Üye Paneli
E-posta :
Şifre :
» Şifremi Unuttum
» Üye Olmak İstiyorum...
Duyuru Listesi
Ad Soyad
E-posta

İstatistik

Bugün : 223
Dün : 1701
Bu Ay : 27903
Geçen Ay : 33887
Toplam : 2760362
 
  » 71.Hutbe-Din nasihattır
    » Görüntülü Dersler » Hutbeler » 71.Hutbe-Din nasihattır

                                      DİN NASİHATTIR

Ubeydullah Arslan

إِنَّ الْحَمْدَ لله نَحْمَدُهُ وَنَسْتَعِيْنُهُ وَنَسْتَغْفِرُهُ، وَنَعُوْذُ بالله مِنْ شُرُورِ أَنْفُسِنَا وَمِنْ سَيِّئَاتِ أَعْمَالِنَا، مَنْ يَهْدِهِ اللهُ فَلَا مُضِلَّ لَهُ وَمَنْ يُضْلِلْ فَلَا هَادِيَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنْ لَا إله إلا الله وَحْدَهُ لَا شَرِيْكَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُوْلُهُ.

أَمَّا بَعْد فإنَّ أَصْدَقَ الْحَدِيثِ كِتَابُ اللهِ، وَخَيْرَ الْهَدْيِ هَدْيُ محمدٍ صَلَّى الله عليه وسلَّم، وَشَرَّ الْأُمُورِ مُحْدَثَاتُهَا، وَكُلَّ مُحْدَثَةٍ بِدْعَةٌ، وَكُلَّ بِدْعَةٍ ضَلَالَةٌ، وَكُلَّ ضَلَالَةٍ فِي النَّارِ

            Bizleri hidayete ulaştıran, tevhidle tanıştıran, nimetleriyle donatan, bizleri en güzel resulle müjdeleyen, son dinle yollarını gösteren, Kuranla kalplerimizi aydınlatan Allah’a hamd olsun.

           Salat ve selam Resullerin sonuncusu, gözlerin nuru, kaplerin sevgilisi, önderlerin en büyüğü olan Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in ve seçkin tahir ashabının üzerine olsun.

           Bugünkü hutbemizin konusu “Din, nasihattır.” Bu hutbemde, “Mutluluğa giden yolu göstermeye ” çalışacağım.

 

                  Aziz Müslümanlar kıymetli kardeşlerim ! Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem sözlerin en güzelini söyler, uygulamaların da en doğrusunu gösterir. Onun her söylediği söz ve yaptığı her amel Müslümanı bağlar. Ümmetin kurtuluşu onun sözünde ve amelindedir. Hiçbir şuurlu Müslümanın Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’e muhalefet etmesi düşünelemez.

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا لَا تُقَدِّمُوا بَيْنَ يَدَيِ اللَّهِ وَرَسُولِهِ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ سَمِيعٌ عَلِيمٌ

Ey iman edenler! Allah’ın ve Resulünün önüne geçmeyin. Allah’tan korkun. Şüphesiz Allah işitendir, bilendir. (Hucurat-1)

               Ayet, Allah ve Rasulünün hükmünün, kararının, emrinin, delilinin, davetinin önüne geçmemeyi yani onlara muhalif kararlar almamayı, her dediklerine itaat etmeyi emreder. Bir kimse Allah’ın karar kılmış olduğu bir emir varken, ona aykırı karar alıp yaşarsa, bu Allah’ın önüne geçmektir.

                Bir kimse Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in karar kılmış olduğu bir emir varken, ona aykırı bir karar alır yaşarsa, bu durum Resulün önüne geçmektir. Onları hiçe saymaktır. Kararlarını bağlayıcı görmemektir. Bu durum küfürdür. Hiçbir muhlis Müslüman birey, böyle yapmaz. İmanla çelişen bu yola teveccüh etmez.

 

                     Şimdi biri dese ki; ben içkinin helal olduğunu, zinanın caiz olduğunu, bunların insanın özgürlüklerine dâhil olduğuna inanıyorum, dinin bu konuda müdahale hakkı yoktur dese, bunu bilerek, bu bahsi geçen haram fiillerin haramlığını bildiği halde söylese küfürdür.

                    Allah’ın ve Resulünün önüne geçmektir. Bazı kimseler, bu sözü mutlaka söyleyecek, dünyada iken azabı satın alacaktır. Bunun önünde kimse duramaz. Allah bizleri onların şerrinden korusun. Bu girşiten sonra hutbemizin ana konusunu ifade eden sahih hadisimizi size nakletmeme izin veriniz.

عَنْ تَمِيمٍ الدَّارِيِّ, أَنَّ النَّبِيَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَالَ:

((الدِّينُ النَّصِيحَةُ, قُلْنَا: لِمَنْ؟ قَالَ: لِلَّهِ, وَلِكِتَابِهِ, وَلِرَسُولِهِ, وَلِأَئِمَّةِ الْمُسْلِمِينَ وَعَامَّتِهِمْ))

Temim ed-Dâri rivayet eder, Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Din nasihhattır. -Ashab sordu- Kimin için nasihattır dedik. Şöyle buyurdu: “Allah’a, kitabına, Resülüne, Müslümanların imamlarına ve genelinedir.” (Müslim İman 95/55, Ebu Davud 4944, Tirmizi 1990)

                  Rasulullah ashabına dinin nasihat olduğunu nakletti. Öncelikle ne demek nasihat?

 

 

           Nasihat: Sözlükte öğüt vermek, iyi ve hayırlı işlere davet etmek, kötü ve şer olan şeylerden nehyetmek, bir işi sadece Allah’ın rızası için yapmak, yırtık olan elbiseyi dikmek, balı mumundan süzüp arındırmak gibi çok çeşitli manalara gelir. Nasihat burada samimi olmak, ıhlaslı olmak manalarını ifade eder.

               Allah’a nasihat ne demek; Ona iman etmek, onu birlemek, emrini yerine getirmek, yasağından sakınmak, şirk koşmamak, ibadette ihlaslı olmak, Allah için sevmek, Allah için buğz etmek, indirdiği kitaba samimi olmak, nimetlerine şükretmektir. Müslümanın bütün söz ve davranışlarında bunların gereğini yerine getirmesi, hem dünyada hem de ahirette kendisine fayda verir.

                   Müslüman bir kardeşimiz, Allah’ı hakkıyla bilmiyorsa ona Allah’ı tanıtmak Allah için nasihattır. Allah’ın emrettiği Tevhidi bilmiyorsa Ona tevhidi anlatmak Allah için nasihattır. Allah’ın yoluna insanları davet etmek bu Allah için nasihattır. Diyelim ki; Allah hakkında kötü zannı olan, yanlış bilgiye ulaşmış kişilere Allah’ı hakkıyla anlatmak Allah için nasihattır.

             Allah’ın adaletini, rahmetini, ihsanını, iyiliğini, hayrını bilmeyen kimselere Allah’ın adaletini, rahmetini ve ihsanını anlatmak, sevdirmek Allah için nasihattır. Allah’ın isimlerini ve sıfatlarını bilmeyen kimselere Allah’ın isimlerini ve sıfatlarını öğretmek Allah için nasihattır.

 

          Allah’ın insanı niçin yarattığını bilmeyen bir kimseye “Allah insanı ona ibadet etmek için yaratmıştır” diyerek bilgi vermek Allah için nasihattır.

              Batıla, şirke, harama ve kötü davranışlara yönelen kimseye, Allah’ın haber verdiği emirleri bildirmek Allah için nasihattır. Rabbim bizi bu yolda giden müminlerden eylesin.

              Kitab’a nasihat ne demek? Kuran’a iman etmek, onu okumak,  onunla amel etmek, ona davet etmek, onun yolunda gitmektir. Yine Kuran’ın hak olduğuna, beşer sözü olmadığına, içinde batılın bulunmadığına, tilavetinin ecir kazandırdığına, onunla kalplerin şifa elde ettiğine iman etmektir.

                Yine Kuran’a davet eden kimseleri sevmek, ona karşı olanları terk etmek, bilgilerini tasdik etmek, onun ilimlerini öğrenmeye gayret etmektir. Yine diyelim ki; Kuran bilmeyen kimseye Kuran okumaktır. Kuran’ın ayetlerini tefsir etmemizi isteyen kimseye tefsir etmektir. Kuran’la bağını koparanlara onun hayır ve bereket getirdiğini aşılamaktır. Kuran bilmeyen Müslüman çocuklarına Kuran öğretmektir.

 

 

          Rasule nasihat ne demek? Bundan maksad; ona iman etmek, sünnetine uymak, haberini doğrulamak, dinine yardım etmek, davetini anlatmak. Ona düşman olan düşman olmak, onu seveni sevmektir. Yaşarken de ve ölüken de onun dinine yardım etmektir. Onu yüce görmek, kararına saygı duymak, şeriatını yüceltmektir.

              Hadislerini okumak, onlara kıymet vermek, insanlara onun sözlerini nakletmek, hadisle hayata bakmak, en yüce insanın sözlerini okumak. Onun ahlakıyla ahlaklanmaktır.

                  Bazı insanlar Muhammed büyük insandı derken onun Resul oluşunu saklamaya çalışıyor. O büyük deha bir adamdı, arap toplumunu yüceltti, onurlandırdı demekteler. Böylece onun iman edilmesi, itaat olunması gereken Allah’ın gönderdiği Resul oluşunu gizlemektedirler. Rasulullah salllahu aleyhi ve sellem’in her getirdiği haktır, söylediği de haktır, asla batıl ve yalan yoktur. Sad ibn Ebi Vakkas der ki; Peygamberden ne işittimse hepsinin hak olduğunu öğrendim.

           Bir Müslüman doktor, 30 yıl boyunca yemekle beraber su içmenin zarar vermediğini ısrarla savundu. 30 yıl kendisini dinleyen doktorlar, onun bu bakışını bilimsel tıbbi bilgiden dolayı reddetti, bu tıbbi bilgi yemekten daha iyi hazmetmek için 2 saat sonra su içilmesini tavsiye ediyordu.

               Doktor ise; Rasulullah’ın şu hadisini işitmiş, onun hak söylediğine iman ederek tasdik etmişti, İnsanın midesi üç parçadır, üçte biri yemeğe, üçte biri suya, üçte biri nefsine bırakılmalı yani boş bırakılmalıdır. (Sahihu Tirmizi, Sahihu Tergib, Sahihu Silsiletu’s Sahiha, Sahihu’l Câmi Elbani)

                 Bugün bilimsel araştırmalar ise; yemekle beraber içilen suyun hazma katkı sağladığını bildirdi. İşte müslümın peygamberine imanı böyle olmalı, onun söylediği her sahih hadiste hakkı beyan ettiğine iman etmesi gerekir.

              Müslüman yöneticilere/imamlara nasihat etmek ne demek? Onlara karşı samimi olmaktır. Hakkı yüceltirken onlara yardım etmek, hayırda onlara itaat edip karşı çıkmamak, hatalarında dua edip hayra ulaşmalarına yardımcı olmak, onlara karşı kıyam etmemek, arkalarında namaz kılmak, onlarla beraber cihad etmek, sadakaları onlara vermek, onlara karşı düşmanlık edenlere karşı düşmanlık etmek, dini sevdikleri ve yüceltmeye yöneldikleri müddetçe onların safında olmaktır. Bir ülkede yöneticiler, salih olursa müllette öyle olur, fasık olursa millette öyle olur. Yöneticiler; namaz kılıp Müslümanlara yardım ettikçe bizlerde onların safında olmalıyız.

 

 

                   Müslümanların geneline nasihat etmek ne demektir? Onları Tevhide, imana, salih amele, hayra davet etmektir. Onları islam terbiyesinden geçirmek, eğitmek, cehaletlerini gidermek, sıkıntılarını gidermek, sözle ve eylemle onlara yardımcı olmak, onlara iyiliği emretmek, kötülükten sakındırmak, onlara merhamet etmek, acımak, dürüst davranmak, nefsimizin için kerih gördüğümüzü onlar içinde kerih görmek, onları tekfir etmemek, hatalarında atıplarını örtmek, canlarına kıymamak, düşmanın eline teslim etmemek, düşmanın onlara galip gelmemesi için çalışmak, onlar için yurtlar, medreseler, mescidler ve üniversiteler açmak, ilimlerini artırıp güçlendirmektir.

بارَكَ اللهُ لِيْ وَلَكُمْ في القرآنِ العَظيمِ،

وَنَفَعَنِيْ وَإِيَّاكُمْ بِمَا فِيهِ مِنَ الآياتِ وَالذّكْرِ الْحَكِيمِ،

أَقُولُ قَوْلِي هَذَا، وَأَسْتَغِفِرُ اللهَ لِي وَلَكُم وَلِسَائِرِ المسلمينَ مِنْ كَلِّ ذَنْبِ فَاسْتَغْفِرُوهُ، إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيم

Otur.

الحمد لله حمدًا طيبًا كثيرًا مباركًا فيه كما يحب ربنا ويرضى، أحمده وأشكره، وأتوب إليه وأستغفره،

فَاتَّقُوا اللهَ -أَيُّهَا المُؤمِنُونَ- وَكُونُوا مَعَ الصَّادِقِينَ،

وَأَطِيعُوا اللهَ وَالرَّسُولَ لَعَلَّكُم تُرحَمُونَ

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيماً

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ،

اللَّهُمَّ بَارِكْ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا بَارَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

وَارْضَ اللَّهُمَّ عن خُلَفَائِهِ الرَّاشِدِينْ: أَبِي بَكْرِ، وعمرَ، وعثمانَ، وعليٍّ؛ وعَن سَائِرِ أَصْحَابِ نَبَيِّكَ أَجْمَعَينِ، وَعَنِ التَّابِعِينِ، وَتَابِعِيهمْ بِإِحْسَانٍ إلى يَوْمِ الدِّين،

اللَّهم أعِزَّ الإسلامَ والمسلمينْ، وأذِلَّ الشركَ والمُشرِكِينْ، وَدَمِّرْ أَعْدَاءَ الدِّينْ، وَانْصُرْ عِبَادَك المُوَحِّدين،

 

رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونَا بِالْإِيمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلّاً لِّلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّكَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ

 

رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ

رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ

يَا عِبِادَ اللهِ

إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاءِ ذِي الْقُرْبَى

وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

“Muhakkak ki Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder, çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.”

اَقِمِ الصَّلَاة

 

 


83.Hutbe:Bir iyiliği hakir görme
İzlenme : 489

82.Hutbe:En faziletli amel hangisidir ey nebi?
İzlenme : 444

81.Hutbe-İslam’dan çıkartan en tehlikeli on madde
İzlenme : 469

80.Hutbe-Bu yedi hususu biliyor musun?
İzlenme : 514

79.Hutbe-Saklı putlarını kır
İzlenme : 453

78.Hutbe-Cennette nebiyle beraber olacaklar
İzlenme : 316

77.Hutbe-Çocukların kalbine ekilmesi gereken yedi tohum
İzlenme : 314

76.Hutbe-Af ve rahmet peygamberinin hayatından örnekler
İzlenme : 272

75.Hutbe-Tin suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 298

74.Hutbe-Fatiha Suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 301

73.Hutbe-Niçin okumalıyız?
İzlenme : 311

72.Hutbe-Çağdaş Haçlı Seferleri
İzlenme : 272

70.Hutbe-Mutluluğa giden yol
İzlenme : 449

69.Hutbe-Lokman’ın oğluna vasiyeti
İzlenme : 384

68.Hutbe-Günahlarımızı unuttuk
İzlenme : 458

67.Hutbe-Ebu Bekir Sıddık (r.a.)
İzlenme : 465

66.Hutbe-Beni işiten var mı?
İzlenme : 479

65.Hutbe:Muharrem ayının fazileti ve bidatleri
İzlenme : 447

64.Hutbe:Allah mı hayırlı yoksa ortak koştuklarınız mı?
İzlenme : 413

63.Hutbe:İbrahim aleyhi selam ve Kavmi
İzlenme : 465

62.Hutbe-2016 Kurban Bayramı Hutbesi
İzlenme : 428

61.Hutbe-Musa’nın Kavmi (2)
İzlenme : 470

60.Hutbe-Musa’nın Kavmi (1)
İzlenme : 393

59.Hutbe:Nuh’un Kavmi
İzlenme : 477

58.Hutbe-Medyen Kavmi
İzlenme : 499

57.Hutbe-Semud Kavmi
İzlenme : 538

56.Hutbe:Allah beni seviyor mu?
İzlenme : 584

55.Hutbe-Bir yiğit olarak Habibu Naccar
İzlenme : 475

54.Hutbe-Ramazandan sonra ki görevlerim
İzlenme : 451

53.Hutbe-Ramazan bayramı hutbesi (2016)
İzlenme : 553

52.Hutbe-Cennetin sekiz kapısından girenler.
İzlenme : 1351

51.Hutbe-Kadir gecesinin fazileti
İzlenme : 562

50.Hutbe-Cennete girebilmek için 30 sebep
İzlenme : 630

49.Hutbe-Müslüman olmam neyi gerektirir?
İzlenme : 572

48-Hutbe-Ramazan ayını nasıl karşılamalıyız?
İzlenme : 488

47.Hutbe-Ah bu dünya hayatına keşke dönebilseydim
İzlenme : 491

46.Hutbe-Siz ki en hayırlı ümmetsiniz
İzlenme : 473

45.Hutbe-Ben müslümanlardanım.
İzlenme : 499

44.hutbe-Onun ahlakı Kuran’dı.
İzlenme : 458

43.Hutbe-Kuran’ın üç topluluğu
İzlenme : 444

42.Hutbe-Cennetin anahtarları
İzlenme : 447

41.Hutbe-Rasulullah Taif’te.
İzlenme : 478

40.Hutbe-Cehalet şerî bir özürdür
İzlenme : 429

39.Hutbe-Peygamberin hataları tedavi etme yöntemi
İzlenme : 455

38.Hutbe-Cuma gününün faziletleri
İzlenme : 465

37.Hutbe-Kaç ilaha ibadet ediyorsun?
İzlenme : 434

36.Hutbe-Fitneler karşısında nasıl sebat edebilirim?
İzlenme : 434

35.Hutbe-İmanın kaideleri
İzlenme : 492

34.Hutbe-2015 Kurban bayramı hutbesi (İsmai’li anlamak)
İzlenme : 445

33.Hutbe-2015 Ramazan bayramı hutbesi
İzlenme : 443

32.Hutbe-İslam’ın kaideleri
İzlenme : 422

31.Hutbe-İmanın tadına nasıl ulaşabilirim?
İzlenme : 468

30.Hutbe-Firavun Ve Dostları
İzlenme : 431

29.Hutbe-Allah’a ibadet edin tağuttan sakın.
İzlenme : 470

28.Hutbe-Bana nasihat eder misin?
İzlenme : 437

27.Hutbe-Babacığım şeytana itaat etme.
İzlenme : 414

26.Hutbe-Fil suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 425

25.Hutbe-Rabbine sığınan yedi gencin öyküsü
İzlenme : 436

24.Hutbe-Gençlere çok seveceği 21 nasihat
İzlenme : 433

23.Hutbe:Bu gidiş nereye?
İzlenme : 451

22.Hutbe-Kurtuluş Kapısı
İzlenme : 432

21.Hutbe-Kıymeti bilinmeyen beş büyük nimet
İzlenme : 428

20.Hutbe:Vakti gelmedi mi?
İzlenme : 431

19.Hutbe-Asr suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 412

18.Hutbe-Seni ibadetten alıkoyan nedir?
İzlenme : 412

17.Hutbe-Kurtuluşa eren fırkanın akidesi
İzlenme : 422

16.Hutbe-Sen Allah’ın tanımladığı müslüman mısın?
İzlenme : 434

15.Hutbe-Hevasını ilah edineni gördün mü?
İzlenme : 1033

14.Hutbe Sizi sekar cehennemine ne sürükledi?
İzlenme : 875

2015 Kurban Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 874

13.Hutbe-Allah’la beraber başka bir ilah mı var?
İzlenme : 855

12.Hutbe-Bugün mülk kimin?
İzlenme : 851

11.Hutbe-Mahşer gününde evin nerede olacak?
İzlenme : 764

10.Hutbe-Allah’a karşı samimi misin?
İzlenme : 712

9.Hutbe-Kıyamet için ne hazırladın?
İzlenme : 770

8.Hutbe-Allah’ı terk edip şeytanları dost edindiler.
İzlenme : 722

7.Hutbe-Şüphesiz ki Sen dosdoğru yola iletirsin.
İzlenme : 746

6.Hutbe-Toplumda ki en yaygın şirkler
İzlenme : 1066

5.Hutbe-Kulluk ancak Allah’a olur
İzlenme : 864

2015 Ramazan Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 860

4.Hutbe-Dinde bilinmesi gereken Üç Esas
İzlenme : 861

3. Hutbe-La İlahe İlallah’ın anlamı ve şartları
İzlenme : 776

2.Hutbe:"Şirkten Sakındırma"
İzlenme : 865

1.Hutbe: "İlkin Tevhid"
İzlenme : 978
Eklenme : 04/02/2017 14:19 İzlenme : 309
Oylama :     Uyarı : Oy verebilmek için üye girişi yapmanız gerekir
Link :
Yorum : Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız...
Giriş için tıklayınız...
Paylaş Delicious Stumble


Yunus:109 (Ey Muhammed!) Sana vahyolunana uy ve Allah hükmünü verinceye kadar sabret. O, hüküm verenlerin en hayırlısıdır.

 

 

 

 

 

 

Davet