Üye Paneli
E-posta :
Şifre :
» Şifremi Unuttum
» Üye Olmak İstiyorum...
Duyuru Listesi
Ad Soyad
E-posta

İstatistik

Bugün : 429
Dün : 620
Bu Ay : 9496
Geçen Ay : 23271
Toplam : 2938071
 
  » 76.Hutbe-Af ve rahmet peygamberinin hayatından örnekler
    » Görüntülü Dersler » Hutbeler » 76.Hutbe-Af ve rahmet peygamberinin hayatından örnekler

 

 

 

 

 

 

AF VE MERHAMET PEYGAMBERİNDEN ÖRNEK TAVIRLAR

Ubeydullah Arslan

إِنَّ الْحَمْدَ لله نَحْمَدُهُ وَنَسْتَعِيْنُهُ وَنَسْتَغْفِرُهُ، وَنَعُوْذُ بالله مِنْ شُرُورِ أَنْفُسِنَا وَمِنْ سَيِّئَاتِ أَعْمَالِنَا، مَنْ يَهْدِهِ اللهُ فَلَا مُضِلَّ لَهُ وَمَنْ يُضْلِلْ فَلَا هَادِيَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنْ لَا إله إلا الله وَحْدَهُ لَا شَرِيْكَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُوْلُهُ.

أَمَّا بَعْد فإنَّ أَصْدَقَ الْحَدِيثِ كِتَابُ اللهِ، وَخَيْرَ الْهَدْيِ هَدْيُ محمدٍ صَلَّى الله عليه وسلَّم، وَشَرَّ الْأُمُورِ مُحْدَثَاتُهَا، وَكُلَّ مُحْدَثَةٍ بِدْعَةٌ، وَكُلَّ بِدْعَةٍ ضَلَالَةٌ، وَكُلَّ ضَلَالَةٍ فِي النَّارِ

            Bizleri hidayete ulaştıran, tevhidle tanıştıran, nimetleriyle donatan, bizleri en güzel resulle müjdeleyen, son dinle yollarını gösteren, Kuranla kalplerimizi aydınlatan Allah’a hamd olsun.

           Salat ve selam Resullerin sonuncusu, gözlerin nuru, kaplerin sevgilisi, önderlerin en büyüğü olan Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in ve seçkin tahir ashabının üzerine olsun.

           Bugünkü hutbemizin konusu “ Af ve merhamet peygamberinden örnek tavırlar ” Bu hutbemde, “Güzel elçinin af ve merhamet yönünden örnekler vermeye” çalışacağım.

 

           İlk kıssamız Taifde yalanan acı olaydır. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem  Tevhide davet etmek için Taife gider. Taif halkı, Mekke’de yaşanan gelişmelerden haberdardır. Mekke’de halkın onu dinlemediğini bilir. Bu nedenle ya Muhammed kavmin dinlemediyse bizden dinlemiyoruz diyerek Tevhid davetini reddederler.

           Ayaklarının altına dikenler koyarlar, taşlarlar, mübarek yüzüne tükürürler,  hakaretler yağdırırlar, gündüzünü geceye çevirirler, hayasızlığın en somut örneğini gösterirler. Tablo yahut sahne üzücüdür. Peygambere yapılan büyük biri ihanettir.

           Allah, dağ meleğini gönderir, elçisini yalnız bırakmaz, Dağ meleği “Allah beni sana izin verdiğin takdirde iki dağı başlarına geçirmem için gönderdi” der. Af ve rahmet peygamberi elçiyi kırmadan, incitmeden teklifini şöyle reddeder: “Onların yok olmasını istemiyorum. Onlar iman etmese de evlatlarının iman etmesini umuyorum.”

            Peygamberin sözü, tavrı, affı ve üstün merhameti etkileyicidir. Ona yakışan bir eylemin içine girmiştir. Her resul de böyle yapardı.

 

 

            Peygamber kavimlere onların yok olmaları için değil kurtuluşlarını sağlamak için gelmiştir. Bu söz affın ve merhametin yüce bir değer olduğunu öğretmiştir. Zalim de olsa affı hak ettiklerini bildirir. Kafir kavimlerin elçilere merhametli davranmadığını ispat eder.

           İnsanlar zulmedebilir fakat resuller ve nebiler zalimlere zülümle cevap vermezler. Kafirler, hakkın ve selametin yolunu göremeyecek kadar cahildirler. Tevhid birilerine peygamberler eliyle de gitse herkese nasip olmamıştır. Ey Tevhid ehli kardeşim, içinde bulunudğun nimetin kıymetini bil.  

               2.Kıssa: Peygamberimiz Uhud’un eteklerine koşullanmıştır. Müslüman ordusu kafirlerle burun buranadır. Uhud peygamberi sever, peygamberde uhudu severdi. Uhud, tarihe adını o gün yazdıracaktı. İslam tarihine hezimetin yaşandığı dağ olarak geçecekti. Uhud’da Müslüman orduları ilkin galib sonra ummadık bir hezimet tatmıştı. Nedeni, peygamberin bir emrine uymamaktan kaynaklıdır.

                Abdullah ibn Cubeyr komutasında ki okçular birliği Müslümanların galip geldiğini sanarak mevkilerini terk etmişlerdi.

 

 

                 Bunu gören henüz daha Müslüman olmayan Halid ibn Velid dağın arkasından süvari birlikleriyle Müslümanları kuşattı, bu esnada Müslümanlar büyük zaiyat verdi, birlikleri dağıldı, düşman içlere kadar girdi, peygamberin dişi kırıldı, miğferi yanağına battı ve kanattı, çukura düştü, şeytan Muhammed öldü narasını attırdı, bunu işiten Müslüman ordusu daha çok zaiyat vermeye başladı.

                Ölümle yüz yüze gelen nebimizin yanında az sayıda fedai kaldı. Ashab-ı kiram acı tabloya şahit olunca Ya Rasulullah beddua etsen onlara ricasında bulundu. İşte o anda en zor zamandai ölümle hayat arasında, düşman ensesinde iken şöyle diyordu: “Ben lanet edici olarak gönderilmedim, lakin bir davetçi ve rahmet elçisi olarak gönderildim. Allah’ım kavmime hidayet ver, şüphesiz ki onlar -ne yapıtklarını- bilmiyorlar.”

                 3.Kıssa: Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem bizim için en şerefli şahsiyettir, onun ahlakı Allah tarafından övülmüştür, temiz fıtratıyla örnek kişiliktir.

                Bir gün Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem yoruldu ve ağacın altında tek başına uyudu, koruması yoktu, zırhlı değildi, kılıcı da asılıydı. İşte bu esnada müşriklerinden Kurat ibn el-Haris geldi.

 

 

 

             Peygamberin kılıcını aldı ve uyuyan nebinin yüzüne karşı şöyle haykırdı: Şimdi seni benden kim korur? Bu sözü işiten üstün iman sahibi, tevekkül ehli, Rabbine tam bir teslimyetle iman eden Nebimiz: “Allah” buyurdu.

             Bu sözün hemen ardından bu adamın elinde ki kılıç düştü ve Rasulullah kılıcı aldı ve ona : “Şimdi seni benden kim korur?” buyurdu. Adam “bana iyi davran” dedi. Peygamber onu orada terk ettive affetti. Kurat ibn el-Haris kavmine gitti ve şöyle dedi: “şimdi insanların en şereflisinin yanından geldim ”dedi.

         4.Kıssa: Huber ibn Esved, Rasulullah’ın hamile kızı zeynebi hicret ederken sıkıştırmış, dürtünce de kayanın üzerine düşmüş, bundan dolayı da çocuğunu düşürmüştü. Bunu yapan müşrik firar etmişti, bulunamamıştı. Bir gün bulundu peygamberin huzuruna getirildi, af diledi peygamberden, peygamberde onu affetti. (Zadul Mead)

             Hangi baba bunu yapar? Hangi lider kızına bu zülmü reva göreni bağışlar? Hangi lider kendisine düşmanlık eden, yurdundan koparanları affeder? Hangi kişilik kendisini ansızın öldürmeye geleni affeder? Hangi kişilik ayaklarının altına diken koyan, yüzüne tüküren, taşlayan kavmi bağışlar, onların hidayeti için dua eder? Tarihte böyle bir kimse var mı? Sadece bir tane örnek verin?

       5.Kıssa:Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem yurdundan koparılmış daha sonra da uzun bir cihad yolculuğundan sonra Mekke’nin kapısına dayanmıştı.

             Müşrikler yenilmişler, her biri bir yere kaçmış, başlarına geleceklerden korkuyorlardı. Mekke’de 13 yıl boyunca eziyet eden müşriklerin uluları, onlara yardım eden yanlıları elinin altına esir olarak düşmüştü. Nice ashabını şehit eden, katleden, hicretlere zorlayan müşrikler artık kılıcının gölgesindeydi. Bu müşrikler onu öldürmek için Mekke’den çıkıp Medine’ye kadar gelmişlerdi.

            Dile kolay kilometrelerce çölleri onu öldürmek için aşmışlardı. Mallarını ve evlatlarını bu uğurda harcamışlardı. Şimdi artık yolun sonuna gelinmiş, nihayi hezimeti tatmışlardı.

                 Peygamber onlarla yüz yüzeydi, Nebi korkutmadan şöyle haykırdı: “Kim Ebu Sufyan’ın evine girirse güvendedir, kim mescidi harama girerse güvendedir, şimdi size ne yapacağımı sanıyorsunuz? Hayır işleyeceğini sanıyoruz. Sen kerim bir kardeşsin, kerim kardeşin oğlusun” dediler. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem de şöyle dedi: “Bugün sizi ayıplama, azarlama yoktur. Allah sizi affetsin O rahmet edenlerin en merhametlisidir, gidin bugün özgürsünüz” buyurdu.

 

                 İşte nebimiz. Sözünde ve amelinde affı ve merhamet yolunu uygulayan nebimiz. Kafirler önünde ki affedişi ve merhameti ! Bunu kim yapar söyler misiniz? Dünyada böyle bir lider var mıdır?

               Dünyanın küresel küfür güçleri ve rafizi kafirleri şiiler; Halep’de taş üstüne taş koymayıp yakıp yıktılar. Mescidleri, evleri, garibanların yuvalarını yerle bir ettiler. Çoluk çocuk demeden kadınları yaşlıları yurtlarından sürgün ettiler. Dünyanın tağutlarıyla nebimizi kıyas bile etmek hatadır, tağutlarla rahmet peygamberi kıyas edilemez asla.

                  Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem 25 gazveye 70 den fazla seriyeye emir verdi, cihada katıldı. Bir kişiyi öldürmek için yola çıkmadı. Sadece meydanlara çıkıp cihad meydanında “Muhammed nerede bugün onun kurtuluşu yoktur” diye haykıran Ubey ibn Halef denen müşriği mızrağıyla öldürdü.

Bir kişiyi öldürdü. O da cihad meydanında kendisini öldürmeye gelen müşriği öldürdü. Ömründe bir kişiyi Allah yolunda öldürdü.

                    Peki Esed, İran, ABD, Rusya Müslümanlardan kaç kişiyi öldürdü? 500 000 insanı öldürdü, şehit etti, dile kolay 500 000 müslümanı. Dünya firavunun zülmünden daha büyüğünü gördü. Büyük katliamlara şahit oldu.

                  Rasulullah salllahu aleyhi ve sellem’in 10 yıl yaptığı cihad döneminde, Müslümanlardan şehit olanların sayısı 236, müşriklerin ölüsünün sayısı ise 625. Müşriklerden ölenlerin hemen hemen hepsi cihad meydanında öldürüldü.

             Peygamberin ashabı -huneyn harbinde bir kadın dışında- hiçbir müşrik kadın öldürmedi. Cihad meydanında bir tane kadının ırzı çiğnenmemiştir. Yaşlılardan Dureyd ibn es-Samma dışında kimse öldürülmedi, Dureyd müşriklerin kaçışına ve planlarına hizmet veren askeri beyindi.

بارَكَ اللهُ لِيْ وَلَكُمْ في القرآنِ العَظيمِ،

وَنَفَعَنِيْ وَإِيَّاكُمْ بِمَا فِيهِ مِنَ الآياتِ وَالذّكْرِ الْحَكِيمِ،

أَقُولُ قَوْلِي هَذَا، وَأَسْتَغِفِرُ اللهَ لِي وَلَكُم وَلِسَائِرِ المسلمينَ مِنْ كَلِّ ذَنْبِ فَاسْتَغْفِرُوهُ، إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيم

Otur.

الحمد لله حمدًا طيبًا كثيرًا مباركًا فيه كما يحب ربنا ويرضى، أحمده وأشكره، وأتوب إليه وأستغفره،

 

فَاتَّقُوا اللهَ -أَيُّهَا المُؤمِنُونَ- وَكُونُوا مَعَ الصَّادِقِينَ،

 

وَأَطِيعُوا اللهَ وَالرَّسُولَ لَعَلَّكُم تُرحَمُونَ

 

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيماً

 

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ،

 

اللَّهُمَّ بَارِكْ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا بَارَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

 

وَارْضَ اللَّهُمَّ عن خُلَفَائِهِ الرَّاشِدِينْ: أَبِي بَكْرِ، وعمرَ، وعثمانَ، وعليٍّ؛ وعَن سَائِرِ أَصْحَابِ نَبَيِّكَ أَجْمَعَينِ، وَعَنِ التَّابِعِينِ، وَتَابِعِيهمْ بِإِحْسَانٍ إلى يَوْمِ الدِّين،

 

اللَّهم أعِزَّ الإسلامَ والمسلمينْ، وأذِلَّ الشركَ والمُشرِكِينْ، وَدَمِّرْ أَعْدَاءَ الدِّينْ، وَانْصُرْ عِبَادَك المُوَحِّدين،

 

رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونَا بِالْإِيمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلّاً لِّلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّكَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ

 

رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ

رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ

يَا عِبِادَ اللهِ

إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاءِ ذِي الْقُرْبَى

وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

“Muhakkak ki Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder, çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.”

اَقِمِ الصَّلَاة

 

 


83.Hutbe:Bir iyiliği hakir görme
İzlenme : 755

82.Hutbe:En faziletli amel hangisidir ey nebi?
İzlenme : 691

81.Hutbe-İslam’dan çıkartan en tehlikeli on madde
İzlenme : 704

80.Hutbe-Bu yedi hususu biliyor musun?
İzlenme : 774

79.Hutbe-Saklı putlarını kır
İzlenme : 704

78.Hutbe-Cennette nebiyle beraber olacaklar
İzlenme : 469

77.Hutbe-Çocukların kalbine ekilmesi gereken yedi tohum
İzlenme : 488

75.Hutbe-Tin suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 463

74.Hutbe-Fatiha Suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 443

73.Hutbe-Niçin okumalıyız?
İzlenme : 493

72.Hutbe-Çağdaş Haçlı Seferleri
İzlenme : 441

71.Hutbe-Din nasihattır
İzlenme : 477

70.Hutbe-Mutluluğa giden yol
İzlenme : 648

69.Hutbe-Lokman’ın oğluna vasiyeti
İzlenme : 523

68.Hutbe-Günahlarımızı unuttuk
İzlenme : 660

67.Hutbe-Ebu Bekir Sıddık (r.a.)
İzlenme : 616

66.Hutbe-Beni işiten var mı?
İzlenme : 637

65.Hutbe:Muharrem ayının fazileti ve bidatleri
İzlenme : 592

64.Hutbe:Allah mı hayırlı yoksa ortak koştuklarınız mı?
İzlenme : 579

63.Hutbe:İbrahim aleyhi selam ve Kavmi
İzlenme : 637

62.Hutbe-2016 Kurban Bayramı Hutbesi
İzlenme : 589

61.Hutbe-Musa’nın Kavmi (2)
İzlenme : 656

60.Hutbe-Musa’nın Kavmi (1)
İzlenme : 586

59.Hutbe:Nuh’un Kavmi
İzlenme : 642

58.Hutbe-Medyen Kavmi
İzlenme : 663

57.Hutbe-Semud Kavmi
İzlenme : 737

56.Hutbe:Allah beni seviyor mu?
İzlenme : 1069

55.Hutbe-Bir yiğit olarak Habibu Naccar
İzlenme : 633

54.Hutbe-Ramazandan sonra ki görevlerim
İzlenme : 617

53.Hutbe-Ramazan bayramı hutbesi (2016)
İzlenme : 727

52.Hutbe-Cennetin sekiz kapısından girenler.
İzlenme : 1509

51.Hutbe-Kadir gecesinin fazileti
İzlenme : 749

50.Hutbe-Cennete girebilmek için 30 sebep
İzlenme : 1158

49.Hutbe-Müslüman olmam neyi gerektirir?
İzlenme : 804

48-Hutbe-Ramazan ayını nasıl karşılamalıyız?
İzlenme : 697

47.Hutbe-Ah bu dünya hayatına keşke dönebilseydim
İzlenme : 655

46.Hutbe-Siz ki en hayırlı ümmetsiniz
İzlenme : 624

45.Hutbe-Ben müslümanlardanım.
İzlenme : 696

44.hutbe-Onun ahlakı Kuran’dı.
İzlenme : 619

43.Hutbe-Kuran’ın üç topluluğu
İzlenme : 610

42.Hutbe-Cennetin anahtarları
İzlenme : 597

41.Hutbe-Rasulullah Taif’te.
İzlenme : 654

40.Hutbe-Cehalet şerî bir özürdür
İzlenme : 603

39.Hutbe-Peygamberin hataları tedavi etme yöntemi
İzlenme : 606

38.Hutbe-Cuma gününün faziletleri
İzlenme : 640

37.Hutbe-Kaç ilaha ibadet ediyorsun?
İzlenme : 586

36.Hutbe-Fitneler karşısında nasıl sebat edebilirim?
İzlenme : 602

35.Hutbe-İmanın kaideleri
İzlenme : 658

34.Hutbe-2015 Kurban bayramı hutbesi (İsmai’li anlamak)
İzlenme : 600

33.Hutbe-2015 Ramazan bayramı hutbesi
İzlenme : 603

32.Hutbe-İslam’ın kaideleri
İzlenme : 580

31.Hutbe-İmanın tadına nasıl ulaşabilirim?
İzlenme : 645

30.Hutbe-Firavun Ve Dostları
İzlenme : 590

29.Hutbe-Allah’a ibadet edin tağuttan sakın.
İzlenme : 628

28.Hutbe-Bana nasihat eder misin?
İzlenme : 592

27.Hutbe-Babacığım şeytana itaat etme.
İzlenme : 570

26.Hutbe-Fil suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 586

25.Hutbe-Rabbine sığınan yedi gencin öyküsü
İzlenme : 590

24.Hutbe-Gençlere çok seveceği 21 nasihat
İzlenme : 591

23.Hutbe:Bu gidiş nereye?
İzlenme : 629

22.Hutbe-Kurtuluş Kapısı
İzlenme : 584

21.Hutbe-Kıymeti bilinmeyen beş büyük nimet
İzlenme : 574

20.Hutbe:Vakti gelmedi mi?
İzlenme : 592

19.Hutbe-Asr suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 570

18.Hutbe-Seni ibadetten alıkoyan nedir?
İzlenme : 556

17.Hutbe-Kurtuluşa eren fırkanın akidesi
İzlenme : 567

16.Hutbe-Sen Allah’ın tanımladığı müslüman mısın?
İzlenme : 591

15.Hutbe-Hevasını ilah edineni gördün mü?
İzlenme : 1195

14.Hutbe Sizi sekar cehennemine ne sürükledi?
İzlenme : 1027

2015 Kurban Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 1010

13.Hutbe-Allah’la beraber başka bir ilah mı var?
İzlenme : 1003

12.Hutbe-Bugün mülk kimin?
İzlenme : 1006

11.Hutbe-Mahşer gününde evin nerede olacak?
İzlenme : 915

10.Hutbe-Allah’a karşı samimi misin?
İzlenme : 880

9.Hutbe-Kıyamet için ne hazırladın?
İzlenme : 914

8.Hutbe-Allah’ı terk edip şeytanları dost edindiler.
İzlenme : 866

7.Hutbe-Şüphesiz ki Sen dosdoğru yola iletirsin.
İzlenme : 887

6.Hutbe-Toplumda ki en yaygın şirkler
İzlenme : 1231

5.Hutbe-Kulluk ancak Allah’a olur
İzlenme : 1035

2015 Ramazan Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 1005

4.Hutbe-Dinde bilinmesi gereken Üç Esas
İzlenme : 1030

3. Hutbe-La İlahe İlallah’ın anlamı ve şartları
İzlenme : 910

2.Hutbe:"Şirkten Sakındırma"
İzlenme : 1014

1.Hutbe: "İlkin Tevhid"
İzlenme : 1149
Eklenme : 04/02/2017 14:38 İzlenme : 418
Oylama :     Uyarı : Oy verebilmek için üye girişi yapmanız gerekir
Link :
Yorum : Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız...
Giriş için tıklayınız...
Paylaş Delicious Stumble


Yunus:109 (Ey Muhammed!) Sana vahyolunana uy ve Allah hükmünü verinceye kadar sabret. O, hüküm verenlerin en hayırlısıdır.

 

 

 

 

 

 

Davet