Üye Paneli
E-posta :
Şifre :
» Şifremi Unuttum
» Üye Olmak İstiyorum...
Duyuru Listesi
Ad Soyad
E-posta

İstatistik

Bugün : 508
Dün : 620
Bu Ay : 9575
Geçen Ay : 23271
Toplam : 2938150
 
  » 70.Hutbe-Mutluluğa giden yol
    » Görüntülü Dersler » Hutbeler » 70.Hutbe-Mutluluğa giden yol

 

 

Mutluluğa giden yol

Ubeydullah Arslan

إِنَّ الْحَمْدَ لله نَحْمَدُهُ وَنَسْتَعِيْنُهُ وَنَسْتَغْفِرُهُ، وَنَعُوْذُ بالله مِنْ شُرُورِ أَنْفُسِنَا وَمِنْ سَيِّئَاتِ أَعْمَالِنَا، مَنْ يَهْدِهِ اللهُ فَلَا مُضِلَّ لَهُ وَمَنْ يُضْلِلْ فَلَا هَادِيَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنْ لَا إله إلا الله وَحْدَهُ لَا شَرِيْكَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُوْلُهُ.

أَمَّا بَعْد فإنَّ أَصْدَقَ الْحَدِيثِ كِتَابُ اللهِ، وَخَيْرَ الْهَدْيِ هَدْيُ محمدٍ صَلَّى الله عليه وسلَّم، وَشَرَّ الْأُمُورِ مُحْدَثَاتُهَا، وَكُلَّ مُحْدَثَةٍ بِدْعَةٌ، وَكُلَّ بِدْعَةٍ ضَلَالَةٌ، وَكُلَّ ضَلَالَةٍ فِي النَّارِ

            Bizleri hidayete ulaştıran, tevhidle tanıştıran, nimetleriyle donatan, bizleri en güzel resulle müjdeleyen, son dinle yollarını gösteren, Kuranla kalplerimizi aydınlatan Allah’a hamd olsun.

           Salat ve selam Resullerin sonuncusu, gözlerin nuru, kaplerin sevgilisi, önderlerin en büyüğü olan Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in ve seçkin tahir ashabının üzerine olsun.

           Bugünkü hutbemizin konusu “Günahlarımızı unuttuk.” Bu hutbemde, “Mutluluğa giden yolu göstermeye ” çalışacağım.

 

                             İnsanlar, çok farklı dinlere, ırklara, ülkelere, düşüncelere, meşreplere, ilkelere ve maksatlara sahip olmalarına rağmen mutluluğu arama, ona ulaşma konusunda müttefiktirler. Her insan onu arar fakat ona az insan ulaşır.

                     Mutluluk; hayallerin cenneti, emellerin ilk kapısıdır. Mutluluk kalbi tatmin eden, hayata güzel baktıran, yaşamı sevdiren bir duygudur. Her insan bu duyguyu tatmayı çok arzular.

                  Kimileri mutluluğu parada, mevkide, makamda, sağlıkta kadında, eğlencede, futbolda, oyunda, müzikte, kumarda ve şöhrette arar. Kimileri siyasette, meslekte, ticarette yahut bağlı olduğu grupta, düşüncede arar.

              Allah kimilerine sağlıkla mutluluk tattırmış, kimilerine imanla, kimilerine duayla, kimilerine yalnızlıkla…kimilerine hidayetle, evlilikle..fakat en güzel mutluluk imanda, salih amelde, duada, zikirde, hayırlı amellerdedir.

                Peki nasıl mutlu olabilirim? Mutluluğa giden yol nasıl olmalı? Bu soru hemen hemen her düşünce ve dine mensup insanın sorduğu ve cevabını aradığı bir konudur.

 

 

                          Mutluluk; huzursuzluğun zıddıdır. Mutluluk; kalbin huzuru, razı oluşu, sevincidir. İnsanın hayatta zevk almasına, dengeli ve sağlıklı yaşamasına, karar vermesine sebep olan duygudur.

                     Bugün niceleri mutsuzluklarından dolayı sağlıklı karar vermekte zorlanmaktadır. Bugün mutluluğa giden yolu gücümün yettiği oranda beyan etmeye çalışacağım. Mutluluğun yolu nereden geçer? Onu nasıl elde edebilirim? İnsanların en mutlu olanları kimlerdi?

[1-Mutluluğun yolu; ihlaslı olmaktan geçer.]

                    Ne demektir ihlas? Söz ve amelde Allah’ın rızasını kazanmak için gayret etmektir. Mutluluğun ilk adımı bunu yakallamakla gerçekleşir. İnsanın ruhen ve bedenen mutlu olması, huzuru ve bereketi yakalaması için dünyada ki hedefini, kastını, niyetini çok iyi belirlemesi gerekir. İnsan; sözünü ve amelini Allah’ın rızasını kazanmak için yaptığında kalbinde bir haşyet, sükûnet, mutmainlik bulur. Söz ve amel başkası için olduğunda insanın kalbinde bir sıkıntı, huzursuzluk bulunur.

                O halde kardeşim, niyetini temiz tut, sözde ve amelde ihlaslı ol, hedefini çok iyi belirle, başkalarına yaranmak için davranış belirleme.

 

 

[2-Mutlulağa giden yol namazdan geçer.]

             Namaz; Allah ile kul arasında ki köprüdür, bağdır, sıladır. Allah’a yakın olan kalp, her zaman mutludur, ondan uzak olan kalpde hangi mevkide, makamda ve zenginlikte olursa olsun huzursuzdur. Kalpler ancak Allah’ı zikretmekle tatmin olur. Kim Rabbinin dininden, ayetinden, resülünden yüz çevirirse dünyada maddi ve manevi hüsrana düşer.

              Namaz; dinin direğidir, kalp namazdan, secdeden, ruküdan ve duadan uzak kalınca balığın sudan uzak kalması gibi huzursuz olmaktadır. Siz balığı asfaltta yüzmeye zorlarsanız, mazotla çalışan motora su koyup yola çıkmak isterseniz, buğda tohumunu betona gömerseniz olur mu? Olmaz, namaz olmadan kalbin mutlu olması mümkün değildir.

قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ (1) الَّذِينَ هُمْ فِي صَلَاتِهِمْ خَاشِعُونَ (2)

“Müminler felaha ermiştir. Onlar ki namazlarında huşu içindedirler.” (Muminun 1-2)

                      Allah ayetinde huzura, mutluluğa ermiş müminlerden haber vermektedir. Onları mutlu eden amelleri de bildirmektedir. Onları mutlu eden amel; namazdır, secdedir, duadır, boyun eğmektir. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurur:

 

يَا بِلَالُ فَأَرِحْنَا بِالصَّلَاةِ }

“Ya Bilal! Bizi namazla mutlu et, dinlendir.” (Ebu Davud-Ahmed Sahihtir)

            Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem namazın mutluluğa, huzura, sükûnete taşıdığını haber veriyor. Namazla mutlu olduğunu bildiriyor.

            Sözlerin en güzelini Allah ve Resülü söyler, insanı mutlu eden hayırlı amelleri onlar haber verir. O halde; namaz mutluluğa taşıyor.

[3-Mutluluğun yolu Allah’ı zikretmekten geçer.]

                   Burada ki zikirden maksad; bireysel olarak Müslümanın sabah akşam okudukları zikirlerdir. Yoksa kol kola girip dinde olmayan bir halka içinde başları sallayarak korkunç bir görüntü içinde yapılanlar zikir değildir, bidatir. Müslüman, dua eder, zikrini yaparsa kalpler o zaman mutmain olur. Birçok kimse duasıyı, zikri terk ettiği için maddi ve manevi hastalıklara düşmektedir. Şeytan ve gayri Müslim cinler; dua etmeyen, zikir etmeyen, namaz kılmayan kimseyi daha çabuk korkutmakta, zarar vermekte, mutluluğu elinden almaktadır.

الَّذِينَ آَمَنُوا وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُمْ بِذِكْرِ اللَّهِ أَلَا بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ

“Bunlar, iman edenler ve gönülleri Allah’ın zikriyle sükûnete erenlerdir. Bilesiniz ki, kalpler ancak Allah’ı anmakla huzur bulur.” (Rad-28)

                 Bakınız; Kuran mutluluk kapısının ancak zikirle açılacağını haber veriyor, iman edenler ancak zikirle kalplerini sükûnete erdirir buyurulmaktadır. İnsanoğlu altında kaldığı enkazın altından ancak zikirle, Rabbine hakkıyla dönüşle çıkar.

 

[4-Mutluluğun yolu istiğfardan geçer.]

                   İnsan, zayıf bir varlık, her an hata etmektedir, hataları zaman zaman ağır olmakta altında ezilmektedir. Günahlar arttıkça kalpte büyük bir ağırlık, rahatsızlık oluşur. Bu yüzden çevremizde şu sözü sürekli işitiriz içim rahata değil, sıkıntım var, stresliyim, bunların nedeni, dilimiz sürekli olması gereken Ya Rabbi bağışla sözünden mahrum oluşumuzdur.

                   Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyuruyor: “Kim istiğfarda bulunursa, Allah onun tüm gayesini mutlulağa, sıkıntısını huzura çevirir, ummadığı yerden rızık verir.” (Ahmed ve sünenler-Sahihtir) Bakınız hadis çok açık yalın bir dille bize mutluluğun altın kuralını öğretiyor. Kim Rabbinden bağışlanma dilerse mutlu olur, huzura erer, rızkı genişler denilmektedir. Su dolu bir bardağın üzerine su eklemek istersek su ne olur? Taşar, peki kalbi günahla, şirkle, haramla dolu kalp mutlu olur mu? Olmaz. Bu yüzden onu mutlu edecek söze ve amele yöneltmek lazımdır.

                 Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyuruyor: “ Mahşer günü defterinde çokça istiğfar olan kimseyi müjdeleyin.” (Sahihu’l Câmî)

[5-Mutluluğun yolu yardımsever olmaktan geçer.]

                   Müslüman hem kendini mutlu etmeye hem de çevresini mutlu etmeye gayret eder, çevreyi mutlu etmek de ancak onlara iyiliği emretmekle, kötülkten sakındırmakla, hacetlerini gidermekle, hasta olduklarında ziyaret etmekle, sıkıntıları olduğunda yardımcı olmakla, derdiyele dertlenmekle olur.

                  Hasan el-Basri bu manada şöyle diyor: “Bir Müslümanın hacetini/ihtiyacını gidermek bana bin rekât nafile namaz kılmaktan daha sevimldir.”Çünkü müminlerin birbirine sevgileri, merhamet etmeleri, yardımlaşmaları dinin değerlerindendir. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurur:  “Kim bir Müslüman kardeşinin ihtiyacını giderirse Allah da onun hacetini giderir.” (Ebu Davud-Tirmizi Sahihtir)

[6-Mutluluğun yolu; Allah’ın verdiği nimetlere şükretmekten geçer.]

               Allah’a verdiği hayattan, nimetten ve hayırdan dolayı şükretmek kalb ibadetidir. Müslüman kendisine hayırda bulunan kim olursa olsun ona şükretmelidir. Allah, nimet verdiği için şükre en çok layık olandır.

               İnsan, Allah’ın kendisine sunduğu nimetleri saymaya kalksa buna gücü yetmez. Şükür, teslimetin, rızanın, sevginin, boyun eğmenin alametidir. Şükürsüzlük ise; kibrin, bencilliğin, zayıflığın, büyüklenmenin alametidir, bunlar kalbi hasta eder, bazı kalpleri de öldürür, mutsuz eder. Dilinde şükür, alnında secde olan mümin mutluluğa doğru giden bir yolcudur. Allah ayetinde şöyle buyurur:

لَئِنْ شَكَرْتُمْ لَأَزِيدَنَّكُمْ

“Eğer verilen nimetlere şükrederseniz muhakkak artırırız.” (İbrahim-7)

                 Yani; Allah’ın dinine, emrine, hükmüne karşı durmaz, nimetleri inkâr etmezseniz, bu durumda size verdiğim nimetleri artırırım, ziyadeleştiririm.

[7-Mutluluğun yolu; Allah’a tevekkülden geçer.]

                 Tevekkül; sebeplere sarıldıktan sonra Allah’a dayanmak, güvenmektir. Ondan başkasına dayanan hüsrandadır, kaybeder. Tevekkül; kulun azciyetini, zayıflığını Rabbinin huzurunda itiraf etmektir. Böylece kul; Rabbine tam anlamda bağlı kalır, Bu durum ona huzur, sükûnet kazandırır. Rasulullah ve ashabı birçok sıkıntıda yalnız Allah’a dayandı ve düşmanlarına galip geldi. Allah ayetinde şöyle buyurur: “Kim Allah’a tevekkül ederse O ona yeter.” (Talak-3) Yani; Allah ona her şeyde kafidir, kefildir, mutluluğuna da.

 

               Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurur: “Siz hakkıyla eğer Allah’a tevekkül ederseniz, kuşları rızıklandırdığı gibi rızıklandırır.” (Ahmed- sahihtir) Eğer bir Müslüman hakkıyla her işinde Rabbine güvenirse Allah ona mutluluğun yolunu açar. Selef alimlerindne biri şöyle demiştir: Kim malına güvenirse malı azalır, kim aklına güvenirse aklı onu saptırır, kim Allah’a güvenirse ne malı azalır, ne dalalete düşer ne de zillete düşer…

[8-Mutluluğun yolu Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’e itaatten geçer.]

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem büyük tartıdır, sözler ve ameller onunla tartılır, insan onun sözünü söyler ve amelini işlerse ecre nail olur. Hiçbir insanın sözü ve ameli onun gibi tesir etmez, ecir kazandırmaz. Onun daveti mutluluğa taşımıştır. Puta tapan, karanlıklara gömülü hayat süren mutsuz müşrikler, onun Tevhid davetiyle ve üstün ahlakıyla islam’la müşerref olmuş, mutluluğu yakalamıştır. Allah ona itaaatin kurtuluşa, mutluluğa götürdüğünü haber vermiştir. Allah’tan doğru sözlü kim vardır? Ondan daha iyi mutluluk yolunu gösterecek biri mi vardır? Onun çizdii yol mu hayırlıdır? Mutluluktur? Yoksa insanların mı?

 

 

Bakınız ayette şöyle buyurulur:

وَإِنْ تُطِيعُوهُ تَهْتَدُوا

“Ona itaat ederseniz hidayete/kurtuluşa/mutluluğa erersiniz.” (Nur-54)

              Bakınız, Allah Rasululllah sallallahu aleyhi ve sellem’e itaatin insanı hidayete taşıdığını, mutlu yaptığını, haber veriyor.

[9-Mutluluğun yolu iyi güvenilir arkadaştan/kardeşten/ geçer.]

                 Eğer arkadaşımız, kardeşimiz, dostumuz iyilerden, Salihlerden, temiz ahlaklı müminlerden olursa mutluluk bizle olur, eğer arkadaşımız kötü olursa bu durumda musibet, sıkıntı, zorluk ve her tür dert başımızdan eksik olmaz. Ashabın dostları iman edenlerdi, küfür ehlini ve haram yiyenleri asla dost edinmediler. Bugün tüm kötülüklerin anası kötü arkadaştır. Zira tüm kötü insanlar kötü arkadaş eliyle haramlara düşmektedir. Bu nedenle Müslümanlar; evlatlarına özen göstermeleri gerekir.

[10-Mutluluğun yolu; Kuran okumaktan geçer.]

                  Kuran; müminlerin kalplerine şifa, ruhlarına huzur, hayatlarına denge kazandırır ve sağlıklı adımlar atmasına vesile olur. Kuran, karanlıklardan aydınlığa çıkartır, onunla birçok insan, toplum hidayete ermiş ve mutlu olmuştur.

             Kuran; nice küfür içinde yaşayan, cahiliye hayatını kutsayan bireylere göğsünü açarak hidayet yolunu göstermiştir. Ashabın büyük çoğunluğu Kuran’ın aydınlığıyla yolunu bulmuştur. Onunla iç içe hayat sürmüş. Okudukları her ayeti hayatlarında tatbik ederek örnek olmuşlardır. Kim Kuran’a yönünü çevirirse Kuran’da ona yönünü çevirir, aydınlatır, kimde ona sırt dönerse mutlaka oda ondan kaçar, devenin ipi kopunca kaçtığı gibi. Kuran, iman edenlerin imanı, küfredenlerin de istemedikleri için küfürlerini artırır.

بارَكَ اللهُ لِيْ وَلَكُمْ في القرآنِ العَظيمِ،

وَنَفَعَنِيْ وَإِيَّاكُمْ بِمَا فِيهِ مِنَ الآياتِ وَالذّكْرِ الْحَكِيمِ،

أَقُولُ قَوْلِي هَذَا، وَأَسْتَغِفِرُ اللهَ لِي وَلَكُم وَلِسَائِرِ المسلمينَ مِنْ كَلِّ ذَنْبِ فَاسْتَغْفِرُوهُ، إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيم

Otur.

 

الحمد لله حمدًا طيبًا كثيرًا مباركًا فيه كما يحب ربنا ويرضى، أحمده وأشكره، وأتوب إليه وأستغفره،

فَاتَّقُوا اللهَ -أَيُّهَا المُؤمِنُونَ- وَكُونُوا مَعَ الصَّادِقِينَ،

وَأَطِيعُوا اللهَ وَالرَّسُولَ لَعَلَّكُم تُرحَمُونَ

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيماً

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ،

اللَّهُمَّ بَارِكْ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا بَارَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

وَارْضَ اللَّهُمَّ عن خُلَفَائِهِ الرَّاشِدِينْ: أَبِي بَكْرِ، وعمرَ، وعثمانَ، وعليٍّ؛ وعَن سَائِرِ أَصْحَابِ نَبَيِّكَ أَجْمَعَينِ، وَعَنِ التَّابِعِينِ، وَتَابِعِيهمْ بِإِحْسَانٍ إلى يَوْمِ الدِّين،

اللَّهم أعِزَّ الإسلامَ والمسلمينْ، وأذِلَّ الشركَ والمُشرِكِينْ، وَدَمِّرْ أَعْدَاءَ الدِّينْ، وَانْصُرْ عِبَادَك المُوَحِّدين،

 

رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونَا بِالْإِيمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلّاً لِّلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّكَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ

 

رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ

رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ

يَا عِبِادَ اللهِ

إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاءِ ذِي الْقُرْبَى

وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

“Muhakkak ki Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder, çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.”

اَقِمِ الصَّلَاة

 

 


83.Hutbe:Bir iyiliği hakir görme
İzlenme : 755

82.Hutbe:En faziletli amel hangisidir ey nebi?
İzlenme : 692

81.Hutbe-İslam’dan çıkartan en tehlikeli on madde
İzlenme : 704

80.Hutbe-Bu yedi hususu biliyor musun?
İzlenme : 774

79.Hutbe-Saklı putlarını kır
İzlenme : 704

78.Hutbe-Cennette nebiyle beraber olacaklar
İzlenme : 469

77.Hutbe-Çocukların kalbine ekilmesi gereken yedi tohum
İzlenme : 488

76.Hutbe-Af ve rahmet peygamberinin hayatından örnekler
İzlenme : 419

75.Hutbe-Tin suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 463

74.Hutbe-Fatiha Suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 443

73.Hutbe-Niçin okumalıyız?
İzlenme : 493

72.Hutbe-Çağdaş Haçlı Seferleri
İzlenme : 441

71.Hutbe-Din nasihattır
İzlenme : 477

69.Hutbe-Lokman’ın oğluna vasiyeti
İzlenme : 523

68.Hutbe-Günahlarımızı unuttuk
İzlenme : 660

67.Hutbe-Ebu Bekir Sıddık (r.a.)
İzlenme : 616

66.Hutbe-Beni işiten var mı?
İzlenme : 637

65.Hutbe:Muharrem ayının fazileti ve bidatleri
İzlenme : 592

64.Hutbe:Allah mı hayırlı yoksa ortak koştuklarınız mı?
İzlenme : 579

63.Hutbe:İbrahim aleyhi selam ve Kavmi
İzlenme : 637

62.Hutbe-2016 Kurban Bayramı Hutbesi
İzlenme : 589

61.Hutbe-Musa’nın Kavmi (2)
İzlenme : 656

60.Hutbe-Musa’nın Kavmi (1)
İzlenme : 586

59.Hutbe:Nuh’un Kavmi
İzlenme : 642

58.Hutbe-Medyen Kavmi
İzlenme : 663

57.Hutbe-Semud Kavmi
İzlenme : 737

56.Hutbe:Allah beni seviyor mu?
İzlenme : 1070

55.Hutbe-Bir yiğit olarak Habibu Naccar
İzlenme : 633

54.Hutbe-Ramazandan sonra ki görevlerim
İzlenme : 617

53.Hutbe-Ramazan bayramı hutbesi (2016)
İzlenme : 727

52.Hutbe-Cennetin sekiz kapısından girenler.
İzlenme : 1509

51.Hutbe-Kadir gecesinin fazileti
İzlenme : 750

50.Hutbe-Cennete girebilmek için 30 sebep
İzlenme : 1158

49.Hutbe-Müslüman olmam neyi gerektirir?
İzlenme : 804

48-Hutbe-Ramazan ayını nasıl karşılamalıyız?
İzlenme : 697

47.Hutbe-Ah bu dünya hayatına keşke dönebilseydim
İzlenme : 655

46.Hutbe-Siz ki en hayırlı ümmetsiniz
İzlenme : 624

45.Hutbe-Ben müslümanlardanım.
İzlenme : 696

44.hutbe-Onun ahlakı Kuran’dı.
İzlenme : 619

43.Hutbe-Kuran’ın üç topluluğu
İzlenme : 610

42.Hutbe-Cennetin anahtarları
İzlenme : 597

41.Hutbe-Rasulullah Taif’te.
İzlenme : 654

40.Hutbe-Cehalet şerî bir özürdür
İzlenme : 603

39.Hutbe-Peygamberin hataları tedavi etme yöntemi
İzlenme : 607

38.Hutbe-Cuma gününün faziletleri
İzlenme : 640

37.Hutbe-Kaç ilaha ibadet ediyorsun?
İzlenme : 586

36.Hutbe-Fitneler karşısında nasıl sebat edebilirim?
İzlenme : 602

35.Hutbe-İmanın kaideleri
İzlenme : 658

34.Hutbe-2015 Kurban bayramı hutbesi (İsmai’li anlamak)
İzlenme : 600

33.Hutbe-2015 Ramazan bayramı hutbesi
İzlenme : 604

32.Hutbe-İslam’ın kaideleri
İzlenme : 580

31.Hutbe-İmanın tadına nasıl ulaşabilirim?
İzlenme : 646

30.Hutbe-Firavun Ve Dostları
İzlenme : 590

29.Hutbe-Allah’a ibadet edin tağuttan sakın.
İzlenme : 628

28.Hutbe-Bana nasihat eder misin?
İzlenme : 592

27.Hutbe-Babacığım şeytana itaat etme.
İzlenme : 570

26.Hutbe-Fil suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 586

25.Hutbe-Rabbine sığınan yedi gencin öyküsü
İzlenme : 590

24.Hutbe-Gençlere çok seveceği 21 nasihat
İzlenme : 591

23.Hutbe:Bu gidiş nereye?
İzlenme : 629

22.Hutbe-Kurtuluş Kapısı
İzlenme : 584

21.Hutbe-Kıymeti bilinmeyen beş büyük nimet
İzlenme : 574

20.Hutbe:Vakti gelmedi mi?
İzlenme : 592

19.Hutbe-Asr suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 570

18.Hutbe-Seni ibadetten alıkoyan nedir?
İzlenme : 556

17.Hutbe-Kurtuluşa eren fırkanın akidesi
İzlenme : 567

16.Hutbe-Sen Allah’ın tanımladığı müslüman mısın?
İzlenme : 591

15.Hutbe-Hevasını ilah edineni gördün mü?
İzlenme : 1196

14.Hutbe Sizi sekar cehennemine ne sürükledi?
İzlenme : 1027

2015 Kurban Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 1010

13.Hutbe-Allah’la beraber başka bir ilah mı var?
İzlenme : 1003

12.Hutbe-Bugün mülk kimin?
İzlenme : 1006

11.Hutbe-Mahşer gününde evin nerede olacak?
İzlenme : 915

10.Hutbe-Allah’a karşı samimi misin?
İzlenme : 880

9.Hutbe-Kıyamet için ne hazırladın?
İzlenme : 914

8.Hutbe-Allah’ı terk edip şeytanları dost edindiler.
İzlenme : 866

7.Hutbe-Şüphesiz ki Sen dosdoğru yola iletirsin.
İzlenme : 887

6.Hutbe-Toplumda ki en yaygın şirkler
İzlenme : 1231

5.Hutbe-Kulluk ancak Allah’a olur
İzlenme : 1035

2015 Ramazan Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 1005

4.Hutbe-Dinde bilinmesi gereken Üç Esas
İzlenme : 1030

3. Hutbe-La İlahe İlallah’ın anlamı ve şartları
İzlenme : 910

2.Hutbe:"Şirkten Sakındırma"
İzlenme : 1014

1.Hutbe: "İlkin Tevhid"
İzlenme : 1149
Eklenme : 12/11/2016 14:53 İzlenme : 648
Oylama :     Uyarı : Oy verebilmek için üye girişi yapmanız gerekir
Link :
Yorum : Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız...
Giriş için tıklayınız...
Paylaş Delicious Stumble


Yunus:109 (Ey Muhammed!) Sana vahyolunana uy ve Allah hükmünü verinceye kadar sabret. O, hüküm verenlerin en hayırlısıdır.

 

 

 

 

 

 

Davet