Üye Paneli
E-posta :
Şifre :
» Şifremi Unuttum
» Üye Olmak İstiyorum...
Duyuru Listesi
Ad Soyad
E-posta

İstatistik

Bugün : 419
Dün : 620
Bu Ay : 9486
Geçen Ay : 23271
Toplam : 2938061
 
  » 75.Hutbe-Tin suresinin düşündürdükleri
    » Görüntülü Dersler » Hutbeler » 75.Hutbe-Tin suresinin düşündürdükleri

 

 

 


TİN SURESİNİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

إِنَّ الْحَمْدَ لله نَحْمَدُهُ وَنَسْتَعِيْنُهُ وَنَسْتَغْفِرُهُ، وَنَعُوْذُ بالله مِنْ شُرُورِ أَنْفُسِنَا وَمِنْ سَيِّئَاتِ أَعْمَالِنَا، مَنْ يَهْدِهِ اللهُ فَلَا مُضِلَّ لَهُ وَمَنْ يُضْلِلْ فَلَا هَادِيَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنْ لَا إله إلا الله وَحْدَهُ لَا شَرِيْكَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُوْلُهُ.

أَمَّا بَعْد فإنَّ أَصْدَقَ الْحَدِيثِ كِتَابُ اللهِ، وَخَيْرَ الْهَدْيِ هَدْيُ محمدٍ صَلَّى الله عليه وسلَّم، وَشَرَّ الْأُمُورِ مُحْدَثَاتُهَا، وَكُلَّ مُحْدَثَةٍ بِدْعَةٌ، وَكُلَّ بِدْعَةٍ ضَلَالَةٌ، وَكُلَّ ضَلَالَةٍ فِي النَّارِ

            Bizleri hidayete ulaştıran, tevhidle tanıştıran, nimetleriyle donatan, bizleri en güzel resulle müjdeleyen, son dinle yollarını gösteren, Kuranla kalplerimizi aydınlatan Allah’a hamd olsun.

           Salat ve selam Resullerin sonuncusu, gözlerin nuru, kaplerin sevgilisi, önderlerin en büyüğü olan Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in ve seçkin tahir ashabının üzerine olsun.

           Bugünkü hutbemizin konusu “Tin suresinin düşündürdükleridir.” Bu hutbemde, “Tin süresini kısaca tefsir edip dersler almaya” çalışacağım.

 

                      Aziz kardeşlerim kıymetli müslümanlar ! Tin, incir demektir. Bildiğimiz incirdir. Allah bu surede incire ve zeytine yemin eder. Tin suresi mekkidir, Kuran surelerinin ayetleri iki kısımda değerlendirilir.

                 Biri Mekki sure diğeri de medeni suredir. Mekki sureler; hicret öncesi inen sürelerdir. Medeni sureler ise hicret sonrası inen surelerdir.

                Mekki surede; tevhid, iman, ibadet, sabır, tevekkül, davet içerikli konular ele alınır. Medine surede ise, islam devletinin hukuku, başka dinlerle muamelesi, şeri hükümler ele alınır.

                 Tin suresinde Allah, inciri, zeytini öne çıkartır, onların faydasını, önemini dile getirir. Yarattığı nimetlerin bazılarını özellikle kitabında över. İnciri ve zeytinde bunlardandır.

              Bu surede sina dağına yemin edilir. Bu dağ; Musa a.s. Rabbimizle konuştuğu dağın adıdır.

             Bu surede; güvenilir, emin belde olan Mekke övülür, onun sofatları dile getirilir. Bu surede yine Allah, insanı en mükemmel şekilde yarattığını haber verir.

             Sonra yine aynı insanı güçlü halden zayıf hale getirdiğini haber verir. Sonra bu surede kurtulaşa erenlerin sıfatlarını haber verir. Son ayette ise hükmedenelrin içinde Allah’ın en iyi hükmeden olduğu gerçeği ifade edilir.

 

وَٱلتِّينِ وَٱلزَّيْتُونِ } *

1- İncire ve zeytine andolsun,

                Allah, hepimizin bildiği şehrimizde yetişen iki güzel nimete yemin ediyor, biri incir biri de zeytin. Allah bu iki güzel yemişin önemini, faydasını dikkate almamız gerektiğini haber veriyor. Bugün tıp bu ikisinin de büyük faydasından bilgi verir. İncir; sağlığa değişik boyutta katkı sağlarken, zeytin hem kahvaltıda yeniyor hem de yağı sıkılarak yemeklerde kullanıyor. Tıb uzmanları zeytin yağının faudası anlata anlata bitiremiyor.

 

 { وَطُورِ سِينِينَ } *

2- Sina dağına,

                Sina Dağı, Tevrat’a göre, Musa Peygamber öncülüğündeki İsrailoğullarının (İbraniler) Mısır’dan çıkarken durdukları, Musa’nın Allah ile konuştuğu ve On Emir’i aldığı yer olarak bilinmektedir.

               Ağacının bol olduğu sina dağı, Musa a.s. Rabbimizle konuştuğu dağın adıdır, Allah, musayla konuşmuştur ayetle sabittir, konuşması ise celaline layık konuşmadır. Allah, konuşur. Bu konuşma ayetle sabirttir. Allah’ın konuşmasına inanmamak ayeti reddetmektir, konuşması da ona yakışan konuşma olup beşerin konuşması gibi değildir.

 

             Bazı cehmi dalalet ehli fırkalar bu sıfatı inkar ve tevil yoluna gitmiştir, sırf konuştu dersek, beşere benzetiriz diye inkar etmeye yönelmişler, doğru yoldan sapıp uçurumdan intihar etmişlerdir. Allah’ın konuşmasını imam Ebu Hanife, İmam Şafi, İmam Ahmet ibn Hanbel ve İmam Malik kabul eder. İnkar eden cehmi sapıktır belki de kafirdir, tevil edenlerse bidat ehlidir.

 

وَهَـٰذَا ٱلْبَلَدِ ٱلأَمِينِ } *

3- Ve şu emin beldeye (güvenilir şehre).

           Bu belde mekke’dir, burada bu güzel yerde güven huzur ve ibadat esintisi vardır. Mekke Allah’ın sevdiği en hayırlı beldedir, kabe buradadır, peygamber burada doğdu, İslam buradan yayıldı, güneş gibi bu beldeden doğdu. Allah bu beldey emin kıldı. Kafirler küfür iinde iken bile etraflarında savaşlar yaşanırken Allah emin kıldı Mekke’yi. Mekke en güzel şehirdir İslam dinine göre. Güvenliği demek, düşmandan emin kılınmasıdır. Yahut; her tür afetten, beladan, savaştan, yıkımdan emin kılınmasıdır.

 

 { لَقَدْ خَلَقْنَا ٱلإِنسَانَ فِيۤ أَحْسَنِ تَقْوِيمٍ } *

4- Doğrusu, biz insanı en güzel bir biçimde yarattık.

Allah bu ayetinde; insanı en güzel bir şekilde, yapıda, çizgide yarattık buyurur, Yani, onu en güzel biçimde, surette, terkibde yarattık demektir.

 

            Allah, yarattık dediğinde biz zamirini kullanıyor, bunun manası ikinci Allah olduğunu ifade etmez, haşa ve kella, bu ifade Arapçada ve Türkçede vardır, Arapçada yüceltme manasındadır. Allah biz yarattık demekle, zatını yüceltiyor, büyüklüyor. Zaten tüm yücelik de onun hakkıdır.

                         Bakın insanın yaratılış güzelliğine, gözüne, kulağına, burnuna, kaşlarına, dudaklarına, ağzına, yanaklarına, saçlarına, eline, ayağına, iç organlarının muhteşem yerleştirilmesine hepsi en mükemmel manadadır. Gözler, kafanın arkasında olsaydı mükemmellik olmazdı. Eller olmasaydı, ayaklar olmaaydı insan ne yapabilir nasıl yürür ve işini nasıl bitirir, nasıl hedefine ulaşırdı? Kulak olmasaydı işitme olmayacaktı, ağız olmasaydı yeme yenmeyecekti, burun olmasaydı nefes alınmayacaktı, ayakların altı düz olmasaydı nasıl yürünürdü?

                    Peki bu dört dörtlük yaratılış güzelliğinin amaç nedir? Allah bedenimizi ona isyan edelim, haramda kullanalım, batıl için çalıştıralım diye mi verdi? Bu organları Allah için kullanıp ecir alallım diye mi verdi.

 { ثُمَّ رَدَدْنَاهُ أَسْفَلَ سَافِلِينَ } * 

5- Sonra aşağıların aşağısına çevirdik.

               Yani, güç kuvvet sıhhattan sonra onu zayıflattık, güçsüz kıldık, belini büktük, ne zaman oldu bunlar? Gençlikten sonra oldu. Bakınız insan ilkin ana rahmine bir su olarak düşer, sonra kan pıhtısı olur, sonra et parçası olur, sonra et ve kemik oluşur, sonra iskelet oluşur, bu arada dört dörtlük yer içer ve beslenir, çöplük yok, tuvalet yok yedikleri bir şekilde dışarı atılır, sonra doğar, bebektir, sonra büyür çocuktur, sonra büyür gençtir, sonra büyür orta yaştadır, sonra büyür yaşlıdır, sonra büyür beli bükülür, zayıftır, destek alarak yürür, gücü kalmamıştır.

Ayet, önce kuvvetli yaptık sonra onu güçsüz hale getirdik, böyle bir yapıya dönüştürdük buyurur.

 

إِلاَّ ٱلَّذِينَ ءَامَنُواْ وَعَمِلُواْ ٱلصَّٰلِحَٰتِ فَلَهُمْ أَجْرٌ غَيْرُ مَمْنُونٍ }

6- Ancak iman edip salih amellerde bulunanlar başka; onlar için kesintisiz bir ecir vardır.

               İman eden ve salih amelde bulunan kimse kurtuldu. İman edenler kim? Allah’a, peygamberlere, kitaplara, meleklere, ahiret gününe, hayrıyla şerriyle kadere inanmaktır. Bu inanç; dini esasıdır. Bunladan birinin inkarı küfürdür. İmanla berber Allah salih amelde bulunanların kurtuluşa erdiğini haber verdi. Salih amel nedir? Namaz, oruç, hac, zekat, kuran okuma, dua, sadaka, hayır adına ne varsa hepsi salih ameldir. Rabbim bizi salih amelden ayırmasın.

 

فَمَا يُكَذِّبُكَ بَعْدُ بِٱلدِّينِ } *

7- Öyleyse bundan sonra, hangi şey sana dini yalanlatabilir?

                 Yani ey insan hangi şey senin ceza hesap gününü yalanlamaya iter? Hangi sebep? Seni yaratan, hayat veren, en güzel anlamda seni mübarek kılan Rabbine karşı inkarcı olmana neden olan nedir? neden din gününü, hesap gününü yalanlarsın?

 

 

 { أَلَيْسَ ٱللَّهُ بِأَحْكَمِ ٱلْحَاكِمِينَ }

8- Allah hükmedenlerin hakimi değil midir?

               Allah, hükmedenlerin en büyük hükmedenidir. Bu hüküm, koymada Allah’ın hakkı ifade edildi. Allah’dan başka kanun koyucu yoktur kim bunu idea ederse kafirdir. Kanun koyma hakkı Allah’ındır. Ondan başkası onun koyduğu kanunlara rağmen kanunlar koyamaz, eğer koyarsa bunun anlamı Allah’ı hiçe saymaktır, kaale almamaktır, hükmüne karşı olmaktır. Allah, kendisine karşı böyle bir karar alan kişiye ve topluluğa tağut ismi verir, yani hududu aşan, hükümde azgınlaşan birey yahut topluluk denir. Allah; insanın en mutlu olacağı kanunu indirmiştir.

 

بارَكَ اللهُ لِيْ وَلَكُمْ في القرآنِ العَظيمِ،

وَنَفَعَنِيْ وَإِيَّاكُمْ بِمَا فِيهِ مِنَ الآياتِ وَالذّكْرِ الْحَكِيمِ،

أَقُولُ قَوْلِي هَذَا، وَأَسْتَغِفِرُ اللهَ لِي وَلَكُم وَلِسَائِرِ المسلمينَ مِنْ كَلِّ ذَنْبِ فَاسْتَغْفِرُوهُ، إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيم

Otur.

 

 

الحمد لله حمدًا طيبًا كثيرًا مباركًا فيه كما يحب ربنا ويرضى، أحمده وأشكره، وأتوب إليه وأستغفره،

 

فَاتَّقُوا اللهَ -أَيُّهَا المُؤمِنُونَ- وَكُونُوا مَعَ الصَّادِقِينَ،

 

وَأَطِيعُوا اللهَ وَالرَّسُولَ لَعَلَّكُم تُرحَمُونَ

 

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيماً

 

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ،

 

اللَّهُمَّ بَارِكْ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا بَارَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

 

وَارْضَ اللَّهُمَّ عن خُلَفَائِهِ الرَّاشِدِينْ: أَبِي بَكْرِ، وعمرَ، وعثمانَ، وعليٍّ؛ وعَن سَائِرِ أَصْحَابِ نَبَيِّكَ أَجْمَعَينِ، وَعَنِ التَّابِعِينِ، وَتَابِعِيهمْ بِإِحْسَانٍ إلى يَوْمِ الدِّين،

 

اللَّهم أعِزَّ الإسلامَ والمسلمينْ، وأذِلَّ الشركَ والمُشرِكِينْ، وَدَمِّرْ أَعْدَاءَ الدِّينْ، وَانْصُرْ عِبَادَك المُوَحِّدين،

 

رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونَا بِالْإِيمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلّاً لِّلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّكَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ

 

رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ

رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ

يَا عِبِادَ اللهِ

إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاءِ ذِي الْقُرْبَى

وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

“Muhakkak ki Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder, çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.”

اَقِمِ الصَّلَاة

 

 


83.Hutbe:Bir iyiliği hakir görme
İzlenme : 755

82.Hutbe:En faziletli amel hangisidir ey nebi?
İzlenme : 691

81.Hutbe-İslam’dan çıkartan en tehlikeli on madde
İzlenme : 704

80.Hutbe-Bu yedi hususu biliyor musun?
İzlenme : 774

79.Hutbe-Saklı putlarını kır
İzlenme : 703

78.Hutbe-Cennette nebiyle beraber olacaklar
İzlenme : 469

77.Hutbe-Çocukların kalbine ekilmesi gereken yedi tohum
İzlenme : 488

76.Hutbe-Af ve rahmet peygamberinin hayatından örnekler
İzlenme : 418

74.Hutbe-Fatiha Suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 443

73.Hutbe-Niçin okumalıyız?
İzlenme : 493

72.Hutbe-Çağdaş Haçlı Seferleri
İzlenme : 441

71.Hutbe-Din nasihattır
İzlenme : 477

70.Hutbe-Mutluluğa giden yol
İzlenme : 648

69.Hutbe-Lokman’ın oğluna vasiyeti
İzlenme : 523

68.Hutbe-Günahlarımızı unuttuk
İzlenme : 660

67.Hutbe-Ebu Bekir Sıddık (r.a.)
İzlenme : 616

66.Hutbe-Beni işiten var mı?
İzlenme : 637

65.Hutbe:Muharrem ayının fazileti ve bidatleri
İzlenme : 592

64.Hutbe:Allah mı hayırlı yoksa ortak koştuklarınız mı?
İzlenme : 579

63.Hutbe:İbrahim aleyhi selam ve Kavmi
İzlenme : 637

62.Hutbe-2016 Kurban Bayramı Hutbesi
İzlenme : 588

61.Hutbe-Musa’nın Kavmi (2)
İzlenme : 656

60.Hutbe-Musa’nın Kavmi (1)
İzlenme : 586

59.Hutbe:Nuh’un Kavmi
İzlenme : 642

58.Hutbe-Medyen Kavmi
İzlenme : 663

57.Hutbe-Semud Kavmi
İzlenme : 737

56.Hutbe:Allah beni seviyor mu?
İzlenme : 1069

55.Hutbe-Bir yiğit olarak Habibu Naccar
İzlenme : 633

54.Hutbe-Ramazandan sonra ki görevlerim
İzlenme : 617

53.Hutbe-Ramazan bayramı hutbesi (2016)
İzlenme : 727

52.Hutbe-Cennetin sekiz kapısından girenler.
İzlenme : 1509

51.Hutbe-Kadir gecesinin fazileti
İzlenme : 749

50.Hutbe-Cennete girebilmek için 30 sebep
İzlenme : 1158

49.Hutbe-Müslüman olmam neyi gerektirir?
İzlenme : 804

48-Hutbe-Ramazan ayını nasıl karşılamalıyız?
İzlenme : 697

47.Hutbe-Ah bu dünya hayatına keşke dönebilseydim
İzlenme : 655

46.Hutbe-Siz ki en hayırlı ümmetsiniz
İzlenme : 624

45.Hutbe-Ben müslümanlardanım.
İzlenme : 696

44.hutbe-Onun ahlakı Kuran’dı.
İzlenme : 619

43.Hutbe-Kuran’ın üç topluluğu
İzlenme : 610

42.Hutbe-Cennetin anahtarları
İzlenme : 597

41.Hutbe-Rasulullah Taif’te.
İzlenme : 654

40.Hutbe-Cehalet şerî bir özürdür
İzlenme : 603

39.Hutbe-Peygamberin hataları tedavi etme yöntemi
İzlenme : 606

38.Hutbe-Cuma gününün faziletleri
İzlenme : 640

37.Hutbe-Kaç ilaha ibadet ediyorsun?
İzlenme : 586

36.Hutbe-Fitneler karşısında nasıl sebat edebilirim?
İzlenme : 602

35.Hutbe-İmanın kaideleri
İzlenme : 658

34.Hutbe-2015 Kurban bayramı hutbesi (İsmai’li anlamak)
İzlenme : 600

33.Hutbe-2015 Ramazan bayramı hutbesi
İzlenme : 603

32.Hutbe-İslam’ın kaideleri
İzlenme : 580

31.Hutbe-İmanın tadına nasıl ulaşabilirim?
İzlenme : 645

30.Hutbe-Firavun Ve Dostları
İzlenme : 590

29.Hutbe-Allah’a ibadet edin tağuttan sakın.
İzlenme : 628

28.Hutbe-Bana nasihat eder misin?
İzlenme : 592

27.Hutbe-Babacığım şeytana itaat etme.
İzlenme : 570

26.Hutbe-Fil suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 586

25.Hutbe-Rabbine sığınan yedi gencin öyküsü
İzlenme : 590

24.Hutbe-Gençlere çok seveceği 21 nasihat
İzlenme : 591

23.Hutbe:Bu gidiş nereye?
İzlenme : 629

22.Hutbe-Kurtuluş Kapısı
İzlenme : 584

21.Hutbe-Kıymeti bilinmeyen beş büyük nimet
İzlenme : 574

20.Hutbe:Vakti gelmedi mi?
İzlenme : 592

19.Hutbe-Asr suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 570

18.Hutbe-Seni ibadetten alıkoyan nedir?
İzlenme : 556

17.Hutbe-Kurtuluşa eren fırkanın akidesi
İzlenme : 567

16.Hutbe-Sen Allah’ın tanımladığı müslüman mısın?
İzlenme : 591

15.Hutbe-Hevasını ilah edineni gördün mü?
İzlenme : 1195

14.Hutbe Sizi sekar cehennemine ne sürükledi?
İzlenme : 1027

2015 Kurban Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 1010

13.Hutbe-Allah’la beraber başka bir ilah mı var?
İzlenme : 1003

12.Hutbe-Bugün mülk kimin?
İzlenme : 1006

11.Hutbe-Mahşer gününde evin nerede olacak?
İzlenme : 915

10.Hutbe-Allah’a karşı samimi misin?
İzlenme : 880

9.Hutbe-Kıyamet için ne hazırladın?
İzlenme : 914

8.Hutbe-Allah’ı terk edip şeytanları dost edindiler.
İzlenme : 866

7.Hutbe-Şüphesiz ki Sen dosdoğru yola iletirsin.
İzlenme : 887

6.Hutbe-Toplumda ki en yaygın şirkler
İzlenme : 1231

5.Hutbe-Kulluk ancak Allah’a olur
İzlenme : 1035

2015 Ramazan Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 1005

4.Hutbe-Dinde bilinmesi gereken Üç Esas
İzlenme : 1030

3. Hutbe-La İlahe İlallah’ın anlamı ve şartları
İzlenme : 910

2.Hutbe:"Şirkten Sakındırma"
İzlenme : 1014

1.Hutbe: "İlkin Tevhid"
İzlenme : 1149
Eklenme : 04/02/2017 14:35 İzlenme : 462
Oylama :     Uyarı : Oy verebilmek için üye girişi yapmanız gerekir
Link :
Yorum : Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız...
Giriş için tıklayınız...
Paylaş Delicious Stumble


Yunus:109 (Ey Muhammed!) Sana vahyolunana uy ve Allah hükmünü verinceye kadar sabret. O, hüküm verenlerin en hayırlısıdır.

 

 

 

 

 

 

Davet