Üye Paneli
E-posta :
Şifre :
» Şifremi Unuttum
» Üye Olmak İstiyorum...
Duyuru Listesi
Ad Soyad
E-posta

İstatistik

Bugün : 424
Dün : 620
Bu Ay : 9491
Geçen Ay : 23271
Toplam : 2938066
 
  » 79.Hutbe-Saklı putlarını kır
    » Görüntülü Dersler » Hutbeler » 79.Hutbe-Saklı putlarını kır

 

İÇİNDEKİ SAKLI PUTLARI KIR

Ubeydullah Arslan

إِنَّ الْحَمْدَ لله نَحْمَدُهُ وَنَسْتَعِيْنُهُ وَنَسْتَغْفِرُهُ، وَنَعُوْذُ بالله مِنْ شُرُورِ أَنْفُسِنَا وَمِنْ سَيِّئَاتِ أَعْمَالِنَا، مَنْ يَهْدِهِ اللهُ فَلَا مُضِلَّ لَهُ وَمَنْ يُضْلِلْ فَلَا هَادِيَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنْ لَا إله إلا الله وَحْدَهُ لَا شَرِيْكَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُوْلُهُ.

أَمَّا بَعْد فإنَّ أَصْدَقَ الْحَدِيثِ كِتَابُ اللهِ، وَخَيْرَ الْهَدْيِ هَدْيُ محمدٍ صَلَّى الله عليه وسلَّم، وَشَرَّ الْأُمُورِ مُحْدَثَاتُهَا، وَكُلَّ مُحْدَثَةٍ بِدْعَةٌ، وَكُلَّ بِدْعَةٍ ضَلَالَةٌ، وَكُلَّ ضَلَالَةٍ فِي النَّارِ

            Bizleri hidayete ulaştıran, tevhidle tanıştıran, nimetleriyle donatan, bizleri en güzel resulle müjdeleyen, son dinle yollarını gösteren, Kuranla kalplerimizi aydınlatan Allah’a hamd olsun.

           Salat ve selam Resullerin sonuncusu, gözlerin nuru, kaplerin sevgilisi, önderlerin en büyüğü olan Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in ve seçkin tahir ashabının üzerine olsun.

           Bugünkü hutbemizin konusu “ İçinde ki saklı putları kır ” Bu hutbemde, “Nefisle mücadele etmenin, asıl putları kırmanın önemine” değineceğim.

             Kıymetli kardeşlerim ve aziz müslümanlar ! İrademiz, bizi yönlendirir. O ne kadar güçlüyse o kadar güçlü irade sahibi oluruz, ne kadar zayıfsa da o kadar zayıf oluruz.

             İrademiz, islam üzere bina olursa, irade hayra, küfür ve haram üzere bina olursa da günaha sevk eder. İrademizi güçlü kılmak, hak üzere korumak, Müslüman bireye ve topluma faydalı hale getirmek için nefsimizle büyük bir mücadeleye girmeliyiz.

               Nefsine hakim olan kimse şeytanına hakim olur, ona hakim olamayan kimse sineğe bile mağlup olur. Her şeyin başı nefsin temizlenmesiyle başlar.

             Nefsini her tür küfürden, şirkten, batıldan, haramdan, günahtan, kötülükten, zülümden, adaletsizlikten, iftiradan, gıybetten, nefsi beğenmekten, şehvetten, dünyaya meyilden uzak tutan birey kazanmıştır. Nitekim Allah ayetinde şöyle buyurur:

وَالَّذِينَ جَاهَدُوا فِينَا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنَا وَإِنَّ اللهَ لَمَعَ الْمُحْسِنِينَ

Bizim uğrumuzda cihad edenlere, şüphesiz yollarımızı gösteririz. Gerçekten Allah ihsan edenlerle beraberdir.

               İbn Kesir rahimahullah ayetin tefsirinde der ki; “Onlar ki bildikleriyle amel edip bilmediklerine de Allah’ın doğru yol gösterdiği kimselerdir.”

              İmam el-Bağavî tefsirinde der ki: “Ayette yer alan cihad etmekten maksad, Allah’ın emrettiği emirleri yerine getirrek sabretmektir.”

              Hasan el Basri der ki; “En güzel cihad, hevaya/arzuya muhalefet etmektir.”

             Fudayl İbn İyaz: “İlim yolunda ciha dedenleri mutlaka onu amel edecek yola iletiriz.”

           Bazıları şöyle tefsir etmiştir: “Sünneti hayatta hakim kılmak için cihad edenleri de cennetin yollarına iletiriz.”

             İbn Abbas rahimahullah der ki; “Bize itaat yolunda cihad edenleri sevap yollarına mutlaka iletiriz.”

           Muhammed el-Aşgar tefisrinde der ki: “Onlar, Allah’ın rızasını kazanmak için Allah’a davet yapan nefisleriyle cihad edenlerdir.”

                İnsanın dünya hayatında önüne çeşitli nefisler  çıkar. Nefis üç türlüdür, Nefsu’l Mutmainne, Nefsu’l Emmare ve Nefsu’l Levvâme.

                Nefsi’l Mutmainne dediğimiz bir nefis vardır ki o nefis müminin nefsidir, Allah’a doğru giden nefistir. Onunla mutmaindir, ona doğru yürür, ona kavuşmak ister, onu zikreder, onu sever, onu düşünür, onun vahyini rehber edinir.

 

           Bu nefis sürekli mümine şöyle seslenir:  “Tevhid ehli ol, namaz kıl, Kuran oku, anana ve babana itaat et, kardeşini tekfir etme, onun hakında hayır söyle,  doğru konuş, elini harama uzatma, Günahlarını terk et, şu salih amelleri yap, haram yeme, faiz alma, içki içme, yalan söyleme, adil ol, kafirlere meyletme, nefsini beğenme, akıllı davrani ümmetini tehlikeye atma, gençleri hamasi duygularla kışkırtma, çevrene faydalı ol, insanlara ikram et, sadık ol, merhamet elini uzat,”

                  Bu nefis içimizde ki arzulara karşı savaşan, bizi hayra davet eden, güler yüzlü, merhametli nefsi’l mutmainnedir. “Bu nefis bizi hayırlı, adil, sevap, iyi olan ne varsa ona doğru sevk eder,” bu nefis çok güzel nefistir, mümin bu nefsi taşır, onunla arkadaştır. Onunla yürür, onunla yaşar, onunla hizmet eder, onunla yücelir, onunla aydınlanır. Bu nefsi elde eden mümin takvayı elde eder, kalbini arındırır, çevresine faydalı olur, ağzından kötü bir söz çıkmaz, onu gören her mümin sevinir.

                 Birde nefsu’l Emmare bisu dediğimiz kötülüğü emredici bir nefis vardır, bu nefis tehlikelidir, saptırıcıdır, aldatıcıdır, haktan alıkoyucudur. Çok tehlikeli ve cehenneme davet edici nefistir. Bu nefisle mücadele etmek fazrdır.

 

                 Bu nefis zaman zaman iyi surette güleryüzle gelir kötülüğü emreder, zaman zaman da cani gerçek yüzüyle gelir kalbi öldürücü şekilde ifsad eder, bu nefsin eline düşen Müslümanın büyük mücadele vermesi gerekir. bu nefis ne telkin eder ona değinelim.

             Kıymetli kardeşlerim bu nefsu’l Emmâre şöyle seslenir: “Bu puta tap, filan taşı yücelt, filan haram güzeldir, sen özgürsün dilediğini yap, ne de olsa dünyaya bir defa geleceksin, şimdi her şeyi yap sonra tövbe edersin, yaşın daha genç yaşaman gerekeni yaşa, içki iç, zina et, yalan söyle, anana ve babana itaat etmene gerek yok, Kuran okuma, namaz kılma, çünkü henüz erken, kafirleri beğen, zalime ortak ol, gıybet et, Müslümanı karala, sakalllı insanı suçla, her Müslümanı terörist gör, her Müslüman tesettürlü kadını suçla, dine söv, ayetleri inkar et, küfür ve içki meclislerinde otur, katıl onların her tür batılına, sen özgürsün dilediğini yap,”

                   Bu nefis içimizde ki kötü arzuları uyandıran bizi harama/batıla/şirke davet eden, korkunç bir nefistir. “Bu nefis bizi kötülük, şer, batıl, haram, zararlı ne varsa ona doğru sevk eder.”

 

 

 

 

             Bu nefis çok kötü nefistir, kafir ve günahkar insan bu nefsi taşır, onunla arkadaştır. Onunla yürür, onunla yaşar, onunla hizmet eder, onunla alçalır, onunla karanlığa mahkum olur.  Bu nefsi elde eden şeytanın dostluğunu elde eder, kalbini karartır, çevresine zararlı olur, ağzından sürekli kötü sözler çıkar, onu gören her kafir sevinir. Kötü bir nefistir.

               Nefistir, adamı adam eden, nefistir şerri kalplere sokan, ey Müslüman kardeşim nefsine hakim olursan putlarına, şeytanlarına, arzularına hakim olursun, ona hakim de olamazsan ne bir karıncaya ne bir sivrisineğe hakim olabilirsin.

            Üçüncü nefis ise Nefsu’l Levvâma; kınayıcı nefistir. Bu nefis müminlerin de olabilir olmayadabilir. Yerine göre mümin nefsidir, yerine göre günahkarın nefsidir. Eğer kötülüğü kınar, şerri kınarsa müminleirn nefsidir, kınamazsa günahkarların nefsidir.

Öyle diyelim bir öğrencinin imtihanı olsun, imtihan gereği ne yapılır? Ders çalışılır, kınayıcı nefis devreye girer öğrenciye şöyle der, hadi çalış ne duruyorsun yoksa sınıfta kalırsın, oku iyi puan al, ailene, milletine faydalı ol”

 

                İşte bu  nefis teşvik edicidir, diyelim ki ders çalışmadı tembellik etti, imtihanlara az müddet kaldı bu nefis devreye girer, ne yapıyorsun, hata ediyorsun, neden çalışmıyorsun, neden gevşeksin bu sana yakışır mı?

            Başka bir örnek olarak da şöunu verelim, “bir kardeşini ayıplıyorsun, kınıyorsun, gıybetini yapıyorsun, açığını arıyosun, her kelimesini cımbızla seçip onun üzerine kötü zanlarını bina ediyorsun diyelim bu nefis o anda devreye giriyor, ne yapıyorsun Allah’tan kork, Müslüman böyle olur mu? Bu tutumunun haklılık payı var mı? Bu sana yakışır mı? O senin kardeşin, neden onu küçültmeye çalışıyorsun, o da bu davanın adamıdır, neden ona karşı kırıcı oluyorsun, nebevi ahlak bunu mu emreder demeye başlar. Adete bu nefis kır putunu, hani o saklı putunu, başkalarında neden put arıyorsun, senin putların hala ayakta iken, dipdiri nefsini kemirirken, seni haktan saptırırken, kır putunu kır artık kardeşini asla kırma diye haykırır.

                   İçimizde saklı putları kırmadan başkalarının putlarına dokunmak ne büyük ahmaklıktır, bir de sürekli put kırmak adına kardeşlerini kıran, farz olan kardeşlik hükmünü iptal eden nefsinin tağutuna boyun eğenlere ne demeli, Rabbim hidayet versin demeli başka ne demeli?

 

                   Ey Müslüman kardeşim insan iki şekilde nefsiyle mucadle eder, bir kendi nefsiyle bir de başa nefislerle. Kendi nefsiyle nasıl mücadel eder? Nefsini farzlara teslim ederek, Allah’ın emrine itaat ederek, günahları terk ederek, batıla nefret duyarak, şirkten sakınarak, harama el uzatmayarak, oruç tutarak, hac ederek, işye buna nefsin kendisiyle mücadelesi deriz. Bu mücadele en büyük mücadeledir. Bunu yapamayan nefis hiçbir hayra adım atamaz. Kökü toprak görmeyen filizin büyümesi boy atması yüzünü göstermesi güçtür.

                Nefsinin başkasıyla mücadelesine gelince nefsin kafirlere, müşriklere, münafıklara, zalimlere, günahkarlara, bidatçilere, sapık fırkalara, sünnet inakrcılarına karşı ilmi, sözlü ve ameli bir şekilde mücadele etmesidir.

                İbn el-Cevziy şöyle der: Nefisle cihad en büyük cihaddır.” Yanısıra en zor olanıdır, çünkü arzuları bastırmak güçtür. Bunu ancak takva sahibi kimse yapar.

 

 

 

 

 

               Alimler ve abidler Nefisle cihadı dört büyük mertebede görürler.

1-Nefisle hidayet yolunu öğrenmek için cihad edeceğiz. Nasıl ilim öğreneceğiz, kendimizi batıl dinlerden, akidelerden, söz ve davranışlardan sakındıracağız.

 

2-Nefisle öğrendiğimiz şeyleri amel etmek için cihad edeceğiz. Yani nefsimiz öğrendiklerimizin önünde engel olacaktır, hak adına, hayır adına ne öğrendiysek onu uygulayacağız.

3-Nefisle Allah yolunda davet için mücadele edeceğiz. Yani öğrendiğimiz hakikatı, sahih akideyi, sünnneti insanlara davet edeceğiz, bunun için nefisle mücadele ederek onu bu yola çekeceğiz.

4-Nefisle davet yolunda başımıza gelen acılara sabrederek cihad edeceğiz. Yani başımıza gelen çilelere, acılara, dışlanmalara, hakaretlere ve iftiralara karşı sabırlı olup nefsimizi bunlara karşı kalelere hapsi edeceğiz ki düşmanın hilesi galip gelmesin.

 

 

 

بارَكَ اللهُ لِيْ وَلَكُمْ في القرآنِ العَظيمِ،

وَنَفَعَنِيْ وَإِيَّاكُمْ بِمَا فِيهِ مِنَ الآياتِ وَالذّكْرِ الْحَكِيمِ،

أَقُولُ قَوْلِي هَذَا، وَأَسْتَغِفِرُ اللهَ لِي وَلَكُم وَلِسَائِرِ المسلمينَ مِنْ كَلِّ ذَنْبِ فَاسْتَغْفِرُوهُ، إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيم

Otur.

الحمد لله حمدًا طيبًا كثيرًا مباركًا فيه كما يحب ربنا ويرضى، أحمده وأشكره، وأتوب إليه وأستغفره،

فَاتَّقُوا اللهَ -أَيُّهَا المُؤمِنُونَ- وَكُونُوا مَعَ الصَّادِقِينَ،

 

وَأَطِيعُوا اللهَ وَالرَّسُولَ لَعَلَّكُم تُرحَمُونَ

 

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيماً

                                                                                                                                                                                                                                              

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ،

 

اللَّهُمَّ بَارِكْ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا بَارَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

 

وَارْضَ اللَّهُمَّ عن خُلَفَائِهِ الرَّاشِدِينْ: أَبِي بَكْرِ، وعمرَ، وعثمانَ، وعليٍّ؛ وعَن سَائِرِ أَصْحَابِ نَبَيِّكَ أَجْمَعَينِ، وَعَنِ التَّابِعِينِ، وَتَابِعِيهمْ بِإِحْسَانٍ إلى يَوْمِ الدِّين،

 

اللَّهم أعِزَّ الإسلامَ والمسلمينْ، وأذِلَّ الشركَ والمُشرِكِينْ، وَدَمِّرْ أَعْدَاءَ الدِّينْ، وَانْصُرْ عِبَادَك المُوَحِّدين،

 

رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونَا بِالْإِيمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلّاً لِّلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّكَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ

 

رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ

رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ

يَا عِبِادَ اللهِ

إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاءِ ذِي الْقُرْبَى

وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

“Muhakkak ki Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder, çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.”

اَقِمِ الصَّلَاة

 

 

 

 

 

 

 


83.Hutbe:Bir iyiliği hakir görme
İzlenme : 755

82.Hutbe:En faziletli amel hangisidir ey nebi?
İzlenme : 691

81.Hutbe-İslam’dan çıkartan en tehlikeli on madde
İzlenme : 704

80.Hutbe-Bu yedi hususu biliyor musun?
İzlenme : 774

78.Hutbe-Cennette nebiyle beraber olacaklar
İzlenme : 469

77.Hutbe-Çocukların kalbine ekilmesi gereken yedi tohum
İzlenme : 488

76.Hutbe-Af ve rahmet peygamberinin hayatından örnekler
İzlenme : 418

75.Hutbe-Tin suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 463

74.Hutbe-Fatiha Suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 443

73.Hutbe-Niçin okumalıyız?
İzlenme : 493

72.Hutbe-Çağdaş Haçlı Seferleri
İzlenme : 441

71.Hutbe-Din nasihattır
İzlenme : 477

70.Hutbe-Mutluluğa giden yol
İzlenme : 648

69.Hutbe-Lokman’ın oğluna vasiyeti
İzlenme : 523

68.Hutbe-Günahlarımızı unuttuk
İzlenme : 660

67.Hutbe-Ebu Bekir Sıddık (r.a.)
İzlenme : 616

66.Hutbe-Beni işiten var mı?
İzlenme : 637

65.Hutbe:Muharrem ayının fazileti ve bidatleri
İzlenme : 592

64.Hutbe:Allah mı hayırlı yoksa ortak koştuklarınız mı?
İzlenme : 579

63.Hutbe:İbrahim aleyhi selam ve Kavmi
İzlenme : 637

62.Hutbe-2016 Kurban Bayramı Hutbesi
İzlenme : 589

61.Hutbe-Musa’nın Kavmi (2)
İzlenme : 656

60.Hutbe-Musa’nın Kavmi (1)
İzlenme : 586

59.Hutbe:Nuh’un Kavmi
İzlenme : 642

58.Hutbe-Medyen Kavmi
İzlenme : 663

57.Hutbe-Semud Kavmi
İzlenme : 737

56.Hutbe:Allah beni seviyor mu?
İzlenme : 1069

55.Hutbe-Bir yiğit olarak Habibu Naccar
İzlenme : 633

54.Hutbe-Ramazandan sonra ki görevlerim
İzlenme : 617

53.Hutbe-Ramazan bayramı hutbesi (2016)
İzlenme : 727

52.Hutbe-Cennetin sekiz kapısından girenler.
İzlenme : 1509

51.Hutbe-Kadir gecesinin fazileti
İzlenme : 749

50.Hutbe-Cennete girebilmek için 30 sebep
İzlenme : 1158

49.Hutbe-Müslüman olmam neyi gerektirir?
İzlenme : 804

48-Hutbe-Ramazan ayını nasıl karşılamalıyız?
İzlenme : 697

47.Hutbe-Ah bu dünya hayatına keşke dönebilseydim
İzlenme : 655

46.Hutbe-Siz ki en hayırlı ümmetsiniz
İzlenme : 624

45.Hutbe-Ben müslümanlardanım.
İzlenme : 696

44.hutbe-Onun ahlakı Kuran’dı.
İzlenme : 619

43.Hutbe-Kuran’ın üç topluluğu
İzlenme : 610

42.Hutbe-Cennetin anahtarları
İzlenme : 597

41.Hutbe-Rasulullah Taif’te.
İzlenme : 654

40.Hutbe-Cehalet şerî bir özürdür
İzlenme : 603

39.Hutbe-Peygamberin hataları tedavi etme yöntemi
İzlenme : 606

38.Hutbe-Cuma gününün faziletleri
İzlenme : 640

37.Hutbe-Kaç ilaha ibadet ediyorsun?
İzlenme : 586

36.Hutbe-Fitneler karşısında nasıl sebat edebilirim?
İzlenme : 602

35.Hutbe-İmanın kaideleri
İzlenme : 658

34.Hutbe-2015 Kurban bayramı hutbesi (İsmai’li anlamak)
İzlenme : 600

33.Hutbe-2015 Ramazan bayramı hutbesi
İzlenme : 603

32.Hutbe-İslam’ın kaideleri
İzlenme : 580

31.Hutbe-İmanın tadına nasıl ulaşabilirim?
İzlenme : 645

30.Hutbe-Firavun Ve Dostları
İzlenme : 590

29.Hutbe-Allah’a ibadet edin tağuttan sakın.
İzlenme : 628

28.Hutbe-Bana nasihat eder misin?
İzlenme : 592

27.Hutbe-Babacığım şeytana itaat etme.
İzlenme : 570

26.Hutbe-Fil suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 586

25.Hutbe-Rabbine sığınan yedi gencin öyküsü
İzlenme : 590

24.Hutbe-Gençlere çok seveceği 21 nasihat
İzlenme : 591

23.Hutbe:Bu gidiş nereye?
İzlenme : 629

22.Hutbe-Kurtuluş Kapısı
İzlenme : 584

21.Hutbe-Kıymeti bilinmeyen beş büyük nimet
İzlenme : 574

20.Hutbe:Vakti gelmedi mi?
İzlenme : 592

19.Hutbe-Asr suresinin düşündürdükleri
İzlenme : 570

18.Hutbe-Seni ibadetten alıkoyan nedir?
İzlenme : 556

17.Hutbe-Kurtuluşa eren fırkanın akidesi
İzlenme : 567

16.Hutbe-Sen Allah’ın tanımladığı müslüman mısın?
İzlenme : 591

15.Hutbe-Hevasını ilah edineni gördün mü?
İzlenme : 1195

14.Hutbe Sizi sekar cehennemine ne sürükledi?
İzlenme : 1027

2015 Kurban Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 1010

13.Hutbe-Allah’la beraber başka bir ilah mı var?
İzlenme : 1003

12.Hutbe-Bugün mülk kimin?
İzlenme : 1006

11.Hutbe-Mahşer gününde evin nerede olacak?
İzlenme : 915

10.Hutbe-Allah’a karşı samimi misin?
İzlenme : 880

9.Hutbe-Kıyamet için ne hazırladın?
İzlenme : 914

8.Hutbe-Allah’ı terk edip şeytanları dost edindiler.
İzlenme : 866

7.Hutbe-Şüphesiz ki Sen dosdoğru yola iletirsin.
İzlenme : 887

6.Hutbe-Toplumda ki en yaygın şirkler
İzlenme : 1231

5.Hutbe-Kulluk ancak Allah’a olur
İzlenme : 1035

2015 Ramazan Bayramı Hutbesi-Ubeydullah Arslan
İzlenme : 1005

4.Hutbe-Dinde bilinmesi gereken Üç Esas
İzlenme : 1030

3. Hutbe-La İlahe İlallah’ın anlamı ve şartları
İzlenme : 910

2.Hutbe:"Şirkten Sakındırma"
İzlenme : 1014

1.Hutbe: "İlkin Tevhid"
İzlenme : 1149
Eklenme : 04/02/2017 14:46 İzlenme : 703
Oylama :     Uyarı : Oy verebilmek için üye girişi yapmanız gerekir
Link :
Yorum : Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız...
Giriş için tıklayınız...
Paylaş Delicious Stumble


Yunus:109 (Ey Muhammed!) Sana vahyolunana uy ve Allah hükmünü verinceye kadar sabret. O, hüküm verenlerin en hayırlısıdır.

 

 

 

 

 

 

Davet