel güçlü imanın alametidir. Bu fiili ancak muhlis müminler yapar zira imanları kendilerini bu amele sevk eder. Bu amel; güzel dille ve hikmetli davranışla gerçekleşir. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem Ali İbn Ebi Talib’i bu amele davet etmiş, “senin elinle bir kişinin hidayete ermesi dünya dolusu kızıl develerden daha hayırlıdır.”

5- Lokman aleyhi selam’ın oğluna yaptığı beşinci vasiyeti; Allah’ın yazdığı kadere iman etmeyi öğretmektir. Bundan maksad; Allah’ın başımıza yazdığı musibete sabretmek, isyan etmemektir. Bu musibet, nefsimizde, ailemizde, malımızda olabilir. Onlara gelebilecek zararda sabırlı olmak, Allah’ın yazdığı kadere boyun eğmektir. Burada ki sabırdan maksad; kalbi ve amelleri Allah’a isyana götürecek noktaya taşımamaktır. Yani Allah’ın çizdiği kadere boyun eğmektir. Lokman a.s. oğluna şöyle diyordu: Kuran bunu haber veriyor:

  وَاصْبِرْ عَلَى مَا أَصَابَكَ  [لقمان:17]،

 

“Sana isabet eden musibete sabret.” (Lokman-17)

       Yani; başına gelebilecek olan her türlü acıya, musibete ve dertlere sabret, sabrın ecrin kapısını çalacaktır, cennete doğru iletecektir.

6- Lokman aleyhi selam’ın oğluna yaptığı altıncı vasiyeti; Tevazu/alçakgünüllü olmak.  Bu da altıncı vasiyetidir. Kuran bu vasiyeti haber veriyor:

Küçümseyerek insanlardan yüz çevirme ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme. Zira Allah, kendini beğenmiş övünüp duran kimseleri asla sevmez. (Lokman-18)

                Yani, büyüklenme, böbürlenme, nefsini yüce görme, seninle konuşandan yüzünü çevirme, yürüyüşünde kibir, bencilli olmasın, unutma senin ilk yaratılışın bir bayağı sudandır, ne kadar büyük mevkide, makamda ve şöhrette olsan da bil ki; sonunda akşbetin veya son durağın topraktır.

 

 

 

                    İşte bu irşadatları evlatlarımıza öğretmeliyiz, onları bu değerlerle terbiye etmeliyiz, bu değerleri kişilikleri oluşmasında en etkili vasiyetlerdir. Bugün niceleri mevkiden, makamdan, zenginlikten ve şöhretten dolayı kibre ve bencilliğe düşmüyor mu? Kibir; insanın toplum önünde bitmesini sağlar. Böbürlenmek, hasta bireylerin sığındığı bir şemsiyedir. Bu nedenle Rabbim bizi ve evlatlarımızı bu hastalıktan korusun.

 

7- Lokman aleyhi selam’ın oğluna yaptığı altıncı vasiyeti; Konuşurken sesini alçalt oğlum demekti. Sesi konuşurke kısmak, alçak konuşmak, yükseltmemek güzel edebin, olgun ahlakın, karşıya saygının, tevazunun, yumuşak başlılığın alametidir. Lokman a.s. oğluna şöyle diyordu:

“Sesini alçalt.” (Lokman-19)

              Sesi konuşurken yükseltmek, kötü ahlakandır, işiteni rahatsız eder, kötü zanlara sürükler, kalbten sevgiyi çıkartır, toplum önünde küçük gösterir. Bu yüzden ashab peygamberin huzurunda sessiz konuşur, edepli tavır takınırdı.

 

 

                    Bu saydıklarım; Lokman a.s. oğluna altın öğütleriydi, eğer bu öğütleri önce nefsimize sonra ailemize ve evlatlarımıza öğretirsek hayır üzere kalırız, Rabbim bizleri bu vasiyetleri yerine getiren, hakkıyla sarılan, çevresine öğreten, onunla Rabbinin rızasını kazanmayı arzu eden müminlerden eylesin.

بارَكَ اللهُ لِيْ وَلَكُمْ في القرآنِ العَظيمِ،

وَنَفَعَنِيْ وَإِيَّاكُمْ بِمَا فِيهِ مِنَ الآياتِ وَالذّكْرِ الْحَكِيمِ،

أَقُولُ قَوْلِي هَذَا، وَأَسْتَغِفِرُ اللهَ لِي وَلَكُم وَلِسَائِرِ المسلمينَ مِنْ كَلِّ ذَنْبِ فَاسْتَغْفِرُوهُ، إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيم

Otur.

 

الحمد لله حمدًا طيبًا كثيرًا مباركًا فيه كما يحب ربنا ويرضى، أحمده وأشكره، وأتوب إليه وأستغفره،

 

فَاتَّقُوا اللهَ -أَيُّهَا المُؤمِنُونَ- وَكُونُوا مَعَ الصَّادِقِينَ،

 

وَأَطِيعُوا اللهَ وَالرَّسُولَ لَعَلَّكُم تُرحَمُونَ

 

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيماً

 

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ، اللَّهُمَّ بَارِكْ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا بَارَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

 

 

بارَكَ اللهُ لِيْ وَلَكُمْ في القرآنِ العَظيمِ،

وَنَفَعَنِيْ وَإِيَّاكُمْ بِمَا فِيهِ مِنَ الآياتِ وَالذّكْرِ الْحَكِيمِ،

أَقُولُ قَوْلِي هَذَا، وَأَسْتَغِفِرُ اللهَ لِي وَلَكُم وَلِسَائِرِ المسلمينَ مِنْ كَلِّ ذَنْبِ فَاسْتَغْفِرُوهُ، إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيم

Otur.

 

الحمد لله حمدًا طيبًا كثيرًا مباركًا فيه كما يحب ربنا ويرضى، أحمده وأشكره، وأتوب إليه وأستغفره،

 

فَاتَّقُوا اللهَ -أَيُّهَا المُؤمِنُونَ- وَكُونُوا مَعَ الصَّادِقِينَ،

 

وَأَطِيعُوا اللهَ وَالرَّسُولَ لَعَلَّكُم تُرحَمُونَ

 

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيماً

 

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ، اللَّهُمَّ بَارِكْ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا بَارَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

 

 


83.Hutbe:Bir iyiliği hakir görme
İzlenme : 756

82.Hutbe:En faziletli amel hangisidir ey nebi?
İzlenme : 692

81.Hutbe-İslam’dan çıkartan en tehlikeli on madde
İzlenme : 704

80.Hutbe-Bu yedi hususu biliyor musun?
İzlenme : 774

79.Hutbe-Saklı putlarını kır
İzlenme : 704

78.Hutbe-Cennette nebiyle beraber olacaklar
İzlenme : 469

77.Hutbe-Çocukların kalbine ekilmesi gereken yedi tohum
İzlenme : 488

76.Hutbe-Af ve rahmet peygamberinin hayatından örnekler
İzlenme : 419

75.Hutbe-Tin suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 463

74.Hutbe-Fatiha Suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 443

73.Hutbe-Niçin okumalıyız?
İzlenme : 493

72.Hutbe-Çağdaş Haçlı Seferleri
İzlenme : 441

71.Hutbe-Din nasihattır
İzlenme : 477

70.Hutbe-Mutluluğa giden yol
İzlenme : 649

68.Hutbe-Günahlarımızı unuttuk
İzlenme : 660

67.Hutbe-Ebu Bekir Sıddık (r.a.)
İzlenme : 616

66.Hutbe-Beni işiten var mı?
İzlenme : 637

65.Hutbe:Muharrem ayının fazileti ve bidatleri
İzlenme : 592

64.Hutbe:Allah mı hayırlı yoksa ortak koştuklarınız mı?
İzlenme : 579

63.Hutbe:İbrahim aleyhi selam ve Kavmi
İzlenme : 637

62.Hutbe-2016 Kurban Bayramı Hutbesi
İzlenme : 589

61.Hutbe-Musa’nın Kavmi (2)
İzlenme : 656

60.Hutbe-Musa’nın Kavmi (1)
İzlenme : 586

59.Hutbe:Nuh’un Kavmi
İzlenme : 642

58.Hutbe-Medyen Kavmi
İzlenme : 663

57.Hutbe-Semud Kavmi
İzlenme : 737

56.Hutbe:Allah beni seviyor mu?
İzlenme : 1070

55.Hutbe-Bir yiğit olarak Habibu Naccar
İzlenme : 633

54.Hutbe-Ramazandan sonra ki görevlerim
İzlenme : 617

53.Hutbe-Ramazan bayramı hutbesi (2016)
İzlenme : 727

52.Hutbe-Cennetin sekiz kapısından girenler.
İzlenme : 1509

51.Hutbe-Kadir gecesinin fazileti
İzlenme : 750

50.Hutbe-Cennete girebilmek için 30 sebep
İzlenme : 1158

49.Hutbe-Müslüman olmam neyi gerektirir?
İzlenme : 804

48-Hutbe-Ramazan ayını nasıl karşılamalıyız?
İzlenme : 697

47.Hutbe-Ah bu dünya hayatına keşke dönebilseydim
İzlenme : 655

46.Hutbe-Siz ki en hayırlı ümmetsiniz
İzlenme : 624

45.Hutbe-Ben müslümanlardanım.
İzlenme : 696

44.hutbe-Onun ahlakı Kuran’dı.
İzlenme : 619

43.Hutbe-Kuran’ın üç topluluğu
İzlenme : 610

42.Hutbe-Cennetin anahtarları
İzlenme : 597

41.Hutbe-Rasulullah Taif’te.
İzlenme : 654

40.Hutbe-Cehalet şerî bir özürdür
İzlenme : 603

39.Hutbe-Peygamberin hataları tedavi etme yöntemi
İzlenme : 607

38.Hutbe-Cuma gününün faziletleri
İzlenme : 640

37.Hutbe-Kaç ilaha ibadet ediyorsun?
İzlenme : 587

36.Hutbe-Fitneler karşısında nasıl sebat edebilirim?
İzlenme : 602

35.Hutbe-İmanın kaideleri
İzlenme : 658

34.Hutbe-2015 Kurban bayramı hutbesi (İsmai’li anlamak)
İzlenme : 601

33.Hutbe-2015 Ramazan bayramı hutbesi
İzlenme : 604

32.Hutbe-İslam’ın kaideleri
İzlenme : 580

31.Hutbe-İmanın tadına nasıl ulaşabilirim?
İzlenme : 646

30.Hutbe-Firavun Ve Dostları
İzlenme : 590

29.Hutbe-Allah’a ibadet edin tağuttan sakın.
İzlenme : 628

28.Hutbe-Bana nasihat eder misin?
İzlenme : 592

27.Hutbe-Babacığım şeytana itaat etme.
İzlenme : 570

26.Hutbe-Fil suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 586

25.Hutbe-Rabbine sığınan yedi gencin öyküsü
İzlenme : 590

24.Hutbe-Gençlere çok seveceği 21 nasihat
İzlenme : 591

23.Hutbe:Bu gidiş nereye?
İzlenme : 629

22.Hutbe-Kurtuluş Kapısı
İzlenme : 584

21.Hutbe-Kıymeti bilinmeyen beş büyük nimet
İzlenme : 574

20.Hutbe:Vakti gelmedi mi?
İzlenme : 592

19.Hutbe-Asr suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 570

18.Hutbe-Seni ibadetten alıkoyan nedir?
İzlenme : 556

17.Hutbe-Kurtuluşa eren fırkanın akidesi
İzlenme : 567

16.Hutbe-Sen Allah’ın tanımladığı müslüman mısın?
İzlenme : 591

15.Hutbe-Hevasını ilah edineni gördün mü?
İzlenme : 1196

14.Hutbe Sizi sekar cehennemine ne sürükledi?
İzlenme : 1027

2015 Kurban Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 1010

13.Hutbe-Allah’la beraber başka bir ilah mı var?
İzlenme : 1004

12.Hutbe-Bugün mülk kimin?
İzlenme : 1006

11.Hutbe-Mahşer gününde evin nerede olacak?
İzlenme : 916

10.Hutbe-Allah’a karşı samimi misin?
İzlenme : 880

9.Hutbe-Kıyamet için ne hazırladın?
İzlenme : 914

8.Hutbe-Allah’ı terk edip şeytanları dost edindiler.
İzlenme : 866

7.Hutbe-Şüphesiz ki Sen dosdoğru yola iletirsin.
İzlenme : 887

6.Hutbe-Toplumda ki en yaygın şirkler
İzlenme : 1231

5.Hutbe-Kulluk ancak Allah’a olur
İzlenme : 1035

2015 Ramazan Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 1005

4.Hutbe-Dinde bilinmesi gereken Üç Esas
İzlenme : 1030

3. Hutbe-La İlahe İlallah’ın anlamı ve şartları
İzlenme : 910

2.Hutbe:"Şirkten Sakındırma"
İzlenme : 1014

1.Hutbe: "İlkin Tevhid"
İzlenme : 1149
Eklenme : 12/11/2016 14:45 İzlenme : 523
Oylama :     Uyarı : Oy verebilmek için üye girişi yapmanız gerekir
Link :
Yorum : Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız...
Giriş için tıklayınız...
Paylaş Delicious Stumble


Yunus:109 (Ey Muhammed!) Sana vahyolunana uy ve Allah hükmünü verinceye kadar sabret. O, hüküm verenlerin en hayırlısıdır.

 

 

 

 

 

 

Davet